Kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesi

Kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesi

TEİS Genel Başkanı Saydan:

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, kanser ilaçlarının 1 Temmuz'dan itibaren hastaneler tarafından temin edileceğini anımsatarak, "Özellikle kamu hastanelerinin bu ilaçlara sahip çıkması çok zor. Devlet, bu uygulamayla tasarruf değil zarar edecek" ifadelerini kullandı. 

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, 24 bin eczaneden verilen ilaç ve eczacılık hizmetinin vatandaşların hiçbir şikayeti, kamunun hiçbir kaybı veya zararı olmamasına rağmen yapılan yeni düzenlemelerle eczane dışına çıkarılmaya çalışıldığını belirtti. 

Kanser ilaçlarının 1 Temmuz'dan itibaren hastanelerden temin edileceğini hatırlatan Saydan, ilaçların hastanelerde güvenliğinin sağlanmasında sorunlar yaşanacağını savunarak, kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde ihtiyaç sahiplerine merdiven altından, yüksek fiyattan satılmaya çalışılacağını ileri sürdü. 

Adana'da dün hastaneden kanser ilaçlarının çalındığını öğrendiklerini de aktaran Saydan, şunları kaydetti:

"Hırsızlığa, 1 Temmuz gelmeden başladılar bile, Adana'da gerçekleşen olayda olduğu gibi bu şekilde olaylar artarak yaşanmaya devam edecektir. Özellikle kamu hastanelerinin bu ilaçlara sahip çıkması çok zor. Devlet, bu uygulamayla tasarruf değil zarar edecek."

Elde mevcut olmayan, biten ürünler için açılacak ihale şartnamelerinin ve ihale süreçlerinin tedavilerde aksama ve gecikmelere neden olacağını öne süren Saydan, TEİS olarak uygulamanın iptali için Danıştay'da dava açtıklarını da kaydetti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı