Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları

HAYIROĞLU’LU SELÇUK KARDEŞLER VE YEĞENLERİ

Karatay İlçemize bağlı Hayıroğlu köyünden Ahmet Selçuk uzun yıllar futbol takımlarının kalesini korurken, kardeşi Mustafa Selçuk ise potalarda basketbol mücadelesi verip, aynı branşın hakemliğinde emek çektikten sonra şimdilerde İl Temsilci Yardımcısı ve Basketbol Hakem Komitesi Başkanlığı yapıyor.

           Selçuk kardeşlerin yeğenleri Bekir Selçuk futbol uğraşı verirken, onun oğlu Mustafa Selçuk ise basketbol hakemliği yapıyor. Mustafa Selçuk’un baldızı Merve Elibol’da şimdilerde basketbol hakemliğinde hayli zirve yaptı.

            Selçuk kardeşlerin diğer yeğenleri Duygu Şifaver Voleybol bayanlarda Konya’nın elitlerinin içinde yer almasını bildi. Mustafa Selçuk’un kızı Gamze Selçuk’ta oğlu Ferhat Selçuk’ta babaları gibi basketbol oynadılar.

AHMET SELÇUK (1952)

1970’li yıllarda Konya futbolunda başarısı ve efendiliğiyle iz bırakan emekli Karayolcu, kaleci Ahmet Selçuk, spora 1967 yılında Akviran Kültürspor formasıyla başladı. İlk antrenörü Hasan Turgut rahmetli, genç takımın kalesini, üstün fiziği, çalışkanlığı ve yeteneği ile ön plana çıkan Ahmet Selçuk’a teslim etti. Çok geçmeden Kültürspor’un A Takımı’nın kalesine geçen Selçuk bu dönemde Ferhat Özbekoğlu, Etem Bilgekarca ve Mustafa Sorkun nezaretinde antrenman ve maçlar açıktı. 5 yıl banko Kültürspor’un formasını korudu, başarısı Konyaspor’lu yöneticilerin dikkatini celbedince profesyonel olan Ahmet Selçuk 6 yılda Konyaspor’un kalesini Galip Türkan, Abdullah Matay, Naci Renklibay antrenörlerin takdiriyle korudu.

1975 yılı sonrası vatani görevini yaparken 2 yılda Yüzbaşı Antrenör Altan Tetik nezaretinde Ankara Muhafızgücü’nün kalesini korudu. 2009 yılında Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürlüğü’nden emekli olan Ahmet Selçuk, ÖMÜR BOYU MUTLU OLMAK İSTİYORSAN TOPRAKLA UĞRAŞ düsturuna uyup, Kozağaç’ta bulunan bahçesi ile uğraşını sürdürüyor.

BEKİR SELÇUK (1961) VE OĞLU MUSTAFA SELÇUK (1994)

Karatay Lisesi’nde öğrenimini sürdürürken sınıf arkadaşı Adem Yılış’ın teşvikiyle onunla beraber stada giden, yeşil sahaların efendi futbolcusu Bekir Selçuk 1978 yılında Konya İdmanyurdu’nda yeşil-beyaz formayı giymeye başladı. Antrenör Hüseyin Akın’ın teşvikiyle antrenman ve maçlara çıkarak 1981 yılına kadar İdmanyurdu’nun orta sahasında futbola devam etti.

1981 yılında Kütahya’da askerlik yaparken, Askeri Birlikler Arası Maçlara katılan Bekir Selçuk terhis sonrası 1983 yılında lisansını Kromspor’a çıkardı. Aden Yılış ve eski arkadaşları ile sarı- siyah forma ile tekrar bir araya geldi. Zaman zaman kaptanlık yaptı. Amatör bir ruhla yıllar birbirini kovaladı ve Bekir Selçuk 1993–94 sezonu sonunda futbola son noktayı koydu. 2008 yılında Krom Mağnezit Fabrikası’ndan emekli olan Bekir Selçuk, memleketi Hayıroğlu köyündeki tarlalarında çiftçilik yapıp, Konya’da ikamet ediyor.

Bekir Selçuk’un oğlu Mustafa Selçuk ise 2 yıldır ilimizde basketbol hakemliği yaparken Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde de öğrenimini sürdürüyor.

FERHAT SELÇUK (1976)

Mustafa Selçuk’un oğlu olan halen Koç firmasında çalışan Ferhat Selçuk, Antrenör Recep Albay nezaretinde Yolspor formasıyla 5 yıl basketbol oynadı. Sonrasında 4 yılda Antrenör Rüştü yavuz nezaretinde Tümosan forması giyen Selçukk, 2001 yılında basketbol hakemliğine başladı. 8 yıl Bölge hakemliği yapan Ferhat Selçuk 5 yıldır da Milli Basketbol Hakemliği yapıyor.

MERVE ELİBOL

            Mustafa Selçuk’un baldızı Merve Elibol’da 7 yıldır ilimizde basketbol hakemliği yapıyor. Açık Öğretim’de eğitimini sürdüren Merve Elibol Avrupa Şampiyonası, Türkiye Şampiyonası dahil tüm üst düzey müsabakalarda görev yapıyor.

MUSTAFA SELÇUK (1954)

Devrim Ortaokulu’nda okurken Beden Eğitimi Öğretmeni Mazhar Vardar’ın teşvikiyle 1964 – 65 öğretim yılında okul takımında basketbol oynamaya başladı. Sonrasında Konya İdmanyurdu’na lisans çıkartarak antrenör Özcan Vanlıoğlu’nun çalıştırdığı Basketbol takımında yeşil – beyazlı formayı giydi. Aynı dönemde aynı kulübün voleybol antrenörlüğünü yapan Mazhar Vardar nezaretinde voleybol takımında file mücadelesi verdi. Yıllar birbirini kovaladı. 1974 yılında İstanbul PTT’de Teknisyen kadrosuyla işe başlayınca 1974–75 sezonunda müessesenin kulübü PTT Spor Basketbol Takımı’nda sarı – siyahlı formayı giydi. Sonrasında 1,5 sezonda 2. ligde mücadele eden İstanbul Tekelspor’da basketbol oynayarak, tayinen Konya’ya döndü.

Doğduğu topraklar dönünce 2 yılda Hasan Özkaplan’ın çalıştırdığı Demirspor’un mavi – lacivert formasını giydi. Vatani görev için gittiği Kütahya’da spora Havagücü formasıyla devam etti. Hava Kuvvetleri karmasında hem basketbol hem de voleybol oynadı.

1983 yılında PTT Spor’un kurulması görevinde bulundu. Futbol takımının Genel Kaptanlığı’nı yaptığı yıl PTT Spor 1.Amatör Kümeye çıktı. 1989 – 90 sezonunda PTT Spor’da son olarak forma giyerek faal spor hayatını noktaladı. 1990 yılında Özcan Vanlıoğlu’nun teşvikiyle basketbol hakemliğine başladı. 8 yıl bu görevi sürdürerek 1998’de hakemliği de sonlandırdı.

1998 – 2006 yılları arasında spor ile her hangi bir bağı olmayan Mustafa Selçuk, 2006 yılından beri Basketbol Hakem Komitesi Başkanlık görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Basketbol İl Temsilciliği yardımcılığında bulunuyor. Mustafa Selçuk 1970’li yıllarda Baki Korkut’un çalıştırdığı İdmanyurdu futbol takımında 2 maçta görev yapmıştı. (Stoper ve Santrafor)

GAMZE SELÇUK (1986)

Mustafa Selçuk’un kızı Gamze Selçuk, Bölge Basketbol Antrenörü Ömer Sakkütün nezaretinde 5 yıl basketbol oynadı. Gamze Selçuk halen Selçuk Üniversitesi Sağlık Kültür Daire Başkanlığı’nda spor yöneticiliği yapıyor. Gamze Selçuk faal sporculuk sonrası 8 yıl Bölge, 5 yıldır da Milli kokartlı Basketbol Hakemliği yapıyor.

DUYGU ŞİFAVER KAYA (1979)

1993 yılında Atatürk Kız Lisesi’nde okurken annesinin teşvikiyle Beden Eğitimi Öğretmeni Lale Yontar’ın nezaretinde okul takımında voleybol oynamaya başladı. Lise 2.sınıftayken Erkekler Genç Milli Takım Kampı Konya’daydı. Aynı yıl Türkiye’den 30 kızın ölçümleri yapılmış, Konya’daki kamp vesilesiyle Duygu Şifaver’in de alınan ölçüleri de yeterli bulunmuştu. Şifaver 30 kişinin içinde Zonguldak Alaplı’da yapılan Genç Kızlar Milli Takım Hazırlık Kampına katıldı. Her geçen gün kendini geliştirdi ve Antrenör İzzet Gencer’in çalıştırdığı D.S.İ Spor Takımı’nda da 3 yıl voleybol oynadı.

Duygu Şifaver Kaya, voleybol Antrenörü Mete Döğüşçü’nün yardımıyla 1996 yılında Gazi Beden Eğitimi Bölümü’nde yüksek okul hayatına başladı. 4 yıl boyunca hem okul takımında, hem de 2. ligde mücadele eden İller Bankası Kulübü’nde voleybol sporuna devam etti. Bu dönemde 2 yıl Ali Oktay, 2 yılda Hüseyin Keklik antrenörlerle çalıştı. Aynı dönemde atletizm sporuyla da ilgilendi. Cirit atmada bir sefer Türkiye 3.sü, bir seferde Türkiye 4.sü oldu.

Mezuniyet sonrası 1. lig’de mücadele eden Gentaş kulübünde Tufan Pişkin antrenör nezaretinde forma giydi. Ertesi yıl ise 2. ligde olan Kayseri Kasımoğullarıspor’da Nihal Hoca hanımla çalıştı. 2002- 2003 sezonunda da İstanbul’a giderek Zafer Hoca’nın çalıştırdığı 75.Yıl Spor’da voleybol sporuna devam etti. Aynı tarihlerde babası rahatsızlanınca sezon sonunda sporu sonlandırdı.

Duygu Şifaver Kaya halen Diltaş Lisesi’nde Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapıyor.

foto-1-071.jpg

Yeşil sahaların efendi futbolcusu Kaptan Bekir Selçuk, uzun yıllar Kromspor’a h,zmet etti döktü

foto-2-067.jpg

Kromspor bir maç öncesi 1 nolu sahada

foto-3-054.jpg

Bekir Selçuk’un da forma giydiği İdmanyurdu Genç Takımı

foto-4-038.jpg

Ayaktakiler: Tuncay, Servet, Kaleci Ahmet, A.Kadir, Sabahattin, Kaptan Zeynel

Oturanlar: Mustafa Bakım, Uğur, Eşref Yüzbaşıgil,…, Celalettin Yavuz

foto-5-025.jpg

1972 Akviran Kültürspor sezon açılışı

Antrenör Ferhat Özbekoğlu, Kaleci Ahmet,(Ayakta sağdan üçüncü) Yönetici Halil Şahin, Başkan Mehmet Eskin

foto-6-017.jpgBekir Selçuk’un oğlu Mustafa Selçuk Basketbol hakemi

foto-7-010.jpg

Mustafa Selçuk

foto-8-004.jpg

 

Ayaktakiler: …,Mehmet, Mustafa Selçuk, Aziz, İlhami, Ömer

Oturanlar: …, Adnan, İsmail, Candan, Alp

foto-9-004.jpg

Ayaktakiler: Alp, Mustafa, İlhami

Oturanlar: İsmail, Candan

foto-10-006.jpg

Ordu Milli Takımında Ferhat Selçuk arkadaşları ile birlikte (soldan ikinci)

foto-11.jpg

Konya’nın Voleybol Sporunun gözdelerinden Duygu Şifaver ve Takım arkadaşları

foto-12.jpg

Gamze Selçuk 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.