Arif Köse /ey kavmim

Arif Köse /ey kavmim

Kaderini Seç(CHOOSE YOUR DESTINY)

Unutma! En büyük düşmanın kendinsin.

            Gençliğin, sağlığın, aynaya bakınca beğendiğin yüzün… hepsi gidecek.

            Gelecek olan tek şey ise ölüm.

            Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi? Konya senin mülkün olsa neye yarar?

            İtibarın, etrafındaki ve elinin altındaki insanlar, meşhurluğun, sevilmen, saygınlığın…

            Toprağın altında hangi biri var?

            Malın da, zenginliğin de, sağlığın da, gençliğin de, çevren de… sana ya cenneti ya da cehennemi kazandıracak vasıtalardır.

            Seçim senin. İşte budur “choose your destiny”

 

            Önümüzde hepsinin uç örnekleri var:

            İşte Firavun’un cesedi önümüzdedir. Dönemin en büyük gücü Mısır’ın tek başına sahibiydi. Mısır ülkesi, onun şahsi mülküydü. Onu cehennemden alıkoydu mu?

            İşte Karun. 70 tane deve, onun hazinelerinin olduğu odaların anahtarlarını taşıyordu sadece. Bugün bir rivayete göre, kıyamete kadar o hazineleriyle birlikte yerin altında dolaşmaktadır.

            Karun o hazineleriyle cehennemi kazandı ama Hz. Ebubekir infak gerektiğinde malının tamamını infak ederek, Hz. Ömer yarısını infak ederek cenneti kazandılar.

            Nemrut bütün dünyanın hâkimiydi ama iki tane sivrisineğin hakkından gelemedi ve kendini dövdüre dövdüre öldü. Ateşi kazandırdı o saltanat ona. Tıpkı Karun’a zenginliğinin kazandırdığı gibi.

            İmtihan olduğunu anlamalıyız her şeyin.

Zira Allah için sizin zengin ya da fakir bir hayat sürmenizin, sağlıklı veya hasta olmanızın hiçbir önemi yoktur. O, bu vesilelerle imtihanı kazanıp kazanamayacağımıza bakıyor. Ölüm dediğimiz âlem değiştirme olayını yaşadığımızda dünyanın ne kadar kısa sürdüğünü anlayacağız. Tıpkı bu dünyada gördüğümüz bir rüya gibi gelecek bize dünya hayatı.

Ve pişmanlık. Allah’ın dediklerini yapmayan, o hayatına; Müslüman olup salih ameller işleyenler ise daha fazlasını işlemediklerine pişman olacaklar.

O halde nedir bu halimiz?

Elimizden alınması an meselesi olan sağlığımız, paramız, itibarımız, saltanatımız bizi neden Allah’tan uzaklaştırıyor? Hiçbirisini biz kazanmadık ki. Veren, verdiği gibi almayı da bilir.

Eskilerin güzel bir âdeti vardı: Bir ev yaptıran, evin girişine “Mülk Allah’ındır” yazardı.

İnsanoğlunun en tehlikeli düşmanı yine kendisidir Özellikle de BENLİK duygusudur. “Malın sahibi benim, işçilerin patronu benim, evin kralı benim, paranın sahibi benim…”

Allah, bütün mevcudatı yok edip bütün canlıları öldürdükten sonra soracak:”Bugün mülkün sahibi kimdir?”. Cevap gelmeyecek çünkü kendisinden başka hiç kimse olmayacak ve Rabbimiz yine kendisi cevaplayacak: “Benim”

 

Unutmayın, DÜNYA HAYATI BİR OYUN VE EĞLENCEDEN İBARETTİR.

Sahip olduğunuz şeyleri kazanmadınız, size verildi. Onlarla cenneti kazanmaya bakın.

Yoksa diğer âlem ebedidir ve gerek kabir azabı gerekse cehennem azabı çok can yakıcıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.