Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları 16

TANGUR AİLESİ

Aslen Akörenli olan Y.S.İ emeklisi Durali Tangur’un çocuklarından yalnızca Ahmet Tangur’un sporla bir ilgisi olmadı. Diğer oğulları Abdurrahman Tangur, Cengiz Tangur, Ayhan ve Kayhan Tangur kardeşlerin dördüde amatörce futbol ile ilgilenirken ağabey Abdurrahman Tangur ve Kayhan Tangur uzun yıllar futbol hakemliğide yaptılar. Bu kardeşlerin dayısı İsmail Doğaner’de sağlığında futbol sahalarında boy göstermişti.

            Kayhan kardeşlerin futbol ile ilgileri babaları Durali Tangur ile başlar. Siyah-beyaz renklerin fanatiği olan Durali Tangur hasta derecesinde Beşiktaş ve Konyaspor tutkunuydu. Beşiktaş’ı radyo ve gazetelerden takip eder. Siyah-beyaz Konyaspor’un bırakın maçlarını antrenmanlarını bile kaçırmaz, sürekli takip ederdi. Baba Durali Tangur Konyaspor’un deplasman maçlarının baş aktörüydü. Fanatik memleket milliyetçisi olunca da çocuklarının spora Akviran Kültürspor’dan başlama mecburiyeti vardı. Nitekim dört oğlu ve kayını İsmail Doğaner futbola kırmızı-siyah takımda forma giyerek başladılar.

ABDURRAHMAN TANGUR (1960)

Tangur ailesinin büyüğü Abdurrahman Tangur 1975 yılında Akviran Kültürspor Genç takımında futbola başladı. 1978 Sezonu ile birlikte A takıma terfi etti. Antrenör Seyit Güneş (Tencere Seyit) nezaretinde spoter mevkiinde kırmızı-siyahlı formayı giyen Abdurrahman Tangur askerlik nedeniyle 1980 yılında faal sporculuğu noktaladı ve Ankara’da vatani borcunu yaparken amatör küme maçlarında futbol hakemliğine başladı. Terhis sonrası Konya’ya dönen ve Askeri  Ağır Bakım Tamir Fabrikası’nda göreve başlayan Tangur hakemliğini geliştirerek Milli Kokartı taktı. Profesyonel 2.ve 3. lig’de orta ve yan hakem olarak birçok maç yönetti. 12 yıl bu görevi sürdürürken 30 Ekim 1992 tarihinde Antalya Çevre Yolu Akören kavşağında özel arabasıyla geçirdiği bir kaza sonucu rahmetli oldu.

CENGİZ DOĞANER (1967)

1967 Doğumlu Cengiz Tangur spora ilkokuldayken başladı ve 3 yıl atletizm yaptı. İlkokullar  arası kros yarışmalarında 1. olduktan bir müddet sonra futbola yönelerek Akviran Kültürspor’a lisans çıkartarak santrofor mevkiinde antrenör Alparslan Göktaş nezaretinde 2 yıl futbol oynadı. Halen Tarım İl Müdürlüğü’nde çalışan Cengiz Tangur Aydoğdu’da ikamet ediyor.

AYHAN TANGUR (1970)

Kayhan Tangur’un ikizi olan ve halen Büyükşehir Mezarlıklar Müdürü olan Ziraat Mühendisi Ayhan Tangur, ortaokul öğrencisiyken 1978 yılında atletizm ile spora ilk adımı attı. Daha sonra Kültürspor alt yapı antrenörü Hayrettin Erkmen ile futbol eğitimi alan Ayhan Tangur, antrenörler A.Niyazi İnal ve Ömer Zengin döneminde Konyaspor’a devam etti. 1989 yılında üniversite hayatı başlayınca Ayhan Tangur faal sporculuk hayatına son verdi.

KAYHAN TANGUR (1970)

Ailenin en küçüklerinden biri olan Kayhan Tangur, ikizi ile spora başladı. 1979–1985 yılları arasında her yaz Yaz Spor Okulu’na giderek Naci Renklibay, Hayrettin Erkmen, Ömer Zengin ve Ali Niyazi İnal antrenörlerden futbol dersi aldı. Kendini geliştiren Kayhan Tangur 1985–86 ve 1986–87 sezonlarında Akviran Kültürspor Genç Takımı’nda forma giydi. Bu dönemde antrenörlüğünü Alparslan Göktaş yaptı. O yıllarda Altınekinspor’un kaleciliğini yapan Muammer Ataç’ın teşvikiyle 1988–89 sezonunda bir yılda yeşil-sarı formayı terleten Tangur, 1989 yılı sonunda gittiği Hakemlik Kursu ile 1989–1993 yılları arasında futbol hakemliği yaptı ve yılsonunda askere gitti. Terhis sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe başlayan Kayhan Tangur’un görevi gereği hakemliğe zaman ayırma imkânı olmadığı için sporla ilgiside kalmadı. Sonrasında hobi olarak halı saha maçlarına katılan Kayhan Tangur halen Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığında vazifesine devam ediyor.

İSMAİL DOĞANER (1962)

Dayı Doğaner lise öğrenimini Konya’da sürdürürken 1977 yıl sonrası 3 yıl kadar Akviran Kültürspor’da kalecilik yapmıştı. İsmail Doğaner 1980 yılında öğrenimi için Sakarya’ya gidince spor hayatı bitmiş oldu. İsmail Doğaner D.M.M Akademisinde okurken 6 Ağustos 1983 tarihinde Sapanca gölünce boğularak rahmetli oldu ve Konya Uluırmak Mezarlığına defnedildi.

 

foto-1-054.jpg

25.10.1992 Tarsus İdmanyurdu 0- Keçiörengücü 0 maçı hakem rahmetli Abdurrahman Tangur (vefattan 1 gün önce) Fazıl Dorsan, Ömer Nergiz

foto-2-049.jpg

18 Ocak 1986 Akviran Kültürspor Genç Takımı

Ayaktakiler: Durali Tangur, Cengiz Tangur, İshak, Necati, Mahmut, Servet, İbrahim Karaca (Başkan) A takım kalecisi Yücel Bağcı, Antrenör Alparslan Göktaş

Oturanlar: Kaleci Ercan, Ahmet, Ahmet, Nuri, Mevlüt Arıcı, Hıfzı, Abdullah


foto-3-036.jpg

Ayhan Tangur, Konya mezarlıklar Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

foto-4-022.jpg

Rahmetli İsmail Doğaner genç yaşta aramızdan ayrılmıştı

kayhan.jpg

Kayhan Tangur Akviran Kültürspor formasıyla hayli terlemişti

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.