İstihbarat ve dinlemeler

   Fransa'da 70 milyon telefon görüşmesini dinleyen ABD'nin telekulak skandalı Almanya'ya uzandı. NSA'nın Almanya Başbakanı Angela Merkeli'de dinlemiş olacağıda bildirildi. Bu haber 2013 ün skandal dinleme haberiydi. Merkel, Washington'u arayarak izahat istedi.

   Angela Merkel sonuna kadar açtığı ağzını elinin avuç içiyle kapatarak şaşkınlığını ifade eden görüntü vermişti. Merkel'in o günlerdeki tavrı ve tepkisi 18 yaşında ki kızın tavrına benziyordu. Bende Merkel'in şaşkınlığına şaşırmıştım.

  Merkel'e sormazlar mı; sen 18 yaşında liseli bir kız, 25 yaşın da üniversite mezunu toy bir bayan değilsin. Avrupa ülkelerini, ABD'yi, İstihbarat teşkilatlarınızı ve nasıl çalıştıklarını bilen 70 yaşında bir başbakansın! Ben de diyorum ki, bunda şaşıracak bir şey yok ve bilinen bir durum. Seni kara kaşın ve kara gözün için ayıracaklarını mı sandınız! İki yüzlü, yalan, sahte bir ifadedir.

   ABD'nin ülkesini ve kendisini dinlemesine şaşırıyor, Almanya istihbaratı BND'nin Türkiye ve diğer ülkeleri yıllardır dinlediğini bilmiyor mu?

   Almanya'da haftalık yayın yapan Focus, Alman Haberalma İstihbarat Teşkilatı BND'nin  Türkiye'yi 1976 dan beri dinlediğini yazdı. Merkel'de başbakanlığında BND'nin Türkiye'yi dinlemesine izin veren yetkilidir.

    Merkel'in dinlendiğini duyduğunda ki şaşkınlık ifadesi, BND'nin Türkiye'yi dinleme haberine sessiz kalması iki yüzlülük değil mi?

   İkinci Dünya savaşından sonra başlayan soğuk savaş  dönemi ve sonrasında istihbarat ve ona bağlı olarak dinleme çok yaygınlaştı. Son 60 yıla istihbarat savaşları dönemide denilebilir.

    İstihbarat savaşları, gizli savaşların dışa vurmuş, aysbergin görünen yüzüdür.

   ABD (CIA-DIA-NSA), İsrail (MOSSAD), Rus (KGB), İngiltere (GCHQ), Fransa (DGSE), Almanya (BND) ve İran (SAVAK-VEVAK) istihbaratı isimleri, bu ülkelerin isimlerinin önüne geçmiştir.

   Bu istihbarat teşkilatları gelişmiş bilişim ve iletişim teknolojisine sahip olanlar, devlet yöneticilerini de dinlemekteler. İstihbarat teşkilatları görev alanı, hinterlandı söz konusu olduğunda onlar için her yol mübahtır, kanun kural tanımazlar namahrem gibi bir engelleri yoktur.

   Bilişim, iletişim teknolojisini kullanarak bir şahsı, kurumu, yöneticiyi, milletvekilin, bakanı, başbakanı veya devlet başkanını dinlemek bilginin, istihbaratın odağına, kaynağına,  merkezine inmek demektir. Başka yola, şahite, ıspata gerek kalmaz.

  Bu ülkelerin strateji geliştirme ve izleme merkezleri bulunmakta. Bu merkezler son derece donanımlı, izole ve zırh bir yapıya sahiptir. Dışarıdan bakıldığında dışa kapalı, karanlık odalardır.Yukarıda isimlerini saydığımız ülkeler, varlıklarını istihbaratla idame ettirmekteler.

    İçeride; seçilen ülke veya konu hakkında strateji geliştirirler ve sahaya sunduklarında da izlerler. Amaçlarına ulaşmak içinde başta istihbarat, dinleme olmak üzere her yerden ve alandan  bilgi toplarlar         

  Sık sık dünya kamuoyunda, falan ülkenin milletvekili, bakanı, başbakanı, devlet başkanı, yöneticisi, falan ülke tarafından dinlenmiş gibi haberler çıkar. Gerçekten bu tür haberlere şaşırmaya gerek yok. Batı'nın ve Mossad'ın bu konuda  imkanları yeterliyse, dinleme konusunda hiç terettüt  etmezler.

   Bu tür dinleme haberlerine  şaşırmaya, şaşıp kalmaya hiç gerek yok. Eğer hiç dinlemiyoruz derlerse  şaşırırım. Çünkü o ülkeler amaçlarına ulaşmak için engel tanımaz, kırmızı çizgileri hiç olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.