Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

KONYAMIZIN AKRABA SPORCULARI

Dünyada ve ülkemizde olduğu gibi Konya’mızda da kardeş ve yakın akraba sporcular vardır. Bu sporcuların bazıları baba oğul olduğu gibi amca yeğen, dayı-yeğen sporcularda vardır. Azda olsa ikiz kardeş gibi amcaoğlu, halaoğlu türü sporcularla da karşılaşıyoruz.

Bu konuda yaptığımız araştırmaları sizinle paylaşalım istedik. 2 ay kadar sürecek bu yazı dizimizde oldukça ilginç durumlarla karşılaştık. Antrenör, yönetici ve spor yazarlarını da bu çerçeve içinde ele aldık.

Konuyla ilgili ele aldığımız aynı soyadı taşıyanların bir kısmı aynı spor dalında boy gösterdikleri gibi, bazıları da farklı branşlarda uğraş vermişler. Bazı yıldız sporcular büyük başarılara imza atarken kardeşleri veya yakın akrabaları olanlar aynı başarıyı elde edemedikleri gibi zaman zamanda boynuz kulağı geçer misali babayı oğlu, ağabeyi kardeşi geçtiği de olmuş.

Aynı spor dalını yapanla Mustafa-Remzi-İbrahim Bakım kardeşleri, baba oğul örneğine Nusret Ergül-Savaş Ergül ve Duran Koçak ile oğulları Erdoğan Koçak, Necip Koçak, Sümer Koçak’ı verebiliriz. Farklı spor dalında boks yapan rahmetli Sedat Üstel ile futbolcu kardeşi Haldun Üstel’de bu konuya örneklerdir. Trabzon sporlu Arçil-Şota ikizler gibi Konya’mızda da güreşçi Suphi Soğancı Sami Soğancı gibi Ayhan Tangur- Kayhan Tangur kardeşler bu bölümde değerlendirebiliriz.

Konya’mızda akraba ve kardeş sporculara en belirgin örnek ise Köseler ve Renklibay soyadını taşıyan akrabalar. Konya’mızın eski mahallelerinden Dolav’dan çıkan bu sülale bir tanesi hariç, ondan fazlası futbol ile iştigal ettiler ve etmeye devam ediyorlar. Sülalenin büyüğü (1929) Mehmet Köseler yıllarca Konya Şekerspor’da kaptanlık yaptı. Oğulları M.Ali ve Muammer Köseler ile yeğenleri Ekrem, Burhan ve Hüseyin Köseler’de aynı yolu takip ettiler. Mehmet Köselerin kız kardeşten yeğenleri Naci, Ali Osman, Mahmut ve Zair Renklibay’da futbol ile yatıp kalkanlardandı. A.Osman Renklibay bu tarihten önce 2.lig ve 3.lig’de de gol kralı olmuştu. 1975–76 sezonunda 1.Lig’de, 17 gol ile gol kralı olarak tarihe geçti. Aynı şekilde ağabey Naci Renklibay’da Gençlerbirliği formasıyla gol kralı oldu (1971–72). Bu ailenin küçüğü Renklibay Sürücü Kursunun sahibi Zair Renklibay 1929 yılında kurulan Konya’nın ilk kulübü Selçukspor’u ayakta tutabilmek için yıllardır fedakârlıktan kaçınmıyor. Mehmet Köseler’in ağabeyden yeğenleri İbrahim, Metin ve Selim Köseler’de amcalarını takip ettiler. Aynı sülaleden Zühal Köseler bir ayrıcalık yaparak Kayak Milli Takım formasını giydi. Aynı sülaleden halen Karayolları Genel Müdürlüğü’nde Müfettiş olarak görev yapan A.Kadir Renklibay, 1980’li yıllarda Karayolları 3.Bölge Müdür Yardımcılığı yaptığı dönemde başkanlığını yaptığı Konya Yolspor başarıdan başarıya koşmuştu.

Devamı Yarın

foto-1-030.jpg

3 Mayıs 1964 Şekerspor  2- Konyaspor 1 kaptan Mehmet Köseler sol başta takım arkadaşlarıyla

 

foto-2-027.jpg

20 Mayıs 1976 1 Nolu Sahada Köseler ve Renklibay sülalesi gösteri maçı öncesi

foto-3-018.jpg

1960’lı yıllar Konyaspor- Şekerspor maçı öncesi seremonide Hakem Cemil Ergen (Astsubay, o tarihte Beden Terbiyesi Bölge Müdür Yardımcısı) Konyaspor kaptanı Ali Büyükbayram, Şekerspor kaptanı Mehmet Köseler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.