Kayserili’nin Londra ziyareti

Edebiyatımızda mevcut olan Ağıt, Beddua, Methiye, Hicviye, Güldürü türündeki değerlere yenilerini ekliyoruz.

Bu eser Kayserili bir sanatçı tarafından 1940’lı yıllarda Konya da hatta dünyada radyonun yaygın olmadığı RIRAMAFON denilen çalgı aletinin kullanıldığı yıllarda PİLAK’a okunmuş sesli bir eserin kopyasından not alınmıştır.

Plağın orijinali merhum Gazeteci Selçuk ES üstadımızın ölümünden sonra vasiyeti üzerine KOYUNOĞLU MÜZESİ’ne teslim edilen külliyatın arasındadır.

PİLAK’a okunduğu gibi ses şive tavır, Kayseri ağzı aynen kullanılmıştır.

Gayseri’den gaktık bir eşşek yükü basdırma sardık.

LONDURUNA (Londra) vardık. Sual ittik mencilis nerde diye gösdörddilera (gösterdiler ya) merdiven var. Hadi biz çıkdık eşşek nasıl çıkacak. Gayret dayıya düşdü. Eşeğin başından çekdik guyruğundan dürtdük mencilisin orta yirine vardık.

Gasalmışlar sıavardıya oturmuş ağalar. Temennağı çaktık LÖĞÜCCORCU Cenabı VENEZİLOS yanındakılarla başladı fasırdaşmaya. Fasırdaşdılar, fasırdaşdılar, fasırdaydışdılar bize döndü nereden geldiniz ağalar” didi.

“Gayseri’den geldik beğim” didik. “Ne getirdiniz” didi. “Bir eşşek yükü basdırma beğim” didik. “Sizin memlekette basdırma var mı” didi. “Amanin GÜŞ GÖNÜ BASDIRMA ağzında dağılıvırdı. Loğüccorcu Cenabı pek beğendi. Amanin ağalar bu ne eti imiş böyle” didi.

“Öküz beğim öküz” didik. Gayrı Londurunda Domuz yimesinler öküz yisinler dirken bizim eşşek başladı anırmaya. Anırdı anırdı anırdı guyruğunu dikdi. Nöğürelim hemen torbayı dutduk.

Plaktan dinleyip yetmiş küsur sene önce not aldığımız bu hatırayı bu şekilde sunmuş oluyorum sizlere

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.