KOCAALAN YAYLASINDA

Geçtiğimiz yıl bu günlerde Kocaalan yaylasında Hacıali’nin büyük kızı Emine’nin düğününü yapmıştık. Geçtiğimiz hafta da küçük kızı Bahriye’nin düğününü yaptık. Bir yıl öncesinde ve kış aylarında ziyaret ettiğim Beyreli’de söz vermiştim onlara, Bahriye’nin düğününe geleceğim, diye.

_mg_7959.jpg
Kocaalan Yaylası Gevne Vadisinin kuzeyinde, Taşeli Platosunun başlangıcında, güzel bir yayla. Hadim’e 26 km. Son 6 km. yol hayli bozuk. Başbakan A. Davutoğlu’da geçtiğimiz ay çocukluğunun geçtiği bu yaylayı ziyaretinde bu bozuk yoldan geçti zorunlu olarak. Sanırım Hadim Belediyesi en kısa zamanda yapar bu bozuk kısmı. 

_mg_7993.jpg
Geçtiğimiz Perşembe günü Hadim Belediye Başkanı A. Hadimioğlu’nu arayarak, beni yaylaya ulaştırıp ulaştıramayacağını sormuştum. Sağolsun, yardımcı olacağını söylemişti. Cuma günü A. Hadimioğlu ve AKP İlçe Başkanı Saffet Duran ile birlikte gittik yaylaya. Onlar kısa bir çay molasından sonra Koralan tarafına geçtiler. Yol boyu sohbetimizde anlattıklarına göre Konya/Hadim arasındaki yol duble yol olacakmış ve Eğiste Vadisine bir viyadük yapılacakmış. Öyle tahmin ediyorum ki bu duble yol Sarıveliler’den Ermenek’e kadar uzanır. 

img_7867.jpg
İki başkanı uğurladıktan sonra yayladaki dostlarla hasret giderdik, sohbet ettik. Anlattıklarına göre Davutoğlu çocukluğunda, okul tatillerinde üvey dedesi muhtar Osman’ın yanına gelirmiş. Yaylanın girişindeki çeşmeyi de Davutoğlu’nun babası yaptırmış. 
Yaylaya mayıs sonlarında geldiğimizde yaylacılar yeni geliyorlardı ve her taraf yemyeşildi, çayırlıklar sapsarı çiçeklerle bezeliydi. Şimdiyse güz rengi vurulmuş doğaya. Yayla önünde Görünen tek yeşillik çeşmenin önündeki çayırlık alan. Artık koyunlar sütten kesilmeye başlamış. Gündüz saatlerinin sıcağına karşılık gün batınca hava soğuyor, gece yarısından sonra ise üşütüyor insanı.  Güz çiğdemleri çoktan çıkmış.
Hacıali hatırlı, herkese kendini sevdirmiş bir insan. Bu yüzden hayli kalabalıktı düğün. Benim için düğünün en güzel anları kına yakımı ve kınadan sonra Hacıali ile kızı Bahriye’nin söyledikleri türkülerdi.

img_7890.jpg
Geçen yılki düğün sırasında Beyreli’nin şenliği vardı ama gidememiştim. Bu seferde Aliefendi yaylasının şenliği vardı, yine gidemedim. Yayladaki dostlara söz verdim bir dahaki şenliğinize mutlaka katılacağım, diye. Çünkü çok güzel dostlarım var o yaylada. Aslında bu hafta sonu İsaklı’da şenlik var ama gidebilir miyim, bilmiyorum. Geçtiğimiz yıl İsaklı’da yediğim pekmezli karı unutmam mümkün değil.

img_7947-001.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.