Dr. Faik Özdengül

Dr. Faik Özdengül

KONYA'DA RAHMET AKŞAMLARI

Allah'a hamdolsun yine bir rahmet ayına sağlıkla sıhhatle ulaştırdı.

Kıymetini bilmek, kadrini eda etmek nasip olsun.

Oruçlar, sahurlar,iftarlar bereketli olsun. Tez zamanda İslam aleminin üstündeki kara gölgeler hayırlı rüzgarlarla kaybolsun ve yerini güneşli günlere bıraksın. Niyazımız budur.

Ramazan'ın bereket ayı olması boşuna değil. TRT Diyanet kanalı şehrimizde her akşam Hz Pir'in gül bahçesinde, türbesi ve dergahında Konya'da rahmet akşamları ismiyle bir proğram yayınlıyor. Lutfetmişler, bizleri de davet ettiler, her akşam Mesnevi'den seçtiğimiz hikmetlerle biz de yayına iştirak ediyoruz. Her akşam 23 ve 24 saatleri arasındaki yayına sizleri de bekleriz.

Biliyorsunuz bu yıl Konya İslam Dünyası Turizm Başkenti ünvanıyla maruf oldu. Program da bu çerçevede icra ediliyor zaten.

Mekanın şerefi orada yurt tutanlardadır diye bir darbı mesel vardır bilirsiniz. Şerefül mekan bilmekin. Ne kadar övünsek ve iftihar etsek azdır. Hz Mevlanalar, Sadreddin Koneviler, Şemsi Tebriziler şehrimizi mekan eylemiş şeref vermişler. Daha nice ismini bilmediğimiz ulemalar, meşayıh hepsi Seçuklu Payitahtı Konyamız'a yerleşmiş ve şehrimizi aydınlatmış, ilim ve irfanlarıyla şenlendirmişler.

Konya'nın bu ünvanı Kudüs'ten devralması ve seneye de Medine'ye devredecek olması da ayrıca manidardır.

Dışarıdan üstümüze giydiğimiz bu kutlu elbisenin içini doldurmak da bizim vazifemiz.

Bizden öncekilerden devraldığımız emaneti bizden sonrakilere alnımızın akıyla devredecek olmanın sorumluluğunu idrak etmeliyiz.

Her şeyden önce şahsi hayatlarımızı Kur'an'a ve Peygamber sav in sünnetine uygun yaşamak zaten boynumuzun borcu. Ondan sonra da tarihi şahsiyetimizi yeniden hatırlayıp, üstümüzden tozları kirleri silkip yeniden ve büyük bir gayretle atalarımızdan bize intikal eden emaneti bizden sonrakilere aktarmak için olanca gücümüzle gayret etmeliyiz.

Allah yolumuzu açsın. Bize Ahlak-ı Hamide nasip etsin. Tevazusu olan zenginlikler bahşetsin.

Ahir ve akıbet hayrolsun.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.