Konya Beyşehir Gölü’nde av yasağı bitti! Balıkçıların yüzü gülüyor

Konya Beyşehir Gölü’nde av yasağı bitti! Balıkçıların yüzü gülüyor

Konya'nın Beyşehir Gölü'nde yeni av sezonunun ilk günleri kasaları balıklarla dolan avcıların yüzü güldü. Mazot fiyatlarının bellerini büktüğünü belirten balıkçılar, elektroşokla avlananlardan da şikayetçi

Konya'nın Beyşehir ilçesinde av sezonunun açılmasıyla kasaları balıklarla dolan balıkçıların yüzü güldü. Artan mazot fiyatlarından şikayetçi olan balıkçılar, bereketli bir sezon umut ediyor.

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde 15 Mart'ta başlayan su ürünleri av yasağı sona erdi. 15 Haziran'da son bulan yasağın ardından göl sularına yeniden ağ atmaya başlayarak avlanma mesaisine başlayan tatlı su balığı avcıları, sezonun ilk su ürünlerini kıyılara nakletmeye başladı.

Açıklara serilen ağlardan toplanan balıklar satış noktalarına ya da su ürünleri işleme fabrikalarına ulaştırılmak üzere kıyılarda alıcılara teslim ediliyor. Yeni av sezonunun ilk günleri kasaları balıklarla dolan avcıların yüzü gülerken, beklediği avı gerçekleştiremeyen tatlı su balığı avcıları ise umutlarını önümüzdeki günlere taşıdı.

"GERÇEK BALIKÇILAR OLARAK ELEKTROŞOKÇULARDAN ÇOK MUZDARİBİZ"

Tatlı su balığı avcısı İbrahim Kılınçarslan, av dönüşü kıyıya 1 senatör, 3 sazan balığıyla dönüş yaptığını belirterek, yeni sezonda beklentilerinin kadife balığından yana olduğunu anlattı. Kılınçarslan, "Sazan ve senatörden hiç beklentimiz yok. Çünkü elektroşokçular mahvediyor ortalığı. Gerçek balıkçılar olarak onlardan çok muzdaripiz. En azından avcının mazot fiyatlarını düşürsünler. Açıklara gittiğimiz yol 16-17 kilometre. 200 liralık yakıt yaktık. Balık veriş fiyatlarımız bizim sazanda 22 lira. 200 lira bitti, 200 lira yaktık. Zannediyorum fitefit geldi" dedi.

ARTAN MAZOT FİYATLARI BALIKÇILARI DA ETKİLEDİ

Balıkçı Kadı Eylikler de yeni sezona umutlu girdiklerini ancak ilk günlerde çıkan balıkların bekledikleri gibi olmadığını ifade ederek, "Benim avım biraz düşüktü ama çok şükür yine de çorbamız kaynadı. Bu sezon avcılar olarak bazı sıkıntılar içindeyiz. Özellikle mazot fiyatlarına gelen son zamlar belimizi iyice büktü" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler