Kayserilinin Londra ziyareti

Edebiyatımızda mevcut olan Ağıt, Beddua, Methiye, Hicviye, Güldürü türündeki değerlere yenilerini ekliyoruz.

Bu eser Kayserili bir sanatçı tarafından 1940’lı yıllarda Konya da hatta Dünyada Radyonun yaygın olmadığı GIRAMOFON denilen çalgı aletinin kullanıldığı yıllarda PİLAK’a okunmuş sesli bir eserin kopyasından not alınmıştır.

Plilağın orijinali merhum Gazeteci SELÇUK ES üstadımızın ölümünden sonra vasiyeti üzerine KOYUNOĞLU MÜZESİNE teslim edilen külliyatın arasındadır.

PİLAK’ a okunduğu gibi ses şive tavır, Kayseri ağzı aynen kullanılmıştır.

Gayseriden gaktık bir Eşşek yükü basdırma sardık. LONDURUNA ‘ ( Londra ) vardık. Sual ittik mencilis nerde diye gösdörddilera ( gösterdiler ya ) merdiven var. Hadi biz çıkdık Eşşek nasıl çıkacak. Gayret dayıya düşdü. Eşeğin başından çekdik guyruğundan dürtdük mencilisin orta yirine vardık.

Gasalmışlar sıravardıya oturmuş ağalar. Temennağı çakdık LÖĞÜCCORCU Cenabı VENEZİLOS yanındakılarla başladı fasırdaşmaya. Fasırdaşdılar fasırdaşdılar fasırdaydılar bize döndü nereden geldiniz ağalar didi.

Gayseriden geldik beğim didik. Ne getirdiniz didi. Bir Eşşek yükü basdırma beğim didik. Sizin memlekette basdırma var mı didi. Hem de iyisi var beğim didik. Bir dilimini virdik ağzına aldı, amanin GUŞ GÖNÜ BASDIRMA ağzında dağılıvırdı. Loğüccorcu Cenabı pek beğendi. Amanin ağalar bu ne eti imiş böyle didi. .

Öküz beğim öküz didik. Gayri Londurunda DOMUZ yimesinler öküz yisinler dirken bizim Eşşek başladı anırmaya. Anırdı anırdı anırdı guyruğunu dikdi. Nöğürelim hemen torbayı dutduk.

Pilak dan dinleyip yetmiş küsur sene önce not aldığımız bu hatırayı bu şekilde sunmuş oluyorum sizlere…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.