Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konya’da tarihi mutluluk

Perşembe günü tüm Türkiye son yılların en iyi milli atmosferlerinden birini Konya’da yaşadı. Konya ve milli takım seyircisiyle ilgili yazılanlar, konuşulanlar sadece Konyalılar’ı değil ülkenin her köşesinde, futbolu seven sevmeyen herkesi gururlandırdı. Harika bir beraberlik görüntüsü, süper bir milli takım taraftarı portresi vardı. Galibiyetin kaçması keyfimizi  kaçırsa da yaşanan güzellikler teselli vericiydi.

Hollanda maçı için korkuyla karışık bir umudum vardı. Hücum hattı tehlikeli olan Portakallar’a karşı Fatih Hoca’nın daha temkinli oynayacağı açıktı. Şener’i sağ beke alıp Ozan’ı ortaya çekince o bölge daha da güçlendi. Töre ve Volkan Şen’in yerine Burak’a yardımcı olarak Oğuzhan’ın sahada olması da oyun sistemini tamamen değiştirmişti.

Maçın başından itibaren Hollanda’nın pas trafiğini istediği gibi ayarlayamaması ve defansın arkasına atılan toplara dikkat etmemesi Oğuzhan’ın harika golüne davetiye çıkardı. Konya Büyükşehir Torku Arena adeta yıkıldı.

9. Dakikada gelen golden sonra Millilerimiz daha kontrollü oynayarak Hollanda’yı üzerine çekti ve çok pozisyon verecek boşluklar oluşturmadan oyun üstünlüğünü rakibe verdi. Devrenin ortalarında gelen, fırsatçılığın en güzel örneklerinden biriyle süslenmiş Arda Turan golü Milli Takımımız’ın istediğinde yapamayacağı şey olmadığını bir kez daha gösterdi.

İkinci yarı Hollanda biraz daha etkili başladı. Takımın en iyisi olan Memphis Depay’ın olduğu sol kanata Sneider’in de destek vermesi, Şener, Hakan Çalhanoğlu ve Serdar Aziz’e çok zorlu anlar yaşattı. Ancak hem oyuncu değişiklikleri hem de sakatlıklarda akıllıca ağırdan almalar sayesinde oyun soğudu. Çizgi halindeki diri savunmamız da Hollanda’yı yıldırdı.. Millilerimizin oyunu sertleştirmesiyle de, kritik dakika olan 70, gol yemeden geçildi.

Ama son 15 dakika futbolcular inanılmaz yoruldu. Kısa mesafeli pasları bile yapamayınca orta saha tamamen ceza sahası önüne gömüldü.

86. dakikada herşeyi bitiren gol Burak Yılmaz’dan geldi. Ve bitiş düdüğü çalmadan Konya Büyükşehir Stadyumu’ndan tüm Türkiye’ye futbol bayramının görüntüleri yansıdı.

Bu milli takım. Futbol deyip geçmeyin. Başka şeye benzemez. Birilerinin eleştirdiğine bakmayın. Burada Ya Allah Bismillah demek de, mehter marşı söylemek de, bu ülkenin insanının milli duygular etrafında çok güzel birliktelikler yakalayacağının göstergesidir.

Bu aralar Türk bayrağı gördükçe aklıma şehitlerimiz geliyor. Umarım;  Konya’daki milli görüntü, milletimizi ayrıştırmaya çalışan hainlere de ders olur.

Teşekkürler Konya, Teşekkürler Ay Yıldız için terini akıtan kardeşlerimiz, Teşekkürler Türkiye.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar