Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kadro oturdu, Konyaspor coştu

Gündüz maç yapmaktan korkan, gelirleri biraz azalacak diye yaygara koparan Vampir İstanbul takımları, yayıncı kuruluşu kullanarak Anadolu takımlarını sıcağın altında oynamaya mahkum ediyor. Bu düzene yazıklar olsun. Neyse ki Bursa gibi Konyaspor gibi takımlar taraftarıyla güçlenerek geliyor ve bu düzene yavaş yavaş da olsa meydan okumaya başladı. Bayram, sıcak hava ve tribünlere vuran güneşe rağmen binlerce kişi Konyaspor’u Mersin maçında yalnız bırakmadı.

 

Tribün güzelliği kadar sahaya çıkan on bire de sevindim. Geçen yıl takımı oyun ve puan anlamında iyi bir yere getiren Aykut Kocaman gerek transfer dönemindeki çatışmalar gerekse oyuncu tercihlerindeki yanlışlıklar nedeniyle ilk üç hafta hayli eleştirildi. Fakat Mersin maçında sahada olabilecek en ideal kadroyu gördük. İyileşmesine rağmen Kaya’yı, cezası bitmesine rağmen Dossa’yı oynatmaması, formunu tutmaya başlayan Traore ve Sissokko’yu birlikte başlatması, son derece kayda değer değişikliklerdi.

 

Kadrodaki değişiklikler oyunculara tabi ki “Kendi taraftarımızın önünde mutlaka kazanacaksınız” mesajı olarak ulaşır. İlk dakikalardan itibaren gol arayan Konyaspor, teknik direktör değiştirdiği için canlanması beklenen Mersin’i sahasından çıkarmadı. İlk 10 dakika içinde Sissokko, Traore ikilisinin bulduğu golden sonra oyunu mantıklı şekilde soğutan Konyaspor sadece sol kanatta sorun yaşadı. Meha’nın sürekli içeri oynaması Uslu’nun önünü boş bıraktı. Ama oturmuş ve iyi bir kadrosu olan Mersin, ilk yarı boyunca ne o zayıf bölgeyi ne de başka alanları kullanıp Konyaspor’un üzerine geldi.

 

Son 20 dakika Traore’nin yerine Ömer Şişmanoğlu’nu alan Kocaman, ilerleyen haftalarda takımın hücum gücünü daha da arttırmak istediğinin sinyalini verdi. İlk kez oynamasına rağmen özgüveniyle dikkat çeken Ömer, ikinci golün de pasını verdi.

 

İkinci yarının ortalarında üst üste bulunan pozisyonlar gol olsa Torku Konyaspor tarihi bir fark yakalayabilirdi. Çünkü kendisi çok iyi oynarken rakip de en kötü günlerinden birindeydi.

 

İkinci hafta eksik kadrosuna rağmen ayağa oynama konusunda aşama kaydeden Konyaspor için “sabredin iyi şeyler olacak” yazmıştım. Kadro oturdu ve İyi şeyler oluyor. Desteğe devam.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar