Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Kadir Gecesi

'' Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik gün ağarıncaya kadar sürer.'' (Kadir Suresi)

Yukardaki Ayette, bin aydan yani 83 yıldan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi’ni, İnşallah bu gece idrak edeceğiz.

Hadis-i Şeriflerde Ramazan’ın son on günü içinde olduğu bildirilen Kadir Gecesi’nin, başka bir Hadis’e göre Ramazan’ın 27. Gecesi yani bu gece olma ihtimali oldukça yüksektir.

Konu ile ilgili Hadis-i Şerifler içinde; Kadir Gecesi’nin, Ramazanın son on gününde, sayıları tek olan gecelerin içinde ve bu tek sayılı gecelerden de 27. gecede olduğu rivayeti tercih edilmiş ve asırlardan beri mü'minlerce, 27. gece Kadir Gecesi olarak kutlanmıştır.

Kadir Gecesi’nin değeri, Kur’an-ı Kerim’in bu gecede inmeye başlamasından ve bu gecenin Allah tarafından bin aydan daha hayırlı kılınmasından kaynaklanmaktadır.

İnsanlara dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren, beşeriyeti karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim, Kadir Gecesi’nde inmeye başlamış olduğu içindir ki,
bu gece, çok izzetli ve müstesna bir gece olarak müstakil bir sure (Kadir Suresi) ile şerefi yükseltilmiş ve 83 yıldan daha hayırlı kılınmıştır.

İşte bu gece böyle mübarek, böyle ulu ve bu derece hayırlı bir geceyi idrak edeceğiz. Bu gecenin hayrından, bereketinden ve izzetinden istifade etmek için gayret etmek ve bu fırsattan azami derecede yararlanmak, bir mü’min için yapılması gereken en önemli davranış biçimi olacaktır.

Efendimiz; "Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır" buyurmuştur.

Hz. Ayşe validemizin anlattığı;  “Dedim ki: Ey Allah’ın Rasûlü, Kadir Gecesi'ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

- Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle.)

Hiç şüphesiz Kadir Gecesi’ne yetişmek mü'minler için büyük bir mutluluktur. Ancak, bu fırsatı kaçırmadan bu geceyi en iyi şekilde değerlendirmek, çok daha büyük mutluluk ve çok daha büyük kazançtır. 

Bu geceyi, namaz kılmak, Kur'an okumak, dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak suretiyle ihya edebiliriz.

Dualarımıza, sıkıntılar içinde olan İslâm âlemini ve Ramazan ayını bombalar altında, ekmeklerine kan damlayarak geçiren mazlum Filistin Müslümanlarını da katmayı unutmayalım.

Tüm zalimlerin kahrı, tüm mazlumların kurtuluşu ve zaferi için gözyaşları ile gönülden dua etmek kardeşlik vazifemizdir.

Bir ömre bedel olan Kadir Gecenizi tebrik ediyor, bu kutsal gecenin tüm dünya Müslümanlarına hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Dualarda buluşmak üzere hayırlı kandiller efendim.

NOT: Geçen Pazartesi günü, şahsıma ait olan bir yazı, sehven bir başka isim altında da yayımlanmış, hata daha sonra düzeltilmiştir. Okuyucularımızın bilgisine sunulur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar