İsrâ'da Olanlar

 Muhterem okuyucularım, idrak etmiş olduğumuz İsra ve Miraç Kandili'nde, Miraç Kandili diye anıla geldiği için İsra bölümü sanki sadece Mekke'den hemen Kudüs'e gidilen bir yolculukmuş gibi algılanmaya başladı. Bu nedenle Rasulüllah sav’in israsında neler olduğunun hatırlanıp bilinmesi için bu yazıyı kaleme alıyoruz.

 İsra: Rasulüllah sav’in; Kabe'nin yakınında olan şimdi ise mescidi haramın içinde kalan Zemzem kuyusunun yanında, kalbinin ameliyat edilmesi, akabinde Burak’a bindirilirek, önünde Cebrail as’ın arkasında Mikail as’ın bulunduğu Burak biniti ile başlayan yolculuğun adıdır. 

Bazıları ayetten esinlenerek gece yolculuğu deselerde bu gece çok yolculuk oldu fakat her mesafe farklı vasıtalarla geçildi. İşte dünya gezeninde Burak'la yapılan, gidip gelinen yolculuk İsara, semalara yükselişide Miraç denilmiştir. Miraç'ta bir vasıta ile olmamış on ayrı yükseliş vasıtası olmuştur. 

Bunları da sonraki yazılarımızda geniş olarak ele alacağız inşallah. Önceki yazımızda vasıtaların tamamını vermiştik.

 

Bazı rivayetlerde iki, diğer bazı rivayetlerde üç melek geldi ve Rasulüllah sav,  bazı rivayetlerde Kabe'de hatim veya hicri İsmail'de uyurken veya Ümmü Hani ra’ın evinde uyurken geldiler ve Rasulüllah sav başında kendi aralarında bazı konuşmalar yaptıktan sonra onu zemzem kuyusunun başına getirdiler. 

Bu melekler: Cebrail as, Mikâil as ve bazı rivayetlerde İsrafil as derken bazılarında bu üçüncü meleğin ismi geçmez.

 1) Rasulüllah sav'in kalbi üçüncü defa zemzem kuyusunun başında zemzemle Cebrail as tarafından üç kere yıkandı, hikmetle dolduruldu. 

Suyu Mikail as zemzem kuyusundan taşıdı.

( Peygamberimizin Mucizeleri/ İmam Suyuti/ Tercüme: Ömer Temizel/ Uysal Kitab Evi  s.120 )

 ‫ (... قال : جاءَ جبريلُ إلى النبي صلى الله عليه وسلم ومعهُ ميكائيلُ ، فقال جبريلُ لميكائيلَ : ائتنِي بطستٍ من ماءِ زمزمَ ، كيْما أُطهرَ قلبهُ وأشرحَ له صدرهُ ، قال : فشقَّ عنه بطنهُ ، فغسلهُ ثلاثَ مراتٍ . واختلفَ إليهِ ميكائيلُ بثلاثِ طساسٍ من ماءِ زمزمَ فشرحَ صدرهَ ونزعَ ما كان فيهِ من غِلٍّ ، وملأه حلما وعلما ، وإيمانا ويقينا وإسلاما ، وختمَ بين كتفيهِ بخاتمِ النبوةِ ثم...)

‫ الراوي : أبو العالية الرياحي.

‫المحدث : ابن كثير.

‫المصدر : تفسير القرآن.

‫الصفحة أو الرقم: 5/31.

Cebrail as yanında Mikail as Nebi sav geldiler. Cebrail as, Mikail as’a kalbini temizlemem ve göğsünü genişletmem için bana tasla zemzemden su getir dedi. Onun karnını yardı, üç defa yıkadı, Mikail as ona zemzem suyundan üç tas getirdi. 

Cebrail as göğsünü genişletti, kalbindeki ğılli söküp çıkardı, göğsünü; hilm, ilim, iman, yakın ve islamla doldurdu. Ve sırtına iki kürek kemiği arasına nübüvvet mührünü vurdu...))

Râvi: Ebul-Aliyetir-Reyâhı ra, Muhaddis: İbni Kesir, Kaynakça: Tefsiril-kuran, S.C: 5/31

2) Burak'a zemzem kuyusu başında bindirildi ve Burak kıyamette de ona binmesi için Rasulüllah sav'den şefaat istedi ve bu isteği kabul edildi.

 

3) İsrâ yolculuğunda Cebrail as kılavuz olarak Burağın önünde, Mikail as yol refiki olarak Burağın arkasında idi.

 4) “ Burak’a bindim, bir müddet gittik, Cebrail as bana: Burada in, iki rekat namaz kıl dedi, bende inip kıldım. Cebrail as: burası neresidir bilirmisin? diye sordu ve Taybe’dir, hicret buraya olacaktır dedi.

( Peygamberimizin Mucizeleri/ İmam Suyuti/ Tercüme: Ömer Temizel/ Uysal Kitab Evi  s.110 ) Peygamberimiz sav Büyük Özellikleri/ İmam Suyuti Uysal Kitabevi/ c.1 s.276.

 Yani: Efendimiz sav’in mescidinin ve kabri olan hanai saadetlerinin merkezi olan evinin yeridir. Hicrette, Gusvâ'nın ilk çöktüğü yerdir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.