İşleri hackerları durdurmak olacak

İşleri hackerları durdurmak olacak

HAVELSAN, siber güvenlik alanındaki uzmanlığını gençlere aktarıyor- Siber güvenlik tehditlerine karşı savunma becerilerinin geliştirildiği eğitimlerle, aynı zamanda katılımcılara HAVELSAN ve sektördeki diğer kuruluşlarda istihdamın kapısı aralanıyor

ANKARA (AA) - GÖKSEL YILDIRIM - Savunma ve bilişim sektörlerine yönelik çözümler sunan HAVELSAN, "siber güvenlik okulları" ile bu alandaki uzmanlığını insan kaynağının zenginleştirilmesi amacıyla kullanıyor.

HAVELSAN, siber güvenlik ve yazılım test mühendisliği konusunda düzenlediği yaz ve kış okulları ile sahip olduğu uzmanlık bilgisini gençlere aktarıyor.

Genç mühendis adaylarının bilişim sektöründe doğru bir kariyer başlangıcı yapmalarını amaçlayan HAVELSAN, öğrencilere, gördükleri teorik bilginin sektördeki yansımaları ile tanışma fırsatı sunuyor.

Bu kapsamda, 10 gün süren "HAVELSAN Siber Güvenlik Kış Okulu" eğitimi de üniversite 3 ve 4. sınıf öğrencileri ile mezunlara açık olarak gerçekleştirildi.

HAVELSAN Siber Güvenlik Direktörü Mazhar Kani Hacıpaşaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de siber güvenlik alanında 15-20 bin kişilik insan kaynağına ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

Siber güvenlik uzmanı temininin güç olduğunu vurgulayan Hacıpaşaoğlu, "Sıra dışı insanların bu işi yapması gerekiyor. Düzenli bir eğitim ve özel bir yetenekle siber güvenliğe ya da siber saldırılara ilişkin görevlerin üstesinden gelmek mümkün. O nedenle bu tür katma değer sağlayan bir eğitimin olmasına ihtiyaç bulunuyor." diye konuştu.

HAVELSAN olarak misyonları doğrultusunda böyle bir eğitimi verme sorumluluğu ile hareket ettiklerini dile getiren Hacıpaşaoğlu, bu kapsamda ilk eğitim çalışmasını yaz aylarında yaptıklarını, burada elde edilen deneyimler ışığında Siber Güvenlik Kış Okulu’nu düzenlediklerini anlattı.

Hacıpaşaoğlu, program boyunca öğrencilerin bu alana ilişkin var olan donanımlarını artırdıklarını, uluslararası geçerliliği bulunan Bayrağı Yakala Sınavı’yla da eğitimin sonlandırıldığını belirtti.

Eğitimler için Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 520 öğrencinin başvurduğu bilgisini veren Hacıpaşaoğlu, eleme ve değerlendirmeler sonunda 24 öğrencinin bu olanaktan yararlanmaya hak kazandığını söyledi. Hacıpaşaoğlu, öğrencilerin dağılımının sadece öne çıkan birkaç üniversiteyle sınırlı kalmadığını, homojen bir dağılım ortaya çıktığını belirtti.

HAVELSAN bünyesinde verilen eğitimlerin pratiğe ve gündelik hayattaki uygulamalara yönelik olduğuna dikkati çeken Hacıpaşaoğlu, şunları kaydetti:

"Öğrenciler, eğitimlerde, akademik ve teorik konuların uygulamalarını görüyorlar, tatbik ediyorlar. Öğretmen arkadaşlarımız, kendi personelimiz. Gençlerin eksiklerini görmeleri bu eğitimin en büyük artılarından biri. Okul bittikten sonra hayata atıldıklarında karşılaşacaklarını şimdi gördükleri için eksikliklerini tamamlama imkanları oluyor. İlgileri ve bilgileri doğrultusunda belli bir alana yönelmelerine olanak sağlanıyor. Bu sektörde neler yapılabilir, nerelere yönelinebilir, ileride HAVELSAN için, sektördeki diğer kurumlar için bu bilgi birikimlerini aktarabilecekleri iş alanlarının nereler olabileceği konularında bilgilendirip, yönlendiriyoruz.

Geçen seneki yaz okulundaki arkadaşlarımızdan şu anda 4'ü bizimle. Şu anda stajyer olarak, aday mühendis olarak çalışıyorlar. Müteakiben kadrolarımıza alıyoruz, kadrolu mühendis olarak çalışıyorlar. Daha önceki eğitimi başarıyla tamamlayan arkadaşlarımızdan yardımcı öğretmen, asistan, gözetmen olarak da yararlanıyoruz."

- Gençlerin bakışı değişti

HAVELSAN Siber Güvenlik Yaz Okulu'ndaki başarısının ardından aday mühendis olarak şirket bünyesine katılan Simge Özler, 2 yıldır siber güvenlikle ilgilendiğini söyledi.

Kariyerine şirket bünyesinde mühendis olarak devam etmeyi planladığını ifade eden Özler, HAVELSAN'da yaşadığı deneyime ilişkin, "Dışarıda yapabildiğiniz şeyler sizin çabalarınızla sınırlı kalıyor, herşeyi aynı anda görme fırsatınız olmuyor. 2 haftalık süreçte her konuda bilgi sahibi olduk. Daha detaylı ve geniş çerçeveden bakmayı öğrendik. Çok farklı bir deneyim oldu. Biz de eğitimlere ilişkin deneyimlerimizi yeni arkadaşlarımızla paylaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Siber Güvenlik Kış Okulu'na katılan Nikita Türkmen de eğitim süresince tek bir alan yerine birbirinden farklı bir çok alana ilişkin tecrübeler edindiğini söyledi. Türkmen, "Burada sadece saldırmayı değil, bunun yanında bir sistemi savunmayı öğreniyoruz. Hangi hataları yapmamamız gerektiğini öğreniyoruz. Sistem davranışları hakkında bilgi alıyoruz, onları nasıl daha iyi, güçlü yapabiliriz konusunda çalışmalar yapıyoruz. Buradaki disiplin birçok eğitime göre çok daha iyi. Ezber değil, sistemin nasıl çalıştığı ve mantığı üzerinde duruluyor." dedi.

Ülkü Meteriz, zaman zaman zorlandığı eğitimlerin kendisine çok şey kattığını ifade etti. Meteriz, "Bu sektör çok hafife alınmış bir sektör, geliştirilmesini umuyorum. Eğitimler sayesinde farkındalığım gelişti. Bu kadar çok bilgi sahibi değildim. Siber güvenlik denilince akıllara nasıl saldırıldığı geliyor, ben de nasıl savunulacağını bilmiyordum. Bunun da öğretilmesi eğitimlerin en büyük katkısı oldu." diye konuştu.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler