M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Kendimizi Bosna’da bulduk

 

1-Kardeşlik köprüsü Bosna’da kuruldu

Bu ay içinde Konya STK’ları olarak gerçekleştirdiğimiz değerli bir çalışma da ‘Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü’ projesinin finaliydi. TC Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı maddi desteğiyle,­­ Konya STK’ları (İcra Heyeti adına Hisder-Hikmet İlim ve Sanat Derneği) sahipliğinde, Selçuklu Belediyesi ortaklığı ve Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü, Bosna Hersek’in Başkenti Saray Bosna’da Türkiye’den ve Balkan ülkelerinden gelen STK temsilcilerinin imzaladıkları ‘iyi niyet protokolleri’ ile anlamlı bir işbirliğine dönüştü.

***

Proje koordinatörü Prof. Dr. Önder Kutlu’yu bu vesile ile tebrik ediyoruz. Konya STK’larının, ülke içi ve ülke dışında yaptıkları faaliyetler elbette yeni değil. Ribat gibi, Ravza gibi pek çok vakıf ve dernek özellikle ihtiyaç sahibi coğrafyalarda önemli işlere imza atıyorlar. Mehir Vakfı da Karadağ ve Filistin’de gerçekleştirdiği düğün organizasyonlarıyla uluslar arası işbirliklerini devam ettiriyor. ‘Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü’ projesi, yapılan bu işleri taçlandırdı. Yeni bir boyut kazandırdı.

***

Konya STK’larının ağabeyi AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun da bu çalışmaya katılarak hem önemli mesajlar verdi, hem de yeni bir vizyon çizdi. Mekke ve Medine’yi istisna tuttuğumuzda genelde Türkiye özelde de Konya’yı en çok çağıran şehirlerden birisinin Saraybosna olduğunu söyledi. Sorgun yapılacak çalışmaların daha sonra bu konularda yapılacak çalışmalara ışık tutması dileğinde bulundu.

***

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Bosna-Hersek’te ve hassaten Saraybosna’da olmakta duyduğu mutluluğu ifade etti. Kardeş coğrafyalarda yaptıkları çalışmalardan söz eden Altay, Saraybosna Mevlevihanesi restoresinin bu manada önemine dikkat çekti.

***

Yukarıda ismini zikrettiklerim dışında Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ercan Uslu, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Latif Selvi, Proje Yürütücülerinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Harmancı, Muhammet Sorgun, İbrahim Dıvarcı, Osman Bozdemir, Selçuklu Belediyesi Meclis Üyesi Ertuğrul Uslu, Konya Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Kavuş, Memursen Konya İl Temsilcisi Nazif Karlıer, AK Parti Eski Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Ak, Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük, Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Çağdaş Aile Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bulut, Ribat Basın Müşaviri Hamdi Bağcı, Mehir Vakfı’ndan Abdullah Şafak ve Mustafa Oflaz, Mehmet Emin Parlaktürk, Mustafa Dündar, Muzaffer Tulukçu, Mehmet Kanmaz, Hüseyin Turhan, Av. Rafet Bulut, Mehmet Altıntaş ve heyetten diğer ağabey ve kardeşlerimizle güzel hatırlarımız oldu.

1-116.jpg

Türkiye ve balkan STK’larının temsiklcileri birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

foto-2-088.jpg

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Önder Kutlu, Proje Koordinatör Yardımcısı Muhammet Sorgun, Proje Basın Sorumlusu İbrahim Dıvarcı, Proje Uzmanları Yrd. Doç. Mehmet Harmancı ve Tayfun Pala, Proje Görsel Danışmanı Ali Rıza Büyükvadi, Tercüman Ahmet Büyüközkan bir arada.

3-099.jpg

Evlad-ı Fatihan Projesi kapsamında AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Egitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Önder Kutlu,  Bosna Hersek Konya Fahri Konsolosu Ercan Uslu ve Bosna Hersek Parlamentosu Üyesi Sanel Musovic Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Yücel Uğurlu’ya nezaket ziyaretinde bulundular.

giris.jpg

Devam edecek: STK’lardan iyi niyet protokolü ve sonuç

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.