M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Konya uçağı Kayseri’ye inerse!

Biri Konya’ya bunu anlatmalı…

Biri dünyaya bunu anlatmalı…

Nasıl oluyor da, düz ovadaki Konya’ya düzenlenen uçak seferlerinin yarıdan fazlası kış aylarında iptal edilirken, başka şehirlerde aynı durum söz konusu olmuyor?

Misal; Konya’ya inemeyen bir uçak nasıl oluyor da Kayseri’ye inebiliyor?

***

Geçtiğimiz Cumartesi günü, kış-kıyamet bir hava yoktu…

Yer yer sis vardı ama… En sisli gün diyemeyiz…

Ne oluyor biliyor musunuz?

Hollanda'dan gece yarısı Kayseri'ye inen Corendon Havayolları'na ait Boeing 737 -800 yolcu uçağı, aktarmalı olarak gideceği Konya'ya kötü hava koşulları yüzünden kalkmıyor.

Bunun üzerine 132 yolcudan Konya’ya gelmek isteyen 21'i 5 saat direnerek, uçağı terk etmiyorlar.

Uçak pilotları tarafından tutanak tanzim edilmesini mi anlatalım…

Corendon Havayolları yetkililerinin uçağı terk etmeyen yolculardan şikâyetçi olmasının trajedisinden mi bahsedelim, bilmiyorum.

***

Devreye Kayseri Emineyet Müdürü Mustafa Aydın da giriyor.

Cumhuriyet Savcısı da…

Bizim Konya yolcuları tabiri caizse karga tulumba uçaktan indiriliyorlar…

Uçak da saat 08.25'te Kayseri’den aldığı 132 yolcusuyla yeniden Hollanda'ya dönüyor.

***

Kayseri Emniyet Müdürü Mustafa Aydın’ın anlattıklarına bakalım:

-4 Ocak Cumartesi günü saat 02.20 sıralarında Corendon'a ait Amsterdam- Kayseri- Konya seferini yapan yolcu uçağı, önce Kayseri Erkilet Havalimanına iniş yapmıştır.

-Uçak Kayseri Havalimanına indikten sonra DHMİ yetkililerinden uçağın Konya Havalimanındaki hava şartları nedeniyle uçuş parkurunun Amsterdam- Kayseri- Amsterdam olarak değiştirildiği, bu sebepten dolayı da seferin Kayseri’de sonlandırıldığı belirlendi.

-Seferin sonlandırılması akabinde Konya’ya gidecek 29 yolcudan 8 yolcu inmiş, ancak geriye kalan 20 yetişkin 1 bebek toplam 21 yolcu kendilerinin Konya’ya uçakla götürülmesi talebiyle uçağı terk etmedi.

-Şirket yetkililerinin yolcuları otobüs ile Konya'ya taşıma teklifleri de kabul görmedi. Bu görüşmeler saat 03.30’a kadar sürdürülmüştür.

-Konudan netice alınamaması sebebiyle Havalimanı Kriz Merkezi üyeleri, konunun Sivil Havacılık Güvenlik Kuralları gereği uçak işgali olduğu değerlendirilerek ayrıca havalimanında bekleyen 154 Amsterdam yolcusunun mağdur edilmemesi amacıyla konu Havalimanı Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına iletilmiş, 'yolcuların ikna yoluyla tahliye edilmesi, mümkün olmaması durumunda ise usulüne uygun müdahale edilerek tahliyenin gerçekleştirilmesi' talimatı alınmıştır.

-Son ana kadar ikna çalışmaları sürdürülmüş, yolculardan bazılarının agresif tavırları sebebiyle görüşme kilitlenmiştir. Yolcuları ikna çalışmalarının sonuç vermemesi neticesinde Cumhuriyet Savcısının talimatı ile saat 07.25 sıralarında yolcuların usulüne uygun olarak, Emniyet Müdürlüğü personeli ve özel güvenlik elemanlarınca uçaktan tahliyesi sağlanmıştır.

***

Görüyor musunuz?

Konyalı olmak, Konya’ya uçmak istemek suçmuş gibi…

Konya’da inmek üzere aldığınız biletle sizi Kayseri’de indirenlerin hiç suçu yokmuş gibi.

***

Artık bu konu su götürmez…

Konya Havaalanı’nda olağanüstü koşullar hariç uçuşları engelleyen hangi eksiklik varsa bunlar bir an önce tespit edilmelidir ve giderilmelidir.

Bu çağda yolcusunu Konya’da almayı bekleyen Konyalılara mı yanalım, Konya’ya inmeyi beklerken kendisini Kayseri’de bulan vatandaşlarımızın içine düştüğü duruma mı üzülelim?

Ne yapalım yani?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum