Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları 10

UYSAL AİLESİ

 

Aslen Akörenli olan Emekli Astsubay rahmetli Lütfi Uysal ve oğulları Kuddusi Uysal, M.Ali ve Alparslan Uysal’da Konyamızın sporcu aileleri arasında yerini alanlardandı.

 

            BABA LÜTFİ UYSAL

 

1944 Doğumlu Lütfi Uysal gerek Askeri Okul öğrencisi gerekse Astsubay görevi yaptığı yıllarda Voleybol, Futbol ve Atletizm ile ilgilendi. 1960’lı yıllarda Voleybol Ordu Milli Takımı’nda yer alırken, 400m. Engelli Yarışlarına katıldı. Baba Lütfi Uysal 11 Temmuz 2008 günü vefat etti ve toprağı Akören’e defnedildi.

 

            KUDDUSİ UYSAL

 

1966 Doğumlu ailenin büyüğü Kuddusi Uysal babasının görevi gereği Kıbrıs’ta 1980-81 yıllarında 2 yıl okul takımında voleybol oynadı. Sedat Simavi Yapı Sanat Okulu olarak Kıbrıs Şampiyonu olunca Türkiye’de finallere katılan Kuddusi Uysal’ın takımı Türkiye 3.sü oldu. Ailesi Konya’ya taşınınca Kuddusi Uysal yönetici Galip Kıcık’ın teşvikiyle PTT Spor’da 2 yıl, Kazım Aytar’ın başkanlığını yaptığı Stadspor’da 2 yıl, Antrenör Necati Yeğenoğlu’nun çalıştırdığı Konyaspor’da da 2 yıl voleybol oynadıktan sonra sporculuk hayatına 1987 yılında son verdi. 1988–89 Öğretim yılında Konya Sağlık Meslek Lisesi Voleybol Takımı’nın antrenörlüğünü yaparak faal spor hayatına son veren Kuddusi Uysal, Konya Şeker Fabrikası’ndaki görevine devam ediyor.

 

MİLLİ ATLET M.ALİ UYSAL

 

Milli atlet M.Ali Uysal genç yaşta yakalandığı amansız hastalığa kurban giderek 22 Mayıs 2007 tarihinde vefat etti ve Akören’e defnedildi. Emekli Astsubay Lütfü Uysal’ın ortanca oğlu M.Ali Uysal babasının görevi gereği 1982 yılında Kıbrıs Şehit Hüseyin Rusa Ortaokulu voleybol takımında spora başladı.1983 yılında atletizm ile tanıştı aynı yıl Kıbrıs’ta ortaokullar arası gülle şampiyonu olup Aydın’da yapılan Türkiye Şampiyonası’na Kıbrıs’tan katılarak gerek ferdi gerekse takım halinde Türkiye şampiyonu oldular.

            Babası’nın tayin olması nedeniyle Konya’ya gelen M.Ali Uysal, o yıllarda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Atletizm Antrenörü olan Muzaffer Tulukcu nezaretinde gülle atma yanında, disk atmaya yöneldi, refleks ve kuvvetiyle yeteneğini birleştirerek madalyaları toplamaya başladı. Konya E.M. Lisesi’nde öğrenimini sürdürürken bir taraftanda antrenman ve müsabakalara katılır. 47.02 ile Konya Rekoru’na imza atar.2 sefer genç milli formayı giyen M.Ali Uysal Galatasaray’a transfer olur. 3 yıl yarıştığı Galatasaray forması ile 2 sefer Türkiye Şampiyonu olup A Milli formayı giydikten sonra, daha önce yarıştığı Konya Yolspor’un bu branşı kapatması üzerine Beden Eğitimi Öğretmeni ve Atletizm Antrenörü Erdem Şerbetçigil’in ilgisi ve desteğiyle Konya P.T.T. formasını giyerek Atletizm 1.liginde yarışmalara katılır. 1992 yılında faal sporculuk hayatına son veren M.Ali Uysal Yolspor formasıyla yarışırken Konya Postası Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu Konya’da Yılın Sporcusu Yarışması’nda üçüncülüğe layık görülür.

            Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Spor Şube Müdürü olarak 2 Yıl görev yapan Uysal, Antalya Kepez Belediyesi futbol takımında kondüsyondan sorumlu yardımcı antrenörlükte yaptığı dönemde Kepez Futbol takımı 3. ligden 2. lige çıkma başarısını gösterir,2 yılda paf takım teknik direktörlüğü yapıp Konya’ya dönen Uysal, amatör süper ligde mücadele eden Konya İttifak Sanayispor’da da antrenörlük yapmıştı, 3 yıl S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olan M.Ali Uysal mezun olduğu okulda Öğretim görevlisi olarak çalışmaktayken vefat etmişti.

 

 

ALPARSLAN UYSAL

 

1984 Yılında Konyaspor Alt Yapı Seçmelerinde antrenör İsmet Karababa’nın gözüne girerek kaleci olan Alparslan Uysal, lise öğrenimi süresince Ticaret Lisesi’nin kalesini de korudu. 5 yıl yeşil-beyaz Konyaspor formasını giyen Uysal bu dönemde Fair Play Ödülü alan takımda kalecilik yapma şerefine erişti.

            1988 Yılında profesyonel olan kaleci Alparslan, 2 yıl Etibank SAS formasını giydikten sonra birer yılda Akşehirspor, Aksarayspor, Fethiyespor, Gebzespor, Karamanspor, Kırıkkalespor, Kütahyaspor, Endüstrispor, Tokat Turhalspor ve Konya Lâdikli Konpenspor kalesini koruduktan sonra 2002 yılında faal sporculuk hayatına son verdi.

            2007–2008 Sezonunda Konyaşekerspor’da kaleci antrenörü iken 3.ligden 2.lige çıkma sevincini yaşayan Alparslan Uysal, ertesi yıl Konyaspor A2’de görev yaptı. Devamında çalıştığı Fethiyespor 2.lig Playofta final oynadı. Bir sezon sonra Yeni Malatyaspor’u çalıştırdı. Devamında çalıştırdığı Gümüşhanespor 3.ligden 2.lige terfi etti. 2012–2013 sezonunda kaleci antrenörlüğüne Aydınspor’da devam eden Alparslan Uysal bu yıl ise 2.lig Beyaz Grupta mücadele eden Keçiörengücüspor’da antrenörlük hayatını sürdürüyor.


foto-1-046.jpg

Tankçı Lütfi Uysal futbol oynadığı dönemde

foto-2-041.jpg

Rahmetli Lütfi Uysal görev süresince spordan hiç kopmadı. Ayakta soldan ikinci


foto-3-029.jpg

Kuddusi Uysal

foto-4-017.jpg

Rahmetli M.Ali Uysal

foto-5-007.jpg

Kaleci Alparslan Uysal

foto-6-001.jpg

Kaleci Alparslan faal futbol sporculuğu sonrası kaleci antrenörlüğüne Keçiören Gücü’nde devam ediyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum