İşadamı Osman Kavala tutuklandı! Osman Kavala kimdir?

İşadamı Osman Kavala tutuklandı! Osman Kavala kimdir?

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık kumpasları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan iş adamı Osman Kavala, tutuklandı.Osman Kavala kimdir?

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık kumpasları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan iş adamı Osman Kavala, tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, FETÖ'nün 17-25 Aralık kumpasları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kavala, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Şüpheli Kavala, savcılıkça tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, ifadesini aldığı Kavala'yı ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' suçlarından tutukladı.

 

SABAH YAZARI HİLAL KAPLAN OSMAN KAVALA'NIN KİM OLDUĞUNU YAZDI

Osman Kavala, dün Gaziantep'te, bir Alman Vakfıyla yaptığı toplantının dönüşünde, Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı.

HDP'NİN "SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ" SLOGANININ MUCİDİ

Peki, Avrupa Komisyonu üyelerinden Amerikalı gazetecilere herkesin geceyarısı serbest bırakılması için seferber olduğu, "işadamı ve sivil toplumcu" kimlikleriyle bilinen Osman Kavala'nın pek de bilinmeyen yanları... Örneğin 90'larda bölgeyi bombalayan F-16'ları modernize eden kişi, aynı zamanda HDP'nin "Başkan yaptırmayacağız" sloganının mucidi desem?

BİRGÜN GAZETESİ'Nİ FİNANSE EDEN KIZIL SOROS!
Osman Kavala, çözüm sürecini dikkatle takip edenlerin gözünden kaçmayacak önemde bir isim oldu hep. Ahmet Türk'ün, Öcalan'la ilk görüşmelerinden sonra, çözüm sürecine 'rehberlik' etmesi için Ümit Boyner'le birlikte önerdiği kişilerden biriydi. Adı, bildiri yazmaktan Birgün'ü finanse etmeye kadar geniş bir spektrumda siyaseti sermayeyle beraber yönlendirme gücüne binaen 'kızıl Soros'a çıkmış olan Kavala'yı, Milliyet'e HDP'nin sızdırdığı İmralı tutanaklarında da görecektik.

OSMAN KAVALA'NIN ÖCALAN'A SELAMI VAR

Hatırlayalım:
"Sırrı Süreyya Önder: Başkanım her şeyi konuştuk. Bir de başkanlık meselesi var. Kamuoyu bu konuda çok hassas. Osman Kavala'nın size selamları var. Totaliter bir yapıya dönüşmesinden endişe ediyorlar.
- Öcalan: Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey'in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz."
Seçim zaferini, Kavala'nın Cezayir lokantasında ilan edip, 'asmayacağız, yargılayacağız' diyen Demirtaş, "Seni Başkan yaptırmayacağız" sloganını Sırrı Süreyya Önder'in bulduğunu söylemişti. Bunu hatırlayınca Önder'e kimlerin ilham verdiğini de anlayabiliyoruz.


F-16 İHALESİ ALAN BARIŞSEVER!
Aileden zengin Kavala, babası ölünce Kavala Şirketler Grubu'nun başına geçer. Holdingin başına geçtikten sonra yaptığı ilk işlerden birisi de TSK'nın F-16'larının koruma sistemlerinin geliştirilmesi ihalelerini alması olur.
Kavala, LORAL firmasının ürettiği bir sistemin F-16'larda kullanılacağını öğrenince 150 milyon dolar sermayeyle bu firmayla ortak olup MİKES şirketini kurar. Aralık 1988'de 345 milyon dolarlık F-16 modernizasyonunun 160 uçaklık ilk paket ihalesi sonuçlanır ve ihaleyi MİKES kazanır. (http://www.aksiyon.com.tr/dosyalar/havadan-bir-evlilik-dustu_508514)

İHALENİN ŞARTLARINI YERİNE GETİREMEMESİNE RAĞMEN…
Ancak Kavala Holding, bu süreçte, Hava Kuvvetleri Komutanı ve ailesinin de dahil olduğu bir yolsuzlukla suçlanır. "Savaş Karşıtları" sitesinden, barışsever Kavala'nın faaliyetlerini okuyalım:
"[Kavala ve Loral] ihaleyi kazanırlar ancak şartnamedeki birçok koşul yerine getirilmemişti. Nisan 1994'te modernize edilen uçaklardan biri ABD'de testten geçirilince hatalar bulundu. 1995 başında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile MİKES mahkemelik oldu. SSM, uçaklara gereksiz parçaların takıldığını, bu nedenle bunların karşılığı olan iki buçuk trilyon liranın ödenmemesini istemektedir. Ama nedense Hava Kuvvetleri Komutanlığı bu gereksiz parçaların takılmasında ısrar etmektedir. Bunun nedeni ise Hava Kuvvetleri Komutanı Halis Burhan'ın oğlu ve gelininin MİKES'te çalışmasıdır."

KAVALA'NIN HIZLI DÖNÜŞÜMÜ
Sevan Nişanyan, eski arkadaşı Kavala'nın hızlı dönüşümünü en iyi resmedenlerden:
Osman apar topar Türkiye'ye döndü. Memleketin en büyük şirket gruplarından birinin başına geçti. New York'tayken bulaşmadığı devrimci hareket, katılmadığı anti-emperyalist eylem kalmamıştı. Dönmesinden aylar sonra şöyle telefon görüşmeleri olmaya devam etti:
- Alo, biz Güney Afrika Devrimci Halk Kurtuluş Kongresi.
- E?
- Cumartesi günü protesto yürüyüşü var.Filistin Devrimci Sosyalist Grubu da katılıyor. Osman arkadaşı tertip komitesine alacağız.
- Maalesef Osman Türkiye'de.
- Amanın! Tutuklandı mı? İşkence görüyor mu?
- Yok. Türk Hava Kuvvetlerine F-5 uçağı satıyor galiba.
-Öh.

KARMAŞIK İLİŞKİLER
Kavala'nın bir diğer eski arkadaşı da Sedat Peker. Evet, hani geçtiğimiz aylarda katıldığı bir düğünde karşılaştıkları için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı linç edenlerin sevmediği Peker…
1998'deki polis ifadesinde Peker, Kavala'yla yaptığı 'işleri' şöyle anlatıyor:
"Osman Kavala'nın ortak olduğu ve F-16 uçaklarının bilgisayar ağını yapan bir şirketin hisselerinin satışında da devreye girerek hisselerin yabancılara gitmesini engelledim ve bu işten de 200 bin dolar komisyon aldım."
"Kavala Şirketler Grubu'nun patronu Osman Kavala beni arayarak Bedrettin Dalan'ın ortağı müteahhit Yavuz Yayla'dan bir arsa satışından kaynaklanan 25 milyon dolarlık alacağının olduğunu ve benim devreye girmemi istedi. Ben de bu işi hallederek 1,5 milyon dolar komisyon aldım."
Peker, Kavala'yla yakın iş arkadaşlığını ertesi yıl Duygu Asena'ya verdiği röportajda şöyle anlatıyor:
"Asena: … F-16 uçak ihalesinde yabancıları kaçırttım, Osman Kavala'nın alacağını tahsil ettim, Mehmet Ali Yılmaz'ın alacağı için araya girdim demişsiniz, doğru mu bunlar?
Sedat Peker: Kavala Holding de sevdiğim insanlar. Osman Kavala son zamanlarda ekonomik darlığa düşmüş bir insan, benim Fikret Aydın diye bir akrabamın yakınıdır kendisi, ben o vesileyle tanıdım, kendisiyle yakınlığımız var. F-16 savaş uçakları konusunda yabancıları kaçırttım demedim, sadece bana bir ricada bulunulmuştu. Orada çalışan mühendisler kendi finanslarını bulmuşlar, sahibi Kavala'yı tanıyorsun rica eder misin dediler, sadece onların bir araya gelmelerini sağlamıştım. Benim yaptığımı bütün işadamları yapıyor.

BAŞKA İLİŞKİLERİ DE YAKINDA ORTAYA ÇIKAR

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın Türkiye ziyaretinde ağırladığı isimlerden olan, en son 16 Ekim tarihinde, Rusya'da yapılan YPG toplantısına katıldığını bildiğimiz Osman Kavala hakkında pek de yazılmamış bir biyografi denemesi okudunuz. Başka bilinmeyen yönler varsa,zaman içinde kamuoyuyla da paylaşılır umarım.

Önceki ve Sonraki Haberler