İsrail mallarını boykot neden önemli: Yahudiler gelirlerinin ellerinden gideceğini görünce Hayber Kalesi'ni teslim etti

İsrail mallarını boykot neden önemli: Yahudiler gelirlerinin ellerinden gideceğini görünce Hayber Kalesi'ni teslim etti

629 yılında, Hz. Muhammed'in komutasındaki Müslüman ordusu, Hayber Yahudileri'nin kalesini fethetti. Bu fetih, İslam tarihinde önemli bir dönüm noktasıydı. Bugün ise İsrail mallarını boykotlarla aynı şeyi yapıyor İslam dünyası.

Hayber, Medine'nin yaklaşık 150 km kuzeyinde, verimli topraklara sahip bir bölgeydi. Yahudiler, bu bölgede yüzyıllardır yaşamaktadır ve güçlü bir savunma sistemi geliştirmişlerdir.

Hayber Yahudileri, Hendek Savaşı'nda Mekkeli paganlarla ittifak ederek Müslümanlara karşı savaşmışlardır. Bu nedenle, Hz. Muhammed, Hayber'i fethederek Yahudilerin gücünü kırmayı ve Şam ticaret yolunu ele geçirmeyi amaçlamıştır.

Hazreti Muhammed, 1.600 kişilik bir ordu ile Hayber'i kuşattı. Kuşatma 10 gün sürdü. Bu süre içinde, Yahudiler Müslümanlara karşı sert bir direniş gösterdiler. Ancak, Müslümanların sayısal üstünlüğü ve stratejik üstünlüğü sonunda galip geldi.

Kuşatmanın 10. gününde, Yahudiler, Hz. Muhammed'in teklifini kabul ettiler ve kaleyi teslim ettiler. Hz. Muhammed, Yahudilere canlarını, mallarını ve dinlerini korumaları şartıyla kaleyi teslim etmelerine izin verdi. Yahudiler, bu şartı kabul ettiler ve kaleyi terk ettiler.

Hayber Kalesi'nin Fethi, İslam tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu fetih ile birlikte, Müslümanlar Arap Yarımadası'nın en güçlü güçlerinden biri haline geldiler. Ayrıca, Hayber'in fethi, Müslümanların Şam ticaret yolunu kontrol etmelerini sağladı.

Hayber'in Fethi, İslam tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu fetih, Müslümanların Arap Yarımadası'ndaki gücünü ve etkisini artırdı. Ayrıca, Hayber'in fethi, İslam'ın yayılmasına katkıda bulundu.

HURMA AĞAÇLARININ KESİLDİĞİNİ GÖREN YAHUDİLER KALEY TESLİM ETTİ

İslam peygamberi Hayber`in fethi sırasında hurma ağaçlarını kestirmiştir. Bununla ilgi olarak Kur`an-ı Kerimde “Bıraktığınız ya da kestiğiniz her hurma ağacı Allah`ın izniyledir” (Haşr:5) buyrulur.

Sonuç olarak bugün İsrail mallarını boykot etmek hem bir hegemonyayı kırmak hem de parayı ve malı çok seven Yahudiler'e büyük bir darbe vurmak anlamına gelir.

Çünkü o gün için hurma ağaçları neyse bugün Yahudi malları da o anlama gelir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.