İsrail'le normalleşen Suud belasını arıyor! Artık resmen Türk malı almayacaklar

İsrail'le normalleşen Suud belasını arıyor! Artık resmen Türk malı almayacaklar

İsraill'le normalleşen Suudi Arabistan hükümeti, Türkiye’ye yönelik başlattığı gayriresmi ambargoyu resmi hale getirerek bu ayın sonunda Made in Turkey menşeli malları almayacağını açıkladı. BAE ve Bahreyn’in de ambargoya katılabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan, Türkiye’ye yönelik başlattığı gayriresmi ambargoyu resmi hale getirerek bu ayın sonunda Made in Turkey menşeli malları almayacağını açıkladı.

Yılda 3.3 milyar dolar ihracat yapılan Suudi Arabistan artık Türk malı almayacak. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in de ambargoya katılabileceği belirtiliyor.

İhracatçının morali bozuldu

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında iş yapan küçük ve orta ölçekli şirkete sahip bir ihracatçı,

“Suudi Arabistan en önemli pazarımız. Ama Suudi müşterim artık mal almıyor. Çünkü hükümeti uyardı, korkuyor. Bu ayın sonunda ticaret duruyor. Son yüklemeleri yapıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Moraller bozuk” ifadelerini kullandı. 

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yaşanan diplomatik kriz Riyad'ın Türk ürünlerine yönelik uygulamaya başladığı ambargoya dönüşmüştü.

Türkiye'den gönderilen tekstil, kimya ve gıda ürünleri bir aydan fazla bir süredir Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz kenarındaki Cidde ve Duba limanlarında bekletiliyordu.

Suudi Arabistan Türk ürünlerine katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e çıkarmış, Türk menşeli ürünler gümrüklerde olumsuz muamele görmeye başlamış, yaş meyve ve sebze gibi ürünler gümrüklerde bekletilerek ciddi sıkıntılara neden olmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum