Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyalı futbolu iyi biliyor

Konyaspor-Sakaryaspor maçından çıkan taraftarlara ÜNTV mikrofonunu uzatıyorum. İnsanlar çıldırmış gibi. “Teknik direktör şaibeli ve hedefsiz. Yönetim futbolcu bırakmadı takımda. Bu futbolcular niye oynamıyor kardeşim. Batista dışında oynayan yok. Böyle oyun sistemi olmaz. Acilen transfer şart…” Bunları söylüyor Konyaspor taraftarı.

Bence Türkiye’nin futbolu en iyi bilen taraftarı Konya’da. Bir takımı sadece 90 dakika izleyip, bütün sorunlarını eksiksiz ortaya koymak kolay iş değildir. Düşünün bu eksikleri görmek için insanlar yıllarca gazetecilik yapıyor, tecrübe ediniyor. Ama yine de göremedikleri oluyor. En doğrusu önce taraftarı dinlemek. Binlerce gözün gördüğünü öğrenip, futbolu ona göre değerlendirmek  en sağlıklısı.

Konyaspor Yönetimi’nin, futbol bilgisi bu kadar yüksek ve ilgili bir taraftar kitlesi karşısında hata yapma şansı oldukça az. Aynı şekilde teknik heyetin ve futbolcuların da daha dikkatli olması gerek. Onların tek şanssızlığı futbolu çok iyi bilen bu taraftarın biraz sabırsız olması. Sakaryaspor beraberliğinin ardından referansları çok iyi olmayan Nurullah Sağlam’a güvenilmeyeceği, O’nun Konyaspor’u iyi yerlere götüremeyeceği yönünde acımasız yorumlar yapılabiliyor. Yine söylüyorum. Kredi verin, zaman tanıyın bu insanlara. Ama daha çok teknik heyete ve futbolculara zaman tanıyın. Futbolcular gerçek performanslarını kısa sürede yakalayacaklardır. Çünkü bu takımın iskeletini yıllardır tanıyoruz. Nurullah Sağlam’a da şans tanıyın. Ne yaptığını bilemeyen Da Silva ile Erhan Albayrak’ın yerinin değişme ihtimali olduğunu, Sedat’ın orta alanda Batista’nın yanında daha faydalı olabileceğini düşünüyordur. Ama yönetimin transfer konusunda kredisi bitti. Bu takıma acilen iyi bir santrafor ve orta sahaya akıllı bir oyuncu almazlarsa, Konyaspor’un futbolu çok iyi bilen taraftarı onlara stadyumda futbol ve yöneticilik dersi verir. Biraz rahatsız olmaları gerek. Takımlarına ve getirdikleri teknik heyete güvenebilirler. Ama uykularında fazla rahat olmasalar, bu takımın geleceğini düşünseler, taraftara ne zaman değer verdiklerini gösterecek çalışmalar yapsalar iyi olur. Düşünün bu kulüp sezon açılışı bile yapmadı. Sezonun ilk maçında stadyumdaki insanları takımıyla bütünleştirecek hiçbir etkinlik yapılmadı, hiçbir görsellik oluşturulmadı. Dünyanın en büyük toplumsal faaliyeti olan halkla ilişkileri bu yönetimde bilen hiç kimse yok mu? Varsa birisi, “Ben biliyorum” desin ve yapsın. Profesyonel ekip kursun.

Hala kombine biletlilerin stada giremediğini konuşuyoruz. Hala Ceyhun’un niye gittiğini konuşuyor. Akıllı ve profesyonel yönetici bunların konuşulmasına izin vermez. Sayın Tahir Akyürek’in “Avrupa Takımı Konyaspor” sloganına ulaşmanın ne kadar zor olduğunu, yöneticilik tarzı ve hala nelerle uğraşıldığına bakarak çok kolay anlayabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar