Konya'da Her Yönüyle Özel Bir Okul…

Bu yazımı yazabilmek için Konya'mızda beş özel okulu araştırma inceleme fırsatı buldum. Her okulun değişik sınıflarından 50 öğrenci, 50 veli, 10 öğretmen, 2 hizmetli ve 2 idareci ile görüştüm, sonuçta bugünkü yazım ortaya çıktı.

Araştırma imkânı bulduğum okullar arasında diğer dört okula üstünlük sağlayan PEMA Eğitim Kurumları’nı bugün siz değerli okurlarımla paylaşacağım.

PEMA Eğitim Kurumları’nda gördüğüm ilk özellik; okula sağlıklı bir şekilde başlayan çocukların öğrenmeye karşı daha meraklı ve hazır olduklarıydı. Okulda anne ve çocuk sağlığı destekleniyor. Ayrıca çalışan annenin mağdur olmaması için tüm gayret sarf ediliyor.  Bu durumun üstesinden gelmek için, en iyi şartlar sağlanıyor.

PEMA Eğitim Kurumları tüm öğrenciler için son derece gelişmiş, uyumlu ve talepkâr bir öğretim sistemine sahip. Bu sistemler; performans standartlarını, müfredatlarını ve değerlendirme mekanizmalarını verimli şekilde bünyesinde toplamış.

PEMA Eğitim Kurumları’nda Eğitim konusunda lider olan yöneticiler,  sistemlerini bu yönde kurduktan sonra kenara çekilmemiş, inşaattır, gıdadır gibi yan alanlarda ilgisiz kalmayıp, eğitimde başarılı olan farklı şehirlerdeki okullarla kendi standartlarını sürekli kıyaslıyorlar. Öncelikle ana dil, yabancı dil,   matematik, fen bilimleri, teknoloji, tarih, coğrafya, müzik, güzel sanatlar, fiziksel eğitim derslerini ve değerler eğitimini en mükemmel şekilde verme çabası içerisindeler. Bunu başaracak kadroyu da oluşturmuşlar.

PEMA Eğitim Kurumları’nda, her öğrenci her sınıfta yaradılış gayesini çok iyi öğrenmiş, bu vatan için ne yapabilirim çabasıyla okulunu bir an önce yüksek başarıyla bitirme gayreti içerisinde…

 - Bilgi genişliği,

- Alanlarda derin kavramsal bir anlayış,

- İyi yazabilme becerisi,

- Birçok farklı disiplinden materyalleri gerçek dünya problemlerini irdelemek için sentez haline getirebilme becerisi,

- Güçlü analitik, yaratıcı ve yenilikçi bir kapasite oluşturma yönünde diğer okullarımızdaki öğrencilerimize fark atmış..

PEMA Eğitim Kurumları’nda yöneticiler, eğitimde en iyi performansı gösteren, kendi sistemlerini oluşturmak için önemli bir karar vermeyi başarmışlar. Birçok okulda sadece elit öğrencilerin sahip olduğu eğitim standartlarını, herkese sunmuşlar. Dezavantajlı çocukların yüksek seviyede başarı yakalayabilmesi  için, avantajlılara göre daha fazla kaynağa ulaşmalarını sağlamışlar. Dezavantajlı öğrenciler için daha çok öğretmenle çalışılıyor.

PEMA Eğitim Kurumları’nda yöneticiler,  tüm öğretmenlerini özenle üst seviyede seçmiş ayrıca öğretmenlerinin öğrencilerle ders dışı ilişkilerini de her zaman gözlemliyor.

Yapmış olduğum araştırmada; PEMA Eğitim Kurumları’nda öğretmenlerin, okul müdürlerinin, öğrencilerin ve anne-babaların hepsinin kendilerini iyi hissettiklerini gördüm. Bunda belirleyici olan,mekanın çok güzel olması değil, içerisindeki kurumsal ruhta olduğunu hissettim.

Okulu merak eden çocuğunu bu okula göndermek isteyen velilere bir eğitimci olarak tavsiyem; okula girdiğinizde, içinizden gelen sese kulak verin…

• Okul, size sıkıntılı bir hal mi veriyor?  Okul, açık kapı gününde bir satış gösterisi yapıyor izlenimi mi yaratıyor? Yoksa gerçek bir kulak verme ve ilgilenme mi hissediyorsunuz?  Peki çocuğunuz nasıl bir tepki veriyor? Okul hakkında ne düşünüyor?

• İlk izlenim nasıl? Sınıflar hoşunuza gitti mi? Koridorlarda veya kapalı okul avlusunda çiçekler var mı? Lavabolara bir göz atmak da o okul hakkında oldukça bilgi verir.

• Şunu mutlaka gözlemleyin: Öğretmenler ve öğrenciler birbirlerine nasıl davranıyorlar?

• Şunu mutlaka sorun: Okulda düzenli olarak kutlamalar yapılıyor mu? Gündelik okul hayatında ders yılı süresince okula kayıt ve mezuniyet kutlamaları türünden törenler yapılıyor mu?
• Anne-babalar için de etkinlikler düzenleniyor mu, mesela düzenli olarak yapılan anne-baba kafe buluşmaları gibi? Ya da danışmanlık hizmetleri var mı?

• Kafeterya düzeni nasıl? Ne tür yemekler veriliyor? Kız ve erkek öğrenciler için dinlenecekleri veya gönüllerince gürültü-patırtı edecekleri odalar var mı?

• Ne tür etkinlik grupları var?  Etkinlikler öğretmenlerin hobilerine mi yoksa öğrencilerin ihtiyaç ve isteklerine mi yönelik? Spor dernekleriyle veya o semtteki zanaatkârlarla işbirliği içerisinde mi? Anne-babalar da katılabiliyor mu?

Ben bunları sordum, büyük bir bölümünün PEMA okullarında gerçekleştiğine şahit oldum. Konya'mıza böyle bir okulu kazandıranlara sonsuz teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum