Köleyi Azat Et!..

Kuran-ı Kerim’in sıkça kullandığı bir ayet vardır: ataların dinine tabi olmak, atalarımızdan gördüğümüz gibi yapmak. Fakat biz Müslümanlar nedense, bazı ayetlerin bizlerle alakası olmadığını, indiği dönem itibariyle Yahudileri, Hıristiyanları, müşrikleri ilgilendirdiğini düşünürüz. Hâlbuki bu kitap bize inmiştir ve bizle ilgili olmayan bir ayetin içinde yer alması mümkün değildir.

Müslüman coğrafyasının şuan ki durumuna baktığımızda, Kuran’ın indiği çağdaki müşrik vs.lerden çok da farklı olmadığımızı görürüz. Dinimizin kitabı ortada olduğu halde İslam hakkındaki bilgilerimizin neredeyse tamamı kulaktan dolma, ondan bundan duyduklarımız ve menkıbelere dayanmaktadır. Yani adı İslam’da olsa yaptığımız şey “atalarımızın dinine tabi” olmaktan başka bir şey değil.

Doğrudan K.Kerim’e yönelmek yerine, atalarımızdan duyduklarımızın referansı ile ayetleri gidince Allah’ın kitabından hakkıyla yararlanmaktan mahrum kalıyoruz. Ufkumuz kapanıyor, düşüncelerimiz dumura uğruyor. Ayetlerin sembolik anlatımını ve hikmetini kavrayamayarak olaya düz bir mantıkla bakmak zorunda kalıyoruz.

Örneğin, “Kölelerin azat edilmesi.” Rabbimiz bazı suçların kefareti olarak köle azat edilmesini şart koşuyor. Köle azat etmeye güç yetirilememesi durumunda alternatif kefaretler sunuyor. Şimdi biz bir suç işledik kefareti köle azat etme, köle azat edecek kadar da zenginiz. Ama ortada köle! yok. Acaba Allah (cc) bu çağda olmayacak bir kefareti mi bize şart koştu? Köleliğin kalkacağını (hâşâ) bilmiyor muydu? Yoksa biz olaya biraz at gözlükleri ile mi bakıyoruz?

Direkt köleden değil de kölelik mantığından, Kuran’ın kavrama yüklediği misyondan hareket etseydik, bu sıkıntıları yaşamamıza gerek kalmayacaktı. Herhangi bir sebeple borç batağına düşmüş, evine haciz gelmiş bir ailenin borçlarını ödeyip onları kurtarmak köle azat etmek değil midir? Parası olmadığı için ameliyat olamayan bir hastayı, ameliyat ettirmek köle azat etmek değil midir? Fakirlik nedeniyle ya da öksüz, yetim olduğu için okuma imkânı olmayan bir genci okutmak köle azat etmek değil midir? İşsizlikten dolayı buhrana düşmüş insanlara iş imkânı sağlamak, bir işyeri açmak köle azat etmek değil midir? Kira ödeyemeyecek kadar sefil duruma düşmüş bir aileye ev almak köle azat etmek değil midir?

Köle azat etmeyi gerektirecek bir hataya düşmüşsen ve köle azat edecek kadar zenginsen; hiç kusura bakma köleyi azat edeceksin. İşin kolayına kaçmaya kalkma, kendinden başka kimseyi aldatamazsın. Etrafında o kadar çok köle var ki görmek iste. Yeter ki sen Kuran’a atalarından duyduğunla gitme. O sana sırlarını açacaktır.

OBAMA DEHŞETE KAPILMIŞ!

İran’da seçim sonrası yaşananlardan dolayı ABD başkanı Obama “dehşete düştüğünü ve büyük öfke duyduğunu” söylemiş. Af edersiniz ama burada “Hooşt!” demek geçti içimden. Obama’nın bu açıklamayı yaptığı saatlerde ABD uçakları Afganistan’ı bombalıyordu. İran’da göstericilerin öldürülmesini haklı buluyor değilim. Fakat Irak da, Filistin de, Afganistan da öldürülen on binlerce insanın katillerinin dehşete kapılmasını çok manidar buluyorum. Obama seçildiğinde “Amerika kanlı, kirli yüzünü çikolata sosuna buluyor,” diye yazmıştım. Görüntü güzel olabilir ama içi mide bulandırıcı…

İRAN DA OYLARIN %10’U YENİDEN SAYILDI

İran’da yapılan itirazların ardından rasgele seçilen %10 sandık yeniden sayıldı. Oy sayılarında yanlışlık olmadığı saptandı. Birileri İran üzerine oyunlar oynamak ve dünya kamuoyunda İran’ı kötülemek için elinden geleni yapıyor. Allah kötülere fırsat vermesin, iyilerden yardımını esirgemesin. Amin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.