Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KARA GÜN DOSTU KASIMPAŞA

Bu Avrupa maçları takımın değil ama Aykut Hoca’nın kimyasını harbiden bozmuş görünüyor. Takımın oyununda büyük düşmeler olmamasına rağmen sürekli negatif açıklamalarla özellikle lig maçları için motivasyonun bozulmasına neden oldu. Kadroda yaptığı oynamalar da cabası. Sanki haftada iki maç oynayan sadece Konyaspormuş gibi garip tercihlerde bulunmaya başladı.

Kasımpaşa maçına stoperde Jonsson ile çıkmak da nedir, anlamadım. Vukoviç ile çok iyi ikili olan Ali Turan dururken ön libero Jonsson’u oynattı ve adam daha ilk on dakika baldırını tutup yere yattı. Boşu boşuna bir değişiklik hakkı gitti.

Maçtan önce LİGTV’ye yaptığı açıklamayı izledim. Hemen sonuca gitmek için saldırmayacaklarını söyledi. Evet daha sakin oynadılar ama kendi sahalarında. Orta alanda yapılması gereken hazırlık pasları ilk 20 dakika iki stoperin üzerine yıkıldı. Neyse ki Kasımpaşa öne çıkmayı akıl edemedi ve Konyaspor’un tuzağındayken düştü.

Ceza sahasının 10 metre dışına adeta hareketli bir duvar ören İstanbul ekibi 30 dakika dayanabildi. Savunmalarının ofsayt diye duraklaması pahalıya mal oldu. Ömer Ali çok şık bir gol attı. Beklenmedik şekilde neredeyse futbol adına hiçbir şey yapmayan Kasımpaşa Bajic’in ayağından gelen ikinci golü de seyretmek zorunda kaldı.

Kasımpaşa tamam, kötüydü ama Ali Çamdalı’nın formda görüntüsü, Ömer Ali ve Ahmedoviç’in de kanatlara hapsolmayıp orta alanı sürekli desteklemesi takımın kaleye dikine gitmesini kolaylaştırdı. Ters koşularla rakip savunmada boşluklar oluşturan Halil İbrahim de hayli etkiliydi.

İkinci yarı Kasımpaşa’nın hemen saldırmasını bekliyordum ama 15 dakika boyunca ilk yarıdaki uyuşukluğu üzerlerinden atamadılar. Sağ kanatlarında oynayan Edouk denen oyuncu da tüm takımın el freni oldu. Kemal Özdeş çıkarmasa kendi kalesine top bile sürebilirdi. O derece yani.

60. Dakikadan sonra çok kısa süren bir baskıyla gol bulmaları ise Konyaspor’un bu yıl takım savunmasında geçen sezonun hayli gerisinde olduğunu gösterdi. Ve yine neyse ki oynadığı son 4 maçta 10 puan alan Kasımpaşa kötü günündeydi. İki üç cılız atakla maçı bitirip gittiler. “Bu kadar puan bize fazla. Deplasmanda az yatalım. Sizin de zaten ihtiyacınız var” der gibiydiler.

Sonuç önemliyse Atiker Konyaspor kritik bir haftada çok önemli bir üç puan aldı. Maçın kahramanı, bu kritik maçın kazasız atlatılması için sakat sakat oynayan Vukoviç’ti. Savunmada çok kritik müdahaleler yaptı. 85 dakika fedakarca oynadı.

Belki de Konyaspor’un önünü açan adam olacak. Bakalım ilerleyen haftalarda bizi neler bekliyor?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar