Konya’da Önemli Hafta…

Geçtiğimiz hafta Konya için çok önemliydi. Önce yeni yapılması planlanan Adliye binasının temel atma töreni vardı. Projeye bakıldığında Selçuklu mimarisi ile yapılacağı anlaşılan bina, Karatay ilçemizin çehresini de değiştirecek ve güzel çevre oluşturacak özellikte görünüyor. Televizyonlarda bazı Amerikan filmlerinde, mahkeme binalarında geçen bölümleri hep seyrederiz. Geniş, modern, görkemli ve ferah binalarda adalet hizmetlerinin yürütüldüğü görülür bu filmlerde. Neden bizim de böyle geniş ve ferah adliye binalarımız yok diye hep düşünmüşümdür.

Konya’ya yapılacak yeni bir Adliye çok gerekliydi. Bu bakımdan Hükümetin bu konuda yaptığı icraat takdire şayandır. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, temel atma töreninde müteahhide belirlenen süreden önce inşaatı tamamlaması halinde, aradaki farkı bir şekilde karşılayacağının söyleyerek, bu konuya vermiş olduğu önemi göstermiş oldu. Tabii Adliye yapılınca etrafı da beraberinde değişecek ve gelişecektir. Adalet hizmetlerinin yerine getirilmesi için, bir çok sektör de o civara yatırım yapmış olacak, böylece ticaret canlanacak ve nüfus hareketliliği yaşanacak. Velhasıl güzel şeyler olacak.

Adliye binasının temel atma töreninden sonra, Pazar günü de Hızlı Tren projesi için start verildi. Hızlı tren projesi; Konya’yı bir Konya daha büyütecek etkiye sahip çok önemli bir projedir. Hızlı trenle ulaşım daha hızlı ve rahat olacaktır. Konya’nın ekonomik ve sosyal refah düzeyi artacaktır. Bu bakımdan hızlı tren çok önemlidir. Hızlı trenle seyahat bedeli konusunda TCDD Genel Müdürü çok ilginç açıklamada bulundu. Sürekli seyahat edecek olanlara gidiş geliş bedelinin 10 YTL civarında olacağını belirtti. Bu rakam şayet gerçek olursa, sınırları ortadan kaldıracaktır. Zira Konya’da oturan bir kimse, Ankara’da çalışabilecek mesaisi bitince tekrar Konya’ya evine dönebilecektir. Projenin ileriki aşamasında Ankara İstanbul arasındaki hızlı tren hattı da bitince, eskiden beri kullandığımız tabir değişecek, git gel İstanbul-Konya 6 saat olacaktır. Bu projeler heyecan verici projelerdir. Yıllarca Konya’ya yapılmayan yatırımların gecikmiş bir yansıması olarak görülen projelerdir. İnşallah başına bir iş gelmeden zamanında sona erer. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, temel atma töreninde Konya Afyon arasındaki demiryolu çalışması konusunda da bilgi verdi. Bu konuda ayrıca büyük önem arz etmektedir.

Konya için asıl önemli olan başka bir konu daha vardır ki; o da Konya Ovası Sulaması projesidir. Bereketli ovalara sahip güzel Konya’mız için, belki de yüzyılın projesi olacak mavi tünel olarak bildiğimiz bu proje için de güzel haberler almaktayız. Şayet bu proje de hızlı tren projesi gibi gerçekleştirilmeye başlanırsa, tarımla uğraşan ve nüfusun büyük bir kısmını oluşturan Konya şahlanacaktır. Mavi Tünel, Konyalı her vatandaşımızın hemen her fırsatta dile getirmesi gereken, lobi faaliyetinde bulunması gereken hayati bir projedir. Çünkü ekonomiye çok büyük bir katkı sağlayacağı şüphesizdir. Kurak toprakların suyla buluşması, ürünün artışı ile birlikte beraberinde çeşitliliği de getirecek, tarımla ilişkili sektörün bir anda canlanmasını sağlayacak, daha sonra topyekun ilin kalkınmasında lokomotif rol oynayacak ve buna bağlı olarak ta Ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır.

Sonuç olarak, geçtiğimiz hafta Konya’da yapımına başlanan projeler belki de bu Hükümet’in Konya’ya verdiği önemi göstermesi bakımından değerlidir. Ancak mutlaka Mavi Tünel projesi ile taçlandırılması gerekmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.