M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Kolay hedef!

Başbakan Erdoğan’ın 12 Haziran seçimleriyle ilgili tahmini “315-330” milletvekiliydi…

Bu tahmini işitince ‘atmadan’, ayaklarını yere basarak ve mahcup olmayacağı bir tahminde bulunduğu sonucuna pek tabi varabiliriz.

Fakat, tanıdığımız Erdoğan’ın hedefleri hep yüksek olmuşken, mevcut vekillerin daha üzerinde bir tahminde bulunması motivasyon açısından da önemli olurdu.

Başbakan öyle yapmadı…

 

Belli ki ‘ustalık dönemim’ dediği bu dönemde, meclisten ‘yeni anayasa’ da dâhil pek çok düzenleme beklenirken ‘ne kadar vekil olursa o kadar iyi olur’ demiyor…

Nasıl ki muhalefet, mevcut sayıyı belki bir iki kalem artırmak hedefindeyse…

Nasıl ki, muhalefet olmak onlara yetiyorsa, garip bir şekilde Erdoğan’a da 315-330 sayısı yeterli olacak.

 

Bu hedeften yola çıkarak, listelere baktığımızda bir anlam çıkarmamız mümkün görülüyor…

Ne ki, halk nazarında Tayyip Erdoğan hala zirvede…

Ergenekon olayları, meclise girmeye çalışan ‘darbeye teşebbüs’ iddiasıyla yargılanan isimler dikkate alındığında kimsenin gözünde ‘milletvekili listesi’ kalmıyor…

Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük beklenirken, ekonomik ve siyasi istikrarın bozulmasını göze alacak kadar derin değil hiçbir yara.

 

Erdoğan’ın halkla kurduğu sağlam gönül bağı, kırgınlıkları asla kopukluğa dönüştürmüyor.

Bu da herkese nasip olmayacak bir tılsım.

Bugünlerde CHP’nin ‘iktidara geliyoruz’ söylemi ne kadar tabansızsa AK Parti’nin hedefi de gerçekleşmesi en kolay hedef…

 

VELİ TOLU’NUN İDDİASI

HAS Parti milletvekili adayı Veli Tolu, bugünlerde yeniden heyecanlı…

“Çok güzel bir liste” çıkardık, “en iyi adaylar bizim listede” diyor…

-Peki halk teveccüh eder mi?

-Biz kendimizi anlatacağız. Halkımıza olan inancımız çok kuvvetli.

 

-Geçtiğimiz günlerde düzenlediğiniz toplantıda ‘Konya’nın sahibi yok’ dediniz…

-Evet, bunu eleştiri için değil durum tespiti için söyledim. Mesela kar yağdığı, sis çöktüğü zaman Konya’dan uçak havalanamıyor. Ama sanayicilerimiz bunu dert edinmiyor. Çünkü pek çoğumuz bunun oy verdiğimiz partiye zarar vereceğini düşünüyoruz.

 

-Peki siz ne yapacaksınız?

-Toplumun desteği ve zorlaması olmadan bu ülkenin gelişmesinin imkansız olduğunu düşünüyoruz. Özgür bireylerin var olduğu ve korkudan uzak bir toplumun inşasının zorunlu olduğunu söylüyoruz.

 

-Düzenlediğiniz toplantıda, basına toplu poz verirken engelli adayınız Hasan Basri Sayı’nın ayakta görülmesi eleştirilere neden oldu.

-Bu durumun dikkat çekmesinin memnuniyeti içerisindeyiz. Hasan Basri Bey, Sakatlar Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarına başkanlık etmiş, değerli bir arkadaşımız. O fotoğrafta elinde bastonuyla ayakta olmayı kendisi istemiştir. HAS Parti olarak özürlü vatandaşlarımız için de önemli projelerimiz var. Hasan Bey’in adaylığı bizim için çok önemli.

 

-Anayasa değişikliğini ve milletin bu yöndeki beklentilerini ele aldığımızda güçlü bir iktidara ihtiyaç olduğu ortada…

-Doğru. Fakat anayasa değişikliği her seçimde kavga üretmek ve oy toplamak için kullanılan bir malzeme olmaktan öteye gidemedi. Bunu yazın: Önümüzdeki dönemde Başbakan Erdoğan’ın yeni anayasa yapmak gibi bir niyeti yok.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum