Konyamızın akraba sporcuları 17

BERBER KARDEŞLER

Aslen Kaşınhanı’nın batısında bulunan eski adıyla Resil, yeni adıyla Yenibahçe Mahallesi’nden olan Davut Berber bisiklet branşında Milli oldu. Milli sporcular yetiştirerek spora hizmet ederken kardeşi Yaşar Berber ise Basketbolda takım kaptanlığı yaptı. Şampiyonluklar gördü, Hakemlik, Federasyon Temsilciliği, İl Temsilciliği ve Kordünatörlükler yaptı, yapmayada devam ediyor.

MİLLİ BİSİKLETÇİ

DAVUT BERBER (1952)

Her zamanki gibi Konya’da yetenekli ve istekli bisikletçileri tespit etmek için 1970 yılında 5 hafta üst üste yapılan DÜZ BİSİKLET YARIŞLARI’na 50 kişi katıldı. Her yarışta ilk onun içinde olan 2.lik, 3.lük, 4.lük elde eden Davur Berber, eski şampiyonlardan bölge antrenörü Nusret Ergül tarafından başarılı bulundu ve aynı yarışlarda seçmeleri kazanan Yusuf Ecevit, Veli Demirkesen, Mehmet Sucu, Hasan Özdengül, Hasan Gazyağcı ile birlikte bir disiplin içinde ekip olarak antrenmanlara başladı. Çok geçmeden de yarışmalara katılmaya başladı.

Konya’nın eski şampiyonlarından Bursa’da antrenörlük yapan Rıfat Çalışkan, aradığı özelliklere sahip Davut Berber ve Mehmet Büyükbekar’ı Bursa’ya götürdü gitti. 1971–72 sezonunda Bursa adına yarışan Davut Berber’in performansını askerlik kesti. Çünkü Davut Berber 72 sezonunda  gittiği vatan borcu döneminde M.İ.T’de görev yaptığı için pedal çeviremedi.

1974 yılında terhis olan Davut Berber kısa sürede kendini topladı ve 1972 yılında yapılan 8.Cumhurbaşkanlığı  Turunda ilk Milli formayı giydi. Bu turda da 2. olan Yusuf Ecevit ve 3. olan Hasan Sert’in önünde Balıkesir- Edremit Etabını kazanarak Türkiye’de kendini kabul ettirmeye başladı.

Milli kamp ve müsabakalarda antrenör Sadık Keleş kontrolünde çalışan ve yarışan Davut Berber 1994 yılına kadar yarıştı ve 50 kez Milli formayı şerefle taşıdı. Bu tarihten sonra antrenör ve yönetici olarak bisiklete devam etti.

Federasyon Başkanı Cemil Ergen döneminde B Milli Takım’ın antrenörlüğünü yaptı. 1996 yılında çalışmakta olduğu Şeker Fabrikası’ndan emekli oldu ve çalıştırmakta olduğu takımı antrenörler Nurettin Kirpiksiz ve Hüseyin Tığlı’ya bıraktı.

Şekerspor’daki anrenörlük hayatında Mehmet Şafakçı, Aziz Ay, Abdurrahman Akman, Sadettin Kızıl, Hüseyin Küçükböğetli, Mehmet Pisil, Hüseyin Tığlı ve Mehmet Küçük’ü yetiştirdi.

BASKETBOL İLE ÖZDEŞLENEN: YAŞAR BERBER (1953)

Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de bazı isimler vardır, spora başladığı yıldan itibaren seneler geçmesine rağmen, spora ara vermeden bu hobisini devam ettiren İsmail Serim, Vezir Balcıoğlu, Afif Gezgin, Sami Özdedeoğlu…gibi Yaşar Berber’de 50 yıldır basketbol ile yatıyor, basketbol iler kalkıyor.

Ailenin 1953 doğumlu ferdi Yaşar Berber İmam Hatip Lisesi Orta kısmında okurken 1965 yılında Özcan Vanlıoğlu’nun teşvikiyle basketbolla tanıştı. Okul takımının yanında İdmanyurdu’nun yeşil – beyaz formasını giyen Berber, Özcan Vanlıoğlu, Hasan Özkaplan ve Hüseyin Erkek antrenörlerle kendini yetiştirdi. Yıldız kategorisinden başlayarak, genç ve büyük takımın kadrosunda pota mücadelesi yapan Yaşar Berber, İdmanyurdu ile birçok şampiyonluk yaşadı. O yıların revaçtaki Anadolu Kupası Şampiyonluk Kupasının kazanan kadrosunda bulundu. Askerde Muhafızgücü formasıyla spor yapma imkânı buldu. Terhis sonrası 1977-78’li yıllarda 2 yıl çalıştığı kurumun kulübü Yolspor’da antrenör oyuncu olarak görev yaptı. Tekrar Konya İdmanyurdu’na geldi ve 1980 yılında faal sporculuk hayatını noktaladı. Bu tarihten sonra Yaşar Berber önce hakemlik, sonrasında da değişik isimler ve görevler altında yöneticilikler yaptı ve yapmaya devam ediyor.

1980–1992 yılları arasında toplam 12 yıl hakemlik yapan Milli kokartlı Yaşar Berber bu süre içinde yıllarca maç yönetti.

1992 yılında Federasyon Teknik Komiserliğine getirildi bu görevi 4 yıl sürdürdükten sonra 1996 yılında Kombassan Konyaspor tarafından teklif edilen menejerlik 2001 yılına kadar devam ettirebildi çünkü Kombassan Konyaspor bu tarihte kapanmıştı.

Konya basketbolunun duayenlerinden Yaşar Berber 2004 yılında çalışmakta olduğu Karayolları’ndan emekliye ayrıldı. 2002- 2005 yılları arasında Federasyon üyeliği ve İl Temsilciliği yaptı.

Aslen Yenibahçe’li (Resil) olan Karayolları emeklisi Yaşar Berber 2006 yılında başladığı Selçuk Üniversitespor Basketbol Takımı Genel Menejerliğini sürdürmektedir.

foto-1-055.jpg

1969- Yaşar Berber İdmanyurdu Genç Takımının Şampiyonluk Kupasını Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Cemil Ergen’in elinden almıştı.

foto-2-050.jpg

Yaşar Berber (oturanlardan sağdan 3.) vatani görevini yaparken Muhafızgücü’nde basketbol oynama imkânı bulmuştu.


foto-3-037.jpg

1973–74 İdmanyurdu Basketbol A Takımı

Ayaktakiler: Tezcan Uzcan, Mehmet Erkek, Kenan Sargın, Mustafa Erkek, Hüseyin Erkek, Antenör Özcan Vanlıoğu

Oturanlar: Kılıç Gombadi, İzzet Gencer, Yaşar Berber, Hasan İlday


foto-4-023.jpg

1988- Basketbol Hakemi Yaşar Berber ve Ahmet Oğuz

foto-5-011.jpg

Mehmet Küçükçereçci, Yaşar Kabukoğlu, Kasım Asma, Ö.Ali Erikci, Hasan Can, Adnan Tam, Şendoğan Yörük, Mekanisyen Murat Ağdilli, Ant. Rıfat Çalışkan, Yrdm. Ant. Davut Berber

foto-6-005.jpg

Davut Berber, Hüseyin Tığlı 1987

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.