Konya Ticaret Odası özel eğitim kurumlarının sorun ve taleplerini 'Pandemi Raporu'nda topladı

Konya Ticaret Odası özel eğitim kurumlarının sorun ve taleplerini 'Pandemi Raporu'nda topladı

Konya Ticaret Odası’nın Eğitim, Kültürel ve Sportif Faaliyetler Meslek Komitesi 'Pandemi Raporu' hazırlayarak, Özel Eğitim ve Öğretim Kurumları’nın sorunlarını ve taleplerini ilgili kurum ve kuruluşlara iletti

Konya Ticaret Odası’nın, Eğitim, Kültürel ve Sportif Faaliyetler Meslek Komitesi “Pandemi Raporu” hazırlayarak Özel Eğitim ve Öğretim Kurumları’nın sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Açıklamada “Meslek Komitesi olarak hazırladığımız raporla, pandemi sürecinin olumsuz etkilerini, Özel Öğretim Kurumları açısından değerlendirerek yaşadığımız problemlere çözüm önerileri getirmeyi amaçladık” ifadesine yer verildi.

Konya Ticaret Odası 68. (Eğitim, Kültürel ve Sportif Faaliyetler) Meslek Komitesi, salgınla mücadele sürecinde hazırladığı raporlarla Özel Eğitim Kurumları sektörünün yaşadığı sorunlara çözüm önerileri sunmaya devam ediyor. Komite, devam eden salgın tedbirleri sürecinde zorluk yaşayan sektörün sıkıntılarını aşması için sektörü temsil eden STK’lar ile yapılan istişarelerle raporlar hazırlayarak çözüm üretme noktasında katkı sağlıyor. Eğitim sektörünün tüm kesimlerinin görüş ve katkıları alınarak hazırlanan son “Pandemi Raporu” sektörün ekonomik tedbirler kapsamında taleplerini dile getiriyor. Komite Başkanı Saim Yaşar, Komite Başkan Yardımcısı Muharrem Turşucu, Komiye Üyesi Ahmet Öztürk ile Meclis Üyeleri Teoman Yılmaz ve Ali İhsan Kaya tarafından komiteye bağlı Oda üyelerinin de görüşleri alınarak hazırlanan raporda özel öğretim kurumlarının hem eğitim hem de istihdam anlamında devletimizin yükünü büyük ölçüde hafiflettiği ifade edildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Yatırım ve inşaat aşamasında 200’ün üzerinde sektöre ekonomik katkı sağlayan sektörümüz, aynı zamanda; yemek hizmetleri, taşımacılık, gıda, tekstil, kitap, kırtasiye, yayın gibi birçok sektörün lokomotifidir. Özel eğitim kurumları ülkemiz genelinde yaklaşık 175 bin öğretmenimize istihdam sağlamaktadır. Özel okullarımız, mevcut durumda 150 bin daha öğretmen istihdam edilebilecek kapasiteye sahiptir. Meslek Komitesi olarak şehrimiz ve ülkemiz için böylesine önemli bir sektörün yaşadığı zor günleri en kısa sürede atlatması için sektörle ilgili tüm kesimlerimizle istişare ederek görüş ve önerilerimizi sürekli olarak dile getirmekteyiz. Bu süreçte üç ayrı rapor hazırlayarak ilgili kurumlara iletilmesini sağladık. Son olarak hazırladığımız raporla, pandemi sürecinin olumsuz sosyo-ekonomik etkilerini, özel öğretim kurumları açısından değerlendirerek hali hazırda yaşadığımız problemlere çözüm önerileri getirmeyi amaçladık. Raporumuzda, özel eğitim kurumlarımızın devletimize ve geleceğimize olan katkılarının sekteye uğramaması ve yapılan onca yatırımın heba olmaması için yaşadığımız problemlere çözüm önerilerimizi sıraladık. Özet olarak; % 8 KDV’nin % 1’e indirimi devamlı hale gelmeli, eğitim-öğretim desteği özel okula çocuklarını gönderen her veliye tekrar verilmelidir. Kredi, SGK primleri ve vergi ödemeleri vade farksız en az 1 yıl ertelenmeli, kuruluştan itibaren var olan 5 yıllık vergi muafiyetinin süresi uzatılmalıdır. Eğitim ve öğretim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler KOSGEB desteklerinden faydalanabilmelidir. Sektör olarak tüm taleplerimiz raporumuzda yer almaktadır.”

Her şart ve ortamda Milli Eğitimin bir paydaşı olarak devletimizin yanında ve hizmetinde olmaya devam edeceğiz denilen açıklamada, “Devletimizin de bu süreçte bizim yanımızda olacağına inancımız tamdır. Raporumuza katkı sağlayan tüm Oda üyelerimize, eğitim sektörümüzü temsil eden sivil toplum kuruluşlarımıza ve Komite çalışmalarımızda ve hazırladığımız raporların ilgili kurumlara iletilmesi sürecinde katkı sağlayan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk’e teşekkür ediyoruz” şeklinde görüşlere yer verildi.

Konya Ticaret Odası 68. (Eğitim, Kültürel ve Sportif Faaliyetler) Meslek Komitesi’nin hazırladığı 15 maddeden oluşan pandemi raporu Oda Yönetim Kurulu tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara iletildi.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de raporla ilgili “Küresel salgın sürecinde özel sektörümüzün tüm sorunlarını ve taleplerini komitelerimizle beraber takip etmekteyiz. Eğitim sektörümüz bu süreçte en çok etkilenen sektörler arasında yer almaktadır. Meslek Komitesi üyelerimize, hazırladıkları raporla üyelerimizin taleplerini dile getirmelerine destek oldukları için teşekkür ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler