Konya Valisi Özkan'dan uygulamalı aşı çağrısı: Kışa girmeden 'mavi' kategoriye yükselmeliyiz

Konya Valisi Özkan'dan uygulamalı aşı çağrısı: Kışa girmeden 'mavi' kategoriye yükselmeliyiz

Konya Valisi Özkan, İl Sağlık Müdürü Prof. Koç ile birlikte Covid-19 pekiştirme dozunu yaptırarak vatandaşlara aşı çağrısını yineledi. Konya'nın yüzde 72 aşı oranına ulaştığını belirten Vali Özkan, bu oranı %75’in üzerine taşımanın önemini anlattı

Konya Valisi Vahdettin Özkan Meram Devlet Hastanesi Aşı Poliklinik odasını ziyaret ederek sürdürülen aşı çalışmaları hakkında İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’tan son bilgileri aldı. Vali Vahdettin Özkan, Prof. Dr. Koç ile birlikte Covid-19 pekiştirme doz aşısını yaptırarak vatandaşlara aşı çağrısını yineledi.

Konya’da en az iki doz aşısını olmuş 18 yaş üstü nüfusta %72 aşı oranına ulaştıklarını belirten Vali Özkan, “Özellikle son haftalarda şehrimizde vaka sayılarında düşüşler yaşandığını görmek bizleri son derece memnun etmektedir. Bu düşüşlerin kalıcı olmasını sağlamak ve normal yaşantımıza devam etme adına aşılamanın önemi ortadadır. Şehrimizde 2. Doz aşısını yaptırmayan vatandaş sayımız 122.641 kişidir. Aşılama oranımızı %75’in üzerine taşıyarak en kısa sürede ‘mavi’ kategoriye yükselmemiz kış aylarının başladığı bu dönemde büyük önem taşımaktadır” dedi.

Covid-19 ile mücadelede en önemli silahın aşı olduğunu bir kez daha vurgulayan Vali Özkan, “Hastaneye yatan hastaların büyük bir kısmının aşılarını yaptırmamış ya da tamamlamamış bireyler olması aşının etkinliğini ortaya koymaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre 1. doz ile 2.doz arasında geçen sürenin artması, aşının etkinliğini azaltmaktadır. Bu nedenle sosyal medya platformlarında dolaşan yanlış bilgilere ve yaklaşımlara aldanmadan sırası gelen tüm vatandaşlarımızı mümkün olan en kısa sürede aşı olmaya davet ediyorum.” diyerek vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını istedi.

Sağlık çalışanlarına da bu dönemde gösterdikleri özverili çalışmalar nedeni ile teşekkür eden Vali Özkan, her kesimin üzerine düşen sorumlulukları tam olarak yerine getirmesi ile birlikte salgınla mücadelenin başarıya ulaşacağını ifade ederek sözlerini tamamladı.

v.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.