Konutta kira artış oranlarını 1 yıl sınırlayan yasa Resmi Gazete'te! Esnaf da fahiş kiralara çözüm bekliyor

Konutta kira artış oranlarını 1 yıl sınırlayan yasa Resmi Gazete'te! Esnaf da fahiş kiralara çözüm bekliyor

Kiracı ve ev sahibi milyonları ilgilendiren kanun yasalaştı. Konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak yasa ile kira bedeline ilişkin

Kiracı ve ev sahibi milyonları ilgilendiren kanun yasalaştı. Konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak yasa ile kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'ini geçemeyecek.

Konut kiralarındaki fahiş artışları önlemeye ilişkin yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında geçerli olacak yasa, bu tarihler arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalarda, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'ini geçmemek şartıyla geçerli olacak.

TRTHaber'de yer alan habere göre bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25'in altında kalması halinde düşük oran geçerli olacak. Bu kural, 1 yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz sayılacak.

ESNAF DA FAHİŞ KİRA ARTIŞLARINA ÇÖZÜM BEKLİYOR

Öte yandan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Konuttaki kiracılar için sevindirici bir düzenleme olduğunu belirten Palandöken, “Kiracılar için büyük sorun olan astronomik kira artışlarına çözüm için konutlarda yapılan yüzde 25’lik sınırlamanın iş yerlerine de getirilmesi gerekiyor. Konuttaki kiracılar için sevindirici ve rahatlatıcı olan bu düzenleme esnafımız için de yapılmalı” dedi.

Giderleri gelirlerini aşan esnafın sorunlarına ses olmak için görüşlerini kaydeden Palandöken, konutlarda yapılan yüzde 25’lik zam sınırlamasının esnaf için de yapılması gerektiğini dile getirdi.

Palandöken, dükkanındaki bütün malları satsa kira masrafını karşılamayacak esnafların var olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: Esnafımız büyük umutlarla dükkanlarını açıyor. Artan maliyetler büyük bir motivasyon ile işyeri açan esnafımızın umutlarını zedeliyor. Temel girdi maliyetlerindeki artışların yanı sıra kiracı olan işyerinin yüzde 20’lik stopaj payını ödemesiyle başlayan sorun sonu olmayan kira artış oranlarıyla esnafımıza büyük bir yük oluyor. Dükkanındaki bütün malları satsa kira masrafını karşılayamayacak esnaflarımız var. Devletimizin konutlardaki kiracılar için 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerindeki zam oranında yüzde 25’lik sınır getirmesi kiracıları rahatlatırken, esnafımızın işyerlerinde de bu düzenleme uygulanmalı. Aynı avantaj esnafımız için sağlanmalı. Birkaç yıllığına devam ettirilmeli.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler