Karz-ı hasen şart!

Karz-ı Hasen nedir?

Zekat mıdır? Sadaka mıdır, İnfak mıdır? Yoksa bunların dışında bir şey midir?

Bu kurum  önemli midir? Önemliyse neden uygulanmıyor?

Hangi sorunu çözecektir? Ne kadar çözecektir?

Karz-ı Hasen: Allah için borç vermek, Allah güzel borç vermek.

Karz-ı Hasen; faizsiz olarak verilen borç demektir.

Karz-ı Hasen, Kur'an'i bir kavramdır. Hem de kat kat ödülü olan bir sistemdir.

Karz-ı Hasen sistemi kadar kazandıran başka bir sistem var mı?

Anaparası sizin olduğu halde onun kadar kazandıran başka bir organizasyon var mı?

verdiğinizde sizin, alacağınız da. Geri almak üzere veriyorsunuz ama karşılığını da kat kat alıyorsunuz.

Bunu ben söylemiyorum Kitap'ınız söylüyor: "Allah'ın kat kat fazlasıyla geri ödeyeceği bir güzel borcu O'na verecek olan kimdir? Allah hem daraltır hem genişletir; ve hepiniz sonunda O'na döndürüleceksiniz. (Bakara 245)

KARZ-I HASEN ŞART!

Bugün yüz binlerce insan, devlet % 25 destek veriyor diye birikiminin önemli bir bölümünü bireysel emeklilik sistemine yatırıyor.

% 25 'e bu kadar ilgi oluyor da kat kat ödülünün verileceği açıklanan bir sisteme ilgi ne kadar olmalıdır. Çok daha fazla olmalıdır ama maalesef bu konuda hala elle tutulur bir sistem ortaya koyamadık.

Bu hayat sona erecek. Mal mülk burada kalacak öteye yalnızca hesabı gidecek.

İnsanoğlu enteresan bir varlıktır. Dünyada kaç gün yaşayacağını bilmediği evlere milyarlar döker fakat içinde ebedi kalmayı umud ettiği Cenneti kazanmak için hiçbir gayret göstermez.

Bazen bizim için çok olmayan bir miktar para birileri için çok önemli olabilir. Çok cüz'i ihtiyaçlarını karşılayamadığından dolayı - Çocuğunun temel bir ihtiyacı gibi- büyük bunalımlar ve facialar meydana gelmektedir.

Buradaki husus karşılıksız vermek de değildir. Paranız sizin olmaya devam ediyor siz sadece ihtiyaç sahibi kardeşlerinizin ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz sonra belirli bir süre sonra size geri ödeyecek. Bunu karşılığında kat kat ödül alacaksınız.

Müslümanları faiz bataklığından çıkaracak muazzam bir sistem. Bu projeyi hayata geçiremediğimiz için milyonlarca insan bankaya yöneliyor ve faize bulaşıyor.

Artık reklamlar bile bizim çevremizin etrafımızdan kaçıp gideceğini ve bankanın bizim yardımımıza koşacağını ima ediyor. Sanki banka ücretsiz ve faizsiz para veriyormuş gibi.

Bu muhteşem kurumumuzu yeniden canlandırmalıyız.

Karz-ı Hasen yardımlaşma sandığı oluşturulmalı ve yönetmeliği de sağlam bir şekilde gerçekleştirilmeli ne veren ne de alan zarara uğratılmamalıdır.

KARZ-I HASEN ŞART!

Devlet bu konuda bir öncülük yapmalıdır. Vatandaşına bu konuda da önemli bir hizmet sunmalıdır.

78 milyon kişi 1'er tl ortaya koysa 78 milyon tl yapar. 10'ar lira ortaya konsa 780 milyon tl eski parayla 780 trilyonluk bir kaynak oluşturulabilir.

Ayrıca devletten bir adım atmasını beklemeden küçük gruplar organize olabilir. Özellikle aynı meslekte olanlar daha kolay organize olabilirler.

Mesela 10 kişilik bir ekip oluşturulabilir. Ayda 100 tl ortaya koyabilirler. Bir yılda 12 000 tl birikir. 10 yılda 120 000 tl birikir. bu da bu 10 kişinin düğünde, dernekte ve çocukların üniversiteye gitmelerinde lazım olacak ihtiyaçlarını rahatça karşılayacakları bir meblağ demektir. Bu süreçte bu sandık bu kişileri faize düşmekten alıkoyar.

Teklif ettiğimiz proje 2 yıldan bu tarafa 10 kişiyle uygulanmaya devam etmektedir ve bir çok hayırlara vesile olmaktadır.

Maaşınızı 100 lira eksik aldığınızı düşüneceksiniz ve harcamanızı ona göre planlayacaksınız. Böyle yaptığınızda zorlanmıyorsunuz.

Bu konuda yapılmış bir çalışmayı tavsiye ediyorum; Dr. Hamdi KALYONCU'nun Nesil yayınlarından çıkan Karz-ı Hasen isimli eseri.

Bu güzelliği canlandırıp hayırlara vesile kılmamız dileklerimle.

Muhabbetlerimle.

NURİ PAKDİL'DEN GÜZEL SÖZLER

- Gerçek İman: Dönüştürücüdür: tüm yeryüzünü; Hakka doğru...

- Bize lazım olan soylu bir öfkedir.

- Acıyı güzele, kötüyü iyiye çevirmek lazım. Bunu da ancak sanatla yapabiliriz. Ölümsüz olan, bir tek o çünkü.

- Acıyı güzele, kötüyü iyiye çevirmek lazım. Bunu da ancak sanatla yapabiliriz. Ölümsüz olan, bir tek o çünkü.
- Çoğu zaman, susmak, konuşmaktan daha kıymetlidir, hayırlıdır. Söz bitebilir, fakat sükût hiç bitmez. Çünkü o, dünyanın en uzun cümlesidir.

- Tartışma hiç kimseyle. Sadece düşün. Düşündür başkalarını.

- İnsanı kalbinden tutamadınız mı, görün; nasıl kayıp gidecek elinizden.

- Ancak eylemin içinde kurulabilir düşünce birliği. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.