Konya- Antalya Yüksek hızlı tren hattı ne oldu?

Ankara-Konya- Seydişehir –Seydişehir- Manavgat hızlı tren hattından yani Konya’yı, Seydişehir’i-Beyşehir’i ve Manavgat’ı heyecanlandıran bir projeden bahsediyorum .

Sayın Lütfi Elvan’ın   Ulaştırma bakanlığı   döneminde  projeden daha  çok söz  edilirken,bir taraftanda“kesinleşti” gözü ile baktığımız ve Konya-Seydişehir arasında zemin etüt çalışmalarının dahi yapıldığı projenin ne aşamaya gelindiği ve ne zaman temeli atılacağı konusunda derin bir sessizlik hakim…

Türkiye’de hiç bir projeyi, yatırım programına alınıp ve temeli atılmadan kesinleşmiş sayamayız.

 Kayseri-Nevşehir--Aksaray -Konya -Seydişehir –Manavgat-Alanya -Manavgat-Antalya hatlarını bağlayacak olan hızlı tren hattıiçin aynı şeyi söylemek mümkün. Bir taraftan Konya- Seydişehir bölgesinde zemin etüt çalışması yapılırken, diğertaraftan da alternatif hat projeler üzerinde çalışmalarolduğunu biliyoruz. 

 Konya -Antalyaya Alternatif  ikinci proje İstanbul'u Antalya’ya bağlamak için; Antalya-Burdur-Isparta- Afyon-Kütahya-Eskişehir üzerinde alternatif başka bir proje çalışması olduğunu da biliyoruz.

Bu ne demektir?  Anadolu’yu Akdeniz’e   bağlayacak  olan  hızlı  tren   hattı, bizim  bölgemiz   olan Konya - Seydişehir -Antalya üzerinden   geçme  ihtimali  ne kadar mevcut ise  Alternatif olarak,Antalya-Burdur-Isparta- Afyon-Kütahya-Eskişehir  üzerindengeçme  ihtimali   de o kadar mevcuttur.  Gönül ister ki ikiside olsunama maalesef maliyetli ve uzun vadeli bir yatırım olduğu için bu hatlardansadece bir tanesi yapılacaktır...

Buda ne demektir? Bürokratik ve siyasi olarak kim daha başarılı çalışmalar yapar ise proje ol il ve ilçelerden geçecek demektir. Diğerleri de arakalarına bakarak; “vaybe, yaptıydık, ettiydik falan feşmekân…” diyerek kendilerini ve milleti oyalayacaklardır.

 Bu gün itibari ile projede kesinleşen bir şey olmadığına göre, bu hatlariçin net bir şey söylemek de doğru değildir.

Konya siyasetçilerinin,bu projenin Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya -Seydişehir – Manavgat- Manavgat –Antalya üzerinden geçmesi için yeteri kadar caba harcadıklarını söyleyebilmemiz için de, projenin Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırım Programlarına alınmış olması ve2017 yatırım programına dahil edilmişolması gerekirdi.  Bizim yaptığımız araştırmada böyle yatırım yok. Bilen varsa söylesin.“Konya-Antalya   YHT  hattı,  şu kadar bütçe  ayrıldı, temeli şu zaman atılacak”densin  bizde   buradan yazalım.

Bu varsayımlardan yola çıkarak birçok yorum yapabiliriz. Mesela diyebiliriz ki;“Konyalı siyasileri Konya- Antalya YHT hattı projesine yeteri kadar asılmıyorlar.” Sayın kalkınma bakanımız Lütfi Elvan “bu projenin ne aşamada olduğu hakkında bir açıklama yapar mı?”“ Yoksa Reis Konya’yıunuttu mu?”gibi cümleler kurulabilir, sorular sorulabilir. Zira ortada ne bir yatırım söz konusu ne de bütçe ayrılmıştır…

Bölgemiz için önemli birproje olduğunu düşündüğümüz bu projenin akıbetini sormak istedik.

Proje sessiz sedasız başka taraflara kayarsa, son pişmanlığın fayda vermediğini bir kez daha hatırlatmış olalım.

Yoksa; elinden lolitopu alınmış çocuk gibi üzülmeyelim, bilmem anlatabildim mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.