Konya ne şehri?

Geçtiğimiz Cuma günü Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya’ya geldi. Ne ile geldi, ben onunla ilgilenmiyorum… Trenle mi? geldi, helikopterle mi, makam aracıyla mı geldi açıkçası beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tren garında gördüğüm afiş ve sonrasında gördüğüm afişler.

Tren Garında gördüğüm afişte ‘Kültür Şehri Konya’ya Hoş geldiniz’ yazıyordu… Az ileride Anıt’ın ve Mevlana’nın orada ‘Mevlana şehri Konya’ya hoş geldiniz’ yazısı dikkatimi çekti... Yine kampüse doğru giderken, üst geçitlerin altına yazılmış afişte “Üniversiteler şehri Konya’ya hoş geldiniz”, Organizeye doğru giderken “Sanayi Şehri Konya’ya Hoş Eldiniz”, Konya’nın çevre yollarında: Tarım Şehri Konya, Selçuklu Başkenti Konya, Buğday Şehri Konya, Sporcular Şehri Konya…

Yahu Allah aşkına Konya ne şehri? Arabamda yolculuk yapan on yaşındaki oğlum bile “Baba ya Konya ne şehri” demez mi, kafayı yiyecektim. Oğlum, dedim. “Konya…her şeyin şehri”...

Konya Mevlana ile tanınmış… Mevlana, az da olsa Şems-i Tebrizi Japon, Çin, Kore, Rus, Alman, vs turistleri ziyaret ettiren, Konya’ya getiren, baş aktörlerimizdir.

Sorun bakalım gelen turist kafilelerine; yüzde 99’ u “Mevlana için Konya’dayım” der…

3. Organize sanayi açılmış, Mevlana Üniversitesi açılmış, Konya kültür şehriymiş onu ziyarete geldik, demezler.

Yıllarca sporculuk yaptım. Ama her spor dalını denemektense tek bir spor dalında dünya şampiyonu olamamanın pişmanlığını yaşıyorum. Konya’nın bu duruma düşmesinden hep korktum ve korkmaya devam ediyorum.

Ne alakası var şimdi derseniz çok alakası var derim. Siz belediye olarak baş aktörlerimizin tanıtımını yapmaya hiç hız kesmeden devam edin, gerisi zaten ziyarete gelenler tarafından öğrenilir ve anlatılır. Bizim sanayi şehri Konya dememize gerek yok. Kültür şehri Konya, üniversite şehri Konya, dememize gerek yok. Konya’ya ziyarete gelen, Konya sanayicisi ile çalışan, Konya’da evlatlarını okutan insanlar sanayinin ne kadar gelişmiş olduğunu, Selçukluların başkenti olduğunu, dört üniversitenin olduğunu zaten öğrenecekler.

Bana göre Konya’nın hiç bir şey olamayışının sebebi; her şeyi olmak istemesidir. Bakın Antep vergide bizi geçti, sanayide bizi geçti. Bursa her konuda bizi geçti… (Not: Biz ne zaman Konyaspor olarak Şampiyon olacağız?) Kayseri tahmin ediyorum bizi geçti ya da geçmek üzere. Gidin Eskişehir’e bir bakın; şehirciliği ve tramvaylarını bir görün…..!

Aklıma Mevlana Celaleddini Rumi’nin o güzel sözü geldi:

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.

Bu sözü Mevlana sakın önce Konya için söylemiş olmasın?

Hoşça, sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi baş aktörelerine sahip çıkan adam gibi adam kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum