Konya'da Yeşil Dönüşüm Zirvesi

Konya'da Yeşil Dönüşüm Zirvesi

Konya Sanayi Odası, 2. Sanayide Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Zirvesi'ni gerçekleştirdi. Zirvede, yeşil dönüşümün önemine ve Türkiye'nin bu konudaki hazırlıklarına dikkat çekildi.

Konya Sanayi Odası, 2. Sanayide Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Zirvesi'ni düzenledi. Karbon nötr olarak gerçekleştirilen zirvede, yeşil dönüşümün önemi ve Türkiye'nin bu konudaki hazırlıkları ele alındı.

Zirvenin açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, Konya'nın üretim, istihdam ve ihracat gücü ile Türkiye'nin lider şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Büyükeğen, "Konya'nın ve Türkiye'nin yakaladığı büyüme ivmesini sürdürebilmesi için Yeşil Mutabakat Sürecinin son derece önemli olduğunu dile getirdi.

y1.jpg

Büyükeğen, Konya Sanayi Odası olarak, sanayicileri Avrupa Yeşil Mutabakat Süreci ile ilgili sürekli bilgilendirdiklerini, bu konuda birçok öncü ve örnek çalışmayı hayata geçirdiklerini kaydetti. Büyükeğen, "Konya Sanayi Odası olarak, yaklaşık bir yıl önce KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığımız ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüzle birlikte, Enerji Verimliliği Mobil Etüt Aracı Projesi'ni hayata geçirdik. Bu aracımız ile bu zamana kadar 32 firma ve kuruluşumuzda enerji ölçümleri yaptık. Yaptığımız bu ölçümler ile firmalarımıza, 59 milyon lira tutarında, toplam amortisman süresi 1 yıldan az olan 3 bin 90 TEP enerji tasarrufu imkanı sunduk. 11 bin 108 ton karbon salınımının da önüne geçmiş olduk" diye konuştu.

y2.jpg

Konya Valisi Vahdettin Özkan, yeşilin korunmasının ve çevrenin muhafazasının tüm insanların gündeminin birinci maddesi haline geldiğini söyledi. Özkan, Konya sanayisinde yeşil dönüşüm ve çevreye yönelik hassasiyetin gelişmesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ise, Konya'nın sanayideki önemine dikkat çekerek, şehrin yeşil dönüşüm alanında da lider olabileceğini söyledi. Altunyaldız, "2026 yılında bazı sektörlerde emisyon ticaretinin başlayacağını kaydederek, "Emisyon ticareti geliyor önümüzdeki dönemde. Emisyon ticaretinde 2026 yılında başlayacak olan bazı sektörlerde, sınırda karbon vergisi ödememek için bu dönüşümleri hemen yapmalıyız" dedi.

Zirve kapsamında, ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türkiye’ye Etkisi: Nasıl Hazırlanmalıyız?’ ve ‘Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ve Karbon Azaltımı Faaliyetleri’ konulu iki panel düzenlendi. Panellerde, konuyla ilgili uzmanlar tarafından bilgi ve görüşler paylaşıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.