Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

KONYAMIZIN AKRABA SPORCULARI - 2

Kardeş sporcularımıza belirgin örneklerden Albay ve Dursun kardeşler.

Aslen Sarayönü Başhüyüklü Karaçay Soyunun üç evladı Necdet Albay, Behçet Albay ve Recep Albay kardeşlerde Konya’mızın spor tarihinde başarıları, emekleri ve şahsiyetleriyle iz bıraktılar. Küçükleri Recep Albay iz bırakmaya da devam ediyor.

            Büyük ağabey emekli Türkçe Öğretmeni Necdet Albay İdmanyurdu, Demirspor, Başhüyükspor ve Akviran Kültürspor formasıyla yıllarca futbol oynadı, kaptanlıklar yaptı. Necdet Albay’ın en büyük başarısı 1977 yılında Konya’mızda ilk defa Amatör Takımlar Türkiye Şampiyonu olan Konyademirspor formasını giymek ve bu kupayı şerefle kaldırmak oldu.

Ticaret odasından emekli olan ortanca Behçet Albay uzun yıllar mavi-lacivert formayla kulüp başkanı Ali Gözönü ve Antrenör Hasan Özkaplan nezaretinde Konyademirspor Basketbol takımına hizmet etti. Aynı takım formasını giyen küçükleri Recep Albay ise 30 yıldır Konya Basketbolunun içinde. Birçok yıldız yetiştirdi, yetiştirmeye de devam ediyor. İlimizde basketbol olarak tam bir profesyonel takımın olmaması ne yazık ki Recep Albay’ın kaderi.

            Kardeş futbolculardan Çumra Aydoğmuş’lu (Dorla) İbrahim Dursun ve kardeşi Sami Dursun’da 1970 ve 1980’li yıllarda futbol oynadılar. Etbalıkspor sonrası kırmızı-siyah Akviran Kültürspor formasıyla profesyonellere taş çıkarttı. 20 yıla yakın kolundaki bant ile kaptanlar kaptanı olarak tarihe geçti. Devlet Su İşleri’nden emekli olan İbrahim Dursun’un kardeşi Sami Dursun’da üstün fiziği ile Kültürspor’un sağ bekteki savaşçısıydı.

            Aslen İsmilli olan amcaoğulları Tevfik Erdoğdu ve Harun Erdoğdu doğuştan sürat yeteneklerini geliştirerek büyük başarılara imza attılar. 1970 ‘li yıllarda pedal çevirmeye başlayan Tevfik Erdoğdu, Konya’nın Karaoğlanı lakabı ile yol ve pistlerde fırtınalar estirdi. 5 yıl üst üste Yol ve Pist’te Türkiye Şampiyonluğu ile henüz kırılamayan bir rekorun sahibi oldu. 1980’li yıllarda da pedal çevirerek 250 civarında Milli formayı giydi. İsmil Pazarı adıyla atarlar içinde öğretmen ağabeyi ile birlikte mesleğini sürdürüyor.

            İlahiyatçı öğretmen okul Müdürü Harun Erdoğdu ise 1970’li yıllarda atletizm sporu yapan 4x100 ve 4x400m Konya Rekorlarına imza attı.

Kardeş sporculardan Veteriner Hekim A.Nuri Bilgin ve Endüstri Mühendisi M.Emin Bilgin’de amatör bir ruh ile Konya Anadolu Lisesi’nde öğrenimlerini sürdürürken ağabey Bilgin 400m.nin, kardeş Bilgin ise 800m.nin yarışçılarıydılar.

1-082.jpg

1977-Ankara Cebeci Stadı, Necdet Albay şampiyonluk kupasını kaldırırken Kaleci Hüseyin, Antrenör Köksal Gürler, yönetici Ahmet Uyanık

 

2-084.jpg

 31.12.1977-Demirspor- Stadspor maçı öncesi Ayaktakiler: Sedat Akkiprikler, Behçet Albay, Zafer Özdöner, Oturanlar :..Recep Albay

 

3-073.jpg

1983 Kültürspor – Ereğlispor,   Kültürspor kadrosu, Ayaktakiler: Kaptan İbrahim Dursun, Mehmet Gerçel, Sami Dursun, Özcan, Naci, Kaleci Yücel. Oturanlar: Mehmet, Arif, B.Abdullah, Nihat ve Ayhan

4-049.jpg

Şampiyon Tevfik Erdoğdu bir yarış öncesi Konya Veledrumunda.

 

5-038.jpg

Mart 1976 Konyalı atletler bir müsabaka sonrası

Ayaktakiler: Osman Gebzeli, Reşat iplikçi, Berkhan Uykur, İsmail Tosun, Servet Uzuncan, Antrenör Muzaffer Tulukcu

Oturanlar: Harun Erdoğdu, Bahattin Çağdaş, Emin Bilgin, A.Nuri Bilgin, Mehmet Kuş ve Saim Kaya

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum