İzmir Belediyesi Şahlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan memurlara rekor zam!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile belediyede yetkili olan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Tüm Bel Sen İzmir 1 No'lu Şubesi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, düzenlenen imza töreni ile tamamlandı. Memurlar, yeni sözleşmeyle birlikte 1 Mayıs işçi bayramında 750, Cumhuriyet Bayramı'nda 750 ve Kurban Bayramı'nda 1000 lira ikramiye alacak. Bu ikramiyelere maaş zamları da eklenince toplamda yüzde 65 ila 72 oranında zam yapılmış olacak. Geçtiğimiz günlerde de İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZENERJİ bünyesindeki 5 bin 80 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı. Bu sözleşmede de işçilere 920 TL ile 1080 TL arasında zam yapılmıştı.  Haber aynen böyle.

Varsın olsun, varsın zam yapılsın, olsun. Onlarda bizim insanımız, bizim kardeşlerimiz. Keşke tüm Türkiye’de herkese bu kadar zam yapılabilse. Varsın herkes rahat bir nefes alsın, rahatlasın, KEŞKE AMA! Ne olur o zaman?

‘Bu derenin suyu nereden geliyor? Bu suyun bolluğu nereden geliyor?’ diye güzel bir atasözümüz var. Ülke içerisinde derede belli, geldiği su-kaynakta belli. Akdeniz’den, Ege’den taşıma suyu ile gelmiyor.

Ülkemizin en büyük  cari açığı petrol ve petrol ürünlerinden oluşmaktadır. Daha henüz Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz bulamadık. Bulmuş olsak bile büyük bir kavgamız başlayacak. Doğu Akdeniz’deki PETROL ve DOĞALGAZ kaynaklarımızdan bu dereye su gelmiş olsaydı bu zam sorun olmazdı.

Geçmişte önceki başbakanlardan Mesut Yılmaz Kamuda çalışan tüm işçilerin maaşlarına  enflasyonun iki katı zam yapmıştı. Yine önceki başbakanlarımızdan rahmetli Necmettin Erbakan hoca askerlerin maaşlarını iki katına çıkarmıştı.

Zamlı maaşı alan işçiler yıllarca döviz bürolarının önünde kuyruğa geçti, maaşlarını dövize yatırdılar. Demek ki önceki maaşları yetiyormuş. Maaşı iki katına çıkan askerlerde darbe yaptılar.

O yıllardaki bu maaş artışları devletin bütçesinde çok büyük açık doğurdu. Tüm bunların etkisi ve açık bütçe sonucu 6 yıl sonra Şubat 2001 ekonomik krizi yaşandı.

Bu ülkede keşke hepimizin kazancı beş bin tl nin üzerinde olsa da kazancı yetişmeyen kimse kalmamış olsa. Milyonlarca esnaftan, ayda temiz beş bin tl kazanmayan milyonları var. Şimdi bu az kazanan esnaflar, kazancımız yetişmiyor diye sattığı her şeyin fiyatını iki katına çıkarmış olsa esnafın ve ülkenin sorunu çözülür mü?

Çalışanına bu kadar yüksek zam yapan belediye bütçesi bu yüksek memur zam artışını karşılayabilir mi? Bu artış devlete ve halka yansırsa yeni bir dere bulabilir miyiz?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kardeşlerimiz bize kızmasın, darılmasınlar.Yeni ücretleri hayırlı olsun. Fazla söze gerek yok.Yazdıklarımız doğru olmasına rağmen alıngan, eleştiren, kızacak insanlarımız olacaktır. Doğrula bazen acı gerçeklerdir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum