Konya'da tiyatrolu 'sıfır atık' farkındalığı!

Konya'da tiyatrolu 'sıfır atık' farkındalığı!

Konya'da Karatay Belediyesi Kent Konseyi tarafından başlatılan ve ilçedeki tüm ilkokulları kapsayan 'Sıfır Atık Tiyatrosu' ile ana okullara yönelik 'Sıfır Atık Draması' projesi sürüyor. Hedef eğitim dönemi sonuna kadar 20 bin çocuğa ulaşmak

Konya'da 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın sonuna kadar 20 bin öğrenciye ulaşılması hedeflenen Sıfır Atık Tiyatrosu' ile ana okullara yönelik 'Sıfır Atık Draması' projeleriyle öğrencilere özel olarak hazırlanan tiyatro oyunu sahneleniyor. Proje çocuklarda çevre ve özellikle de sıfır atık bilincinin aşılanması ve bu konuda bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

TİYATRAL BİR DİL VE EĞLENCELİ PERFORMANSLARLA FARKINDALIK ÇALIŞMASI

Projeyle ilçedeki tüm ilkokullarda “Sıfır Atık Tiyatrosu”, ana okullarda ise “Sıfır Atık Draması” oyunlarıyla; öğrencilere israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, daha az atık oluşmasının yöntemleri ile atığın oluşması durumunda atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşümünün sağlanması konuları öğrencilere tiyatral bir dil ve eğlenceli performanslarla anlatılıyor.

KARATAY'DA SIFIR ATIK HAREKETİ DAHA DA GELİŞECEK

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, belediye olarak sıfır atık konusunda birçok çalışma yaptıklarını belirterek, okullarda yürüttükleri Sıfır Atık Tiyatrosu ile Sıfır Atık Draması’nın da bu projeler arasında önemli bir yer aldığını söyledi.

Başkan Hasan Kılca konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Özellikle son dönemlerde küresel ısınma, iklim değişikliği ve doğal kaynakların bilinçsizce kullanımı sebebiyle dünyamız büyük sorunlarla karşı karşıya. Bu önemli sorunun önüne geçilmesi, özellikle de kaynakların çok daha verimli ve tasarruflu kullanımı konusunda ülkemizde Sıfır Atık alanında büyük çalışmalar yapıyor. Karatay Belediyesi olarak bizler de konuda önemli bir gayretin içerisindeyiz. Bu kapsamda Karatay Kent Konseyi Sıfır Atık Çalışma Grubumuzun koordinatörlüğünde Karatay’daki tüm ilkokulları kapsayan Sıfır Atık Tiyatrosu ve yine ilçedeki tüm anaokulları kapsayan Sıfır Atık Draması projesi devam ediyor.

Söz konusu projemizle, 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın sonuna kadar ilçemizdeki 59 ilkokulda eğitim gören 18 bin ve 10 anaokulumuzdaki 2 bin anaokulu öğrencisi kardeşimiz, sıfır atık konusunda farkındalığı artırma gayretindeyiz. Yani toplamda 20 bin öğrencimize tiyatro ile sıfır atık bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. İnşallah bu ve daha birçok projemizle ilçemizde sıfır atık hareketi daha da gelişecek ve ilçemizde ayrıştırılarak toplanan atıklar, hem ekonomiye kazandırılacak hem de çevreye olan olumsuz etkilere en aza indirilmeye devam edilecek.

r.jpgrr.jpgrrr.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler