Karatay’ın adını “Mevlana” olarak değiştirelim

Bundan iki ay kadar önce, Büyükşehir Belediyesi “Türkiye’de Konya İmajı” adlı bir araştırma yaptırarak kamuoyuna sunmuştu.
Türk halkının gözünde Konya’nın imajını ortaya çıkarmayı amaçlayan araştırmanın belki de en önemli sonucu, Hz. Mevlana’nın Konya için çok önemli bir değeri olduğu idi. Hz. Mevlana bugün okul çağına gelmiş çocuklar dahil olmak üzere, tüm Türk halkı tarafından çok iyi bilinen bir zattır.

Hatta Hz. Mevlana sadece Türkiye’de değil, tüm Dünyada tanınmaktadır. Bundan iki yıl kadar önce, Abant’a bir toplantı için gitmiştim. Kalacağımız otelde yaklaşık yüz kişiye yakın bir Amerikalı grup bulunuyordu. Asansörde bunlardan birine nereden geldiklerini sorduğumda Amerikalı bana, kendisinin Amerika Birleşik Devletleri’nin Iowa Eyaleti’nde bir şehirde yaşadığını, bir seminer için geldiğini söyledi. Daha sonra da bana nereden geldiğimi sordu. Kendisine Konya’dan geldiğimi söyledim, “Benim şehrimde Mevlana var, bilir misiniz?” dediğimde, Hz. Mevlana’yı bildiğini ve onun çok önemli bir insan olduğunu söylemesi üzerine hayretimi gizleyemedim.

Hz. Mevlana Konya için gerçekten bulunmaz bir nimettir. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Mevlana Müzesi; Tüm Türkiye’de Topkapı Sarayı’ndan sonra en çok ziyaret edilen ikinci mekandır.

O halde eğer “Mevlana” adı, bizim için çok büyük bir önem arz ediyorsa, eğer Türkiye’de yaşayan halkımıza Konya sorulduğunda “Mevlana” cevabı veriliyorsa, eğer tüm Dünyada “Mevlana” ismi biliniyorsa, neden bu mübarek zatın medfun bulunduğu Karatay ilçemizin adı da “Mevlana” olmasın ki?

İstanbul’da bir ilçemiz var adı Eyüp. Bu ilçemiz, orayı şehit olarak şereflendiren mübarek Sahabi Ebu Eyyub-el Ensari hazretlerinin adıyla anılmıyor mu? Bu isim aynı zamanda oraya büyük bir manevi hava da katmıştır.

Konya son yıllarda çok büyük bir değişim geçirmektedir. Konya’da artık, turizm alanında önemli atılımlar yapılmaktadır. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan “Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi” bu manada çok büyük bir adımdır. Türkiye’nin ikinci büyük ziyaret alan mekanının bulunduğu ilimiz için yepyeni düşünceler, projeler tartışılmalı, bunlardan mümkün olan en yüksek verim alınmalıdır.

Karatay ilçemiz, Konyamız’ın en önemli ilçesi haline getirilmeyi hep hak etmiş, ancak beklenen ilgiyi görememişti. Hz. Mevlana’nın bulunduğu ilçe, bence her şeyden önce adıyla, tarihi dokusuyla, mekanlarıyla, manevi havasıyla o büyük zatı hatırlatacak şekilde yeniden dizayn edilmeli, Konya’yı hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya tanıtmalıdır.

Bu mekanlar, ülke insanımızın mutlaka gelip görmek istediği, şekilde hazırlanmalı, hatta bu mekanlarda filmlerin, belgesellerin yapılması sağlanmalıdır.
Sonuç olarak gelin Karatay ilçemizin adını, Türkiye’den veya Dünyadan her kim duyarsa duysun, hemen o mübarek zatı hatırlayacağı “Mevlana” ismi ile değiştirelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.