Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Konya STK Platformu

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun (STK) oluşumu, birkaç dernek ve vakfın bir araya gelmesi ile yaklaşık 15 yıl önce gerçekleşmişti.

Yeni katılımlarla her geçen yıl kuvvet kazanan Platform, bugün itibari ile 129 dernek ve vakfın oluşturduğu bir üst yapıya kavuşmuştur ve üye sayısı bundan sonra daha da artacaktır.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları, tamamen gönüllülük esası ile hareket eden, temel felsefesi insan yatırımı ve yaşatılması, gayesi de dayanışma ve kardeşlik hukukunun tesisi olan güçlü bir platform çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

***   ***   ***

Konya STK Platformu’nun en önemli faaliyeti, 12 yıl boyunca aralıksız sürdürülen ‘Ufuk Turu’ toplantılarıdır. 8 yıl üst üste benim de bizzat takip ettiğim Ufuk Turu toplantıları her yıl oldukça verimli, faydalı, ufuk açıcı, derinlik kazandırıcı, misyon yükleyici ve vizyon hedefleyici bir mahiyettegeçmiştir.

Ufuk Turu Toplantıları; dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun tüm mazlumların sesinin duyurulduğu, onların yanında olunduğunun haykırıldığı, mazlumlara destek verilirken tüm zalimlere de tepki verildiği, tavır konulduğu, lanetlendiği ve de yapılan zulümler karşısında maşeri vicdanın harekete geçmeye çağrıldığı toplu ve güçlü bir ses olmuştur.  

Ufuk Turu; Türkiye öncülüğünde İslam medeniyet değerlerini paylaşan ülkelerle bir araya gelinerek, Batı medeniyeti karşısında Hak ve Adalet medeniyetini yeniden inşa etmenin yollarının gösterildiği Anadolu insanları birliğidir. 

Ufuk Turu, “Yönetimler STK’ları değil, STK’lar yönetimleri yönlendirmelidir”  mesajının verildiği güçlü bir sivil toplum merkezi ve Anadolu insanının toplu çarpan yüreği olmuştur.

12 yıl boyunca bu idealler doğrultusunda yurt içinde gerçekleştirilen ‘Ufuk Turu’ toplantılarının bundan sonra, yurt dışında da gerçekleştirilme çalışmalarına başlanması yeni bir heyecan dalgası oluşturmuştur.

***   ***   ***

Konya STK’ları, Ufuk Turu toplantıları yanında eğitim, öğretim, yardım, kültür ve sanat faaliyetlerine de aralıksız devam etmektedir.

Özellikle Suriye’den gelen mülteciler konusunda gerek Konya halkı gerekse Konya STK’ları çok güzel ve başarılı bir imtihan vermişlerdir.

Bu yıl başlanılan Evlad-ı Fatihan projesi de, Konya ile Balkanlar arasındagönül köprüsü, kardeşlik ilişkisi ve Konya STK’ları ile Balkanlardaki STK’lar arasında işbirliğikurulmasını amaçlamaktadır. Bu faaliyet de bütün hızıyla sürmektedir.

***   ***   ***

Konya STK’larının platform başkanlığını yıllardır sürdüren ve şüphesiz STK’ların gerek oluşumunda gerekse bütün faaliyetlerinde büyük emeği olan Latif Selvi kardeşimizin Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili olması hasebiyle yeni bir oluşum gerçekleştirme zarureti hasıl olmuştur.

Yapılan kongrede, İlim Yayma Cemiyeti’nde yıllardır gençliğe dönük hizmetleri ile bilinen değerli Muhsin Görgülügil ağabeyim platform başkanlığına getirilerken, Sami Sorgun, Nazif Karlıer, Halis Nükte, İbrahim Dıvarcı, Ali Akmaz, Önder Kutlu, Muzaffer Büyük, Yakup Yıldırım gibi kamuoyunun yakından tanıdığı olumlu, sevilen ve hizmetleri ile ön plana çıkan isimler de icra kuruluna seçilmişlerdir.

Değerli Muhsin Görgülügil ağabeyimin, Latif Selvi kardeşimden devraldığı hizmet bayrağını daha da yukarılara taşıyacağından şüphem yoktur.

Kendisine ve icra heyetine başarılar diliyor, Allah’tan hayırlı hizmetlere vesile olmasını niyaz ediyorum.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT 1 :Paris’de çok sayıda sivil halkın ölümüneve yaralanmasına neden olan terör saldırılarını kınıyorum ama yıllardır gerek ülkemizde gerekse İslam ülkelerinde meydana gelen benzeri saldırıları kınamadıkları gibi terör örgütlerini destekleyen Avrupa Ülkelerinin bu saldırıdan bir ders almaları gerektiğini de temenni ediyorum.

NOT 2 :Siyonistİsrail’e ve “Dünya 5 den büyüktür” diyerekküresel baronlara tepkisini ve tavrını korkusuzca ortaya koyanTürkiye’nin G-20 toplantısına ev sahipliği yapması ülkemiz ve milletimiz adına büyük bir olaydır.Bir zamanlar adam yerine koymadıkları Türkiye, bugün dünyanın en güçlü 20 devletine ev sahipliği yapıyorsa, küresel bir derin güce ulaştığının göstergesidir.

NOT 3 :HASBİHAL Programım Cumartesi tekrar, Pazar canlı yayın olarak devam ediyor. Bu Pazar, STK Platformu BaşkanıMuhsin Görgülügil ağabeyim konuğum olacak İnşallah... Saat 12.00 de Kanal 42 ekranlarına davetlisiniz.   

Önceki ve Sonraki Yazılar