Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konya’da Transfer Gündemi

Konyaspor’da Mehmet Ali Kuntoğlu’nun başkan seçilmesinin ardından camia transfere odaklandı. İlk günler sıkıntılı geçti. Futbol şubesi de basın ve tanıtım ekibi de acemililiklerini gizleyemediler. İlk günlerde Basın Sözcüsü Razaman Özer, Futbol Şube Sorumlusu Mustafa Düzkaya’nın telefon numarasını bile bilmiyordu. Tabi ki hoş karşılamak gerekiyor. Bir çok takımın transferi noktalamak üzere olduğu süper ligde, Konyaspor taraftarı, Mustafa Düzkaya’nın tabiriyle “İçi boşalmış olan” takıma kimlerin alınacağını merakla bekliyordu. Basın olarak biz de camiaya haber verme görevimizi yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle bir süre güçlükle yerine getirdik. Ama Memleket Gazetesi’nin transfer listesini ele geçirmesinin ardından sular biraz duruldu. En azından kimlerin gündemde olduğu öğrenildi. Bu arada listenin nasıl ele geçirildiğini açıklasak, son yılların en büyük gaflarından birini de ortaya çıkarmış oluruz ama yürütülen tahminleri duymak daha ilginç oluyor. Düşünsenize, yönetim, fiyatları yükselmesin diye açıklama yapmıyor ama birebir transfer listesi basında çıkıyor. Her dönem aynı şeyler yaşanıyor. Yöneticiler açıklamasa da liste ele geçmese de menejerler zaten basına isim vermekte geç kalmıyor.

 

Şimdi alınan futbolculara gelelim. Samsunspor’dan Caner, Gaziantep’ten Mehmet Çoğum, Denizli’den Fatih Egedik ve Bursaspor’dan İsmail Güldüren listedeki isimlerdi. Sadece Sakaryaspor’dan Ferdi benim için de sürpriz oldu.

 

Yönetime ön yargılı yaklaşanların, “Transfer yapamazlar” diyenlerin aksine hep temkinli yaklaştım. Çünkü Sayın Kuntoğlu gereksiz iddialı çıkışlar yapsa da yaşadıkları heyecanın Raşit Çetiner’in tecrübesiyle birleşmesinin ardından ortaya başarılı transferler çıkacağını tahmin ediyordum. Alınan 5 oyuncunun hepsi nokta transferler olarak göze çarpıyor. Mehmet Çoğum’u yıllardır imrenerek izliyorum. Keza Caner de öyle. İsmail ve Fatih de kendilerini ispatlamış futbolcular. Sadece İsmail’in maç içinde yaptığı çıldırtan hatalar göz önüne alındığında kafalar karışabilir. Dış transfer bu politikayla noktalanırsa artık her şey Raşit Çetiner’e kalacak.    

 

Aklıma takılan tek konu iç transfer. Böyle giderse takımın tamamı yenilenecek ve Konyaspor’un Süper Lig’e yeni yükselmiş bir takımdan farkı kalmayacak.

 

Tecrübeyi parayla satmıyorlar. Öğrenene kadar kendileri de Konyaspor da sıkıntı çekecek. Kuntoğlu ve ekibi heyecanları ve acemilik düzeyini kontrol altında tutabilirse, her şey ön yargılarda olduğu gibi zor değil kolay olacak diye düşünüyorum.

 

ŞEKERSPOR’DA TRANSFER SESSİZLİĞİ

Gelelim Konya Şekerspor’a… Konya futbolu için çok büyük önem taşıyan Yeşil Beyazlı Kulüp hala 3. ligde mücadele eden bir futbol takımını yönetiyor izlenimi veriyor. Başkanına, yöneticisine, basın sözcüsüne, teknik direktörüne ulaşmak ne kadar zor. Artık 2. ligde mücadele ettiklerinin farkına varmalılar. Transfer gündemi Gaziantepspor’dan Doğan, Giresunspor’dan Ünal ve bir türlü gönderilemeyen Faruk’un etrafında dönüyor. Tecrübeli futbolcunun kampta deneneceği, buradaki performansına göre karar verileceği söyleniyor. Faruk Konyalı ve iyi bir futbolcu. Onun nasıl bir futbolcu olduğunu bilmeyen yok. Böyle bir futbolcuyu ya gönderirsiniz ya da tutarsınız ama denemezsiniz. Yavuz İncedal’ın da iç transferde bu kadar geri planda kalması şaşırtıcı. Son söz yönetim ve teknik heyetin ama  Faruk’un bu yaştan sonra hedefli bir takımda faydalı olup olmayacağı konusunda şüphelerim var.

 

Şekerspor artık amatör değil. Büyük bir camianın Konya’yı kucaklaması gereken bir takımı haline gelmiştir. O yüzden “Basında fazla görünürsek birileri yanlış düşünür” diyerek futbolculara gizli imza attırılmaya devam edilirse, (Kaleci Ünal’ı kastediyorum) Sayın Yavuz Erence ve ekibi güven kaybı yaşayabilirler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar