Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kontrolsüz Konyaspor

Kocaeli’deki Giray Bulak, Gaziantepspor maçını nasıl kazandığını hatırlayarak, üzerine fazla gelen bir takımı durdurmanın ya da tüm hatlarıyla yüklenmesini önlemenin en iyi yolunun hücumda daha fazla adam bırakmayı tercih etti. Haftalardır herkesin dilinde olan, kendisinin de sağ kanatta çok memnun olmadığı Erdal’ı, Veysel’in yanına göndererek doğru bir hamle yaptı. Erdal’ın sağ kanattaki yerinde ise Ferdi vardı.

 

Şiddetle üç puana ihtiyacı olan Kocaelispor, duran toplar dışında Veysel ve Erdal ile daha çok hücuma dönük oynayan Ferdi ve Da Silva’nın başına bıraktığı adamlar nedeniyle Konyaspor’un üzerine tüm hatlarıyla yüklenemedi. Buna rağmen kanatları çok iyi kullanarak ilk yarıda üç net pozisyon buldular.

 

İkinci yarıda da tablo aynıydı. İlk yarı sağ kanadı kullanan ev sahibi takım Serhat Akın’ın yerine Bülent Bölükbaşı’nın girmesiyle sağ kanadı daha çok tercih etti. Etkili de oldular. Cihan ve Serhat Akyüz’ün hatasız futbolunu Erhan ve İsmail ortak olamadığı için ikinci yarı daha tehlikeli oldu.

 

Konyaspor rakibin atağının bitmesinin hemen ardından oyunu kontrollü çıkmak yerine Fahri ve Zafer Demir’in topu bir an önce Veysel ve Erdal’a aktarma çabası topun daha çok rakipte kalmasına ve orta sahada kaptıkları toplarla atakların sıklığını arttırdılar. Ve nitekim Konyaspor 80 dakikadan fazla dayanamadı. 82. dakikada kontrolsüz çıkışlarının, top kayıplarının bedelini ödedi. Sonrasında ise beraberliğe ulaşmak için risk almak Kocaeli’nin işini kolaylaştırdı. 85’te ikinci gol geldi. Uzatmalardaki golün hiçbir değeri yok.

 

Konyaspor, Kocaeli deplasmanından en iyi ihtimalle bir puan çıkarabilirdi. Çünkü rakibin taraftarıyla birlikte gösterdiği isteğe ancak bu kadar dayanılabilirdi.

 

Yani Konyaspor çok kötü oynadığı için olduğu için karşısında can havliyle saldıran bir rakip olduğu için kaybetti. Hücumda kalabalık olması nedeniyle golle sonuçlanabilecek ciddi pozisyonlar da buldu.

 

Ancak maçın hatasını bu kez Giray Bulak değil, kontrollü oynamayı beceremeyen Konyaspor orta sahası ve kanatları yaptı.

 

Artık Yeşil Beyazlıların deplasman takımı olmaktan çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Telafi etmeyi beceremediklerine göre artık iç sahada kaybetme şansları da kalmadı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar