Konya'da Toplanan KOP Üniversiteleri İsrail Zulmüne Karşı Boykot Kararı Aldı

Konya'da Toplanan KOP Üniversiteleri İsrail Zulmüne Karşı Boykot Kararı Aldı

KOP İdaresi Başkanlığı ile UNİKOP üyeleri, 2023 yılı faaliyet toplantısında İsrail'in Filistin topraklarındaki işgaline karşı ortak bir tavır sergiledi. "Gazze ve Boykot Bildirisi" ile İsrail menşeili ürünlere karşı boykot çağrısı yapıldı.

Konya'da düzenlenen UNİKOP Üst Kurul Toplantısı'nda, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile 13 üniversitenin temsilcileri, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü işgal politikasına karşı ortak bir protesto kararı aldı.

Toplantıya katılan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Murat Karakoyunlu, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, ve diğer üniversite temsilcileri, Gazze ve Boykot Bildirisi'ni imzalayarak İsrail'in Filistin'deki zulmüne karşı ortak bir duruş sergiledi.

u1.jpg

Bildiride, İsrail'in Filistin topraklarında yaptığı soykırımın, insanlık adına utanç sahneleri olarak tarihe geçtiğine vurgu yapıldı. İsrail'in Gazze'de sivilleri hedef alarak gerçekleştirdiği vahşetin, vicdanları kanattığı belirtilirken, UNİKOP üniversiteleri olarak bu duruma sessiz kalmayacakları ifade edildi.

"Gazze ve Boykot Bildirisi"nde şu ifadelere yer verildi: "Gazze'deki savaş derhal durdurulmalı ve bu insanlık suçuna bir an önce son verilmelidir. Uluslararası hukuk işletilmeli, savaş suçluları bir an önce cezalarını çekmelidir. UNİKOP üniversiteleri olarak ifade ediyoruz ki, Gazze'deki savaş derhal durdurulmalı ve bu insanlık suçuna bir an önce son verilmelidir."

u2.jpg

Bildiride ayrıca, UNİKOP'a bağlı üniversitelerin, İsrail menşeili ve İsrail zulmüne destek veren firmalara ait ürünleri boykot edeceklerini ilan ettiği belirtildi. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve 13 üniversitenin, Filistin'deki zulme karşı birlikte hareket ederek uluslararası kamuoyunu bilgilendirmeyi ve etkilemeyi amaçladığı bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler