IRAK VE UKRAYNA’NIN FARKI

Yeryüzünde her şeyin sahibi Allah’dır, Allahuteala istemeden yaprak bile kıpırdamaz. Kulli İradesiyle yarattıklarını yönetir. İnsanoğlu cüz-i iradesiyle yaşam tercihini, kararlarını eyleme dönüştürür.

İnsanlar bazen yaptıkları karşısında iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini, haklı ile haksızı, doğru ile yanlışı ayırt edemez. İlerleyen zaman içerisinde Allah başına bir musibet verir önceden göremedikleri, ayırt edemedikleri ayan beyan gözünün önüne serilir ve her şeyi net ve açık görür.

İnsanlık tarihinde de bu böyledir. İnsanlar önceki yaşanılanları görmezden, duymazcadan gelir, olanları faso geçer. İyi ile kötüyü, haklı ile haksızı, doğru ile yanlışı ayırt etmez, hatasını kabul etmez, önemsemez, vurdumduymazlık yapar.

Ama bir gün gelir Allah bir sayha gönderir, deprem, zelzele, bulaşıcı hastalık, ardından savaş, bir ateş yaşatır. Önceki yaşanılanlardan ibret almayanlara iyi ile kötüyü, haklı ile haksızı, doğru ile yanlışı, hatasını, suçunu ayan beyan, net ve açıkça gösterir.

Geçmişte Irak, Afganistan, Libya işgal edildiğinde buralara gazeteci sokulmadı, dünya hiçbir haber alamadı, ne olup bittiğinden haberimiz olmadı ve her şey gizlendi. Mazlum Müslümanların ülkeleri işgal edilirken Batı halkının, yöneticilerinin tüyleri kıpırdamadı, vicdanları sızlamadı ve tepki göstermediler. Müslümanlarda gerekli tepkiyi o günlerde vermedi ve sesi cılız çıkmıştı. Ama bugün Ukrayna’nın işgaline verilen tepki Irak, Afganistan ve Libya’nın işgaline verilen tepkiden çok çok fazladır.

Ukrayna işgal edildiği 22-02-2022 gününden beri binlerce gazeteciden dünyaya bilgi akışı (enformasyon) 7/24 yapılmıştır. Rusya’nın batısında kalan ülkeler ABD, AB, NATO bu müdahaleye şiddetle karşı çıkmıştır. Müslümanlar bugün vicdani olarak karşı çıkmıştır.

Biz Müslümanlar bir insana zulüm edilmesine, kanının dökülmesine ve öldürülmesine sevinmeyiz ve karşı çıkarız. Batılıların tarihinde bu hassasiyet hiç olmamıştır. İslam ve Müslüman düşmanlığı yapan, İslamofobiyi canlı tutan ve ayrımcılık yapan çifte standartları vardır.

İslamofobi, kelime anlamı olarak "İslam korkusu" demektir. İslam dinine ya da Müslümanlara karşı duyulan nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve kin besleme anlamına gelir.

İnsanlık tarihindeki tüm kavgaların, çatışmaların, savaşların ana nedeni din kavgalarıdır. Tüm kavgaların nedeni inanç ve dindir. Şu anda yapılan savaşların nedeni inançtır, dindir. Farklı dinden olanlar birbirlerine düşman oldular. İman etmeyenlerin bilinci altında yatan, hep gizledikleri, saldırdıkları neden inançtır. Bu savaş hakla batılın savaşıydı. Allah’ın kurduğu düzenle, insanların kurduğu bozuk düzenin savaşıdır. Bugün ki Yahudi ve Hristiyan dünyasının sahip çıkacakları, savunacakları kadar bir inançları, inandıkları bir dinleri olmadığı için bunun adını koymaya cesaretleri yoktu. Bugün ki savaşların dinle alakası yok derken yalan söylüyorlar. Dinlerinden ötürü başka toplumlar üzerinde baskı kurmak, o toplumlara zulmetmek demektir. O ehli kitap münafıkları yeryüzünde savaşları hep başlatan oldular. Savaşları yöneten, neticesini belirleyen Allah’tır. Savaş yerine bir tek sayha, rüzgar, bir sel gönderir; kafirler ordusunu başarısız kılar.

Eczacılık fakültesinden sonra ‘Siyaset ve kamu yönetiminde’ yüksek lisans, sonra tarih bölümünde yaptığım lisans eğitiminde Türkler tarihini, Osmanlı tarihini, Avrupa’nın ve Rusya’nın bin yıllık tarihini okumuş olmanın neticesinde bugün Rusya, Ukrayna, Batı dünyası arasında yaşananların nedenlerini daha net ve objektif olarak görebiliyoruz.

22-02-2022’de başlayan savaş her ne kadar Rusya Ukrayna savaşı olarak görülse de, bu savaş Rusya ile ABD-AB-NATO arasında yaşanmaktadır. Batı Doğu Avrupa ülkelerini Nato’ya, AB’ye alarak Rusya’yı çevreledi, Rusya’da bu atılan adımlara başından beri karşı çıkıyor ve onları onlarca yıldır uyarıyordu. Sonuçta olan masum Ukraynalılara oldu, onların başı yandı.

Ukraynalı gazeteci:'21 yy da 1941 in karanlığını yaşıyoruz. 21.asırda bir ülke resmen işgal ediliyor, dünya kafasını kuma gömmüş ve kınamakla meşgul. bir gün gelecek onların başkenti de işgal edildiğinde anlayacaklar ama geç olacak. 'dedi. Geçmişte İslam başkentleri işgal edilirken batı halkı ve Müslümanlar sessiz kalmıştı. Ama yine de biz Müslümanlar Ukrayna halkının yaşadıklarına üzülüyoruz.

Yahudi kökenli olan ve Gazze bombalanırken İsrail'e destek tivitleri atan Zelensky'e, Filistinli kullanıcının verdiği ibretlik cevap twitterda gündem oldu.

Mohammad Alqadi isimli Filistinli Zelensky'nin paylaşımına, "Her zaman İsrail'i destekledin ve Filistinli çocuklarımızı unuttun. Ama biz Filistinliler olarak Ukrayna halkının güvenliği için dua ediyoruz" diyerek yanıt verdi.

Kula bela gelmez Hak yazmadıkça,

Hak bela vermez kul azmadıkça,

Hak Kulundan intikamı Kulu eliyle alır.

İlmi Hak’kı bilmeyenler,onu Kul yaptı sanır.

Emri Bari olmadıkça sanma bir çöp Kıpırdanır.. Hz. MEVLANA..

Beyaz Saray: ‘ABD Ukrayna’dan mülteci almaya hazırız.’ dedi. Ey ABD! Sen ve müttefiklerin Irak, Afganistan, Suriye ve Libya’ya yaptığınız müdahaleler neticesinde on milyon masum insanı mülteci yaptın. Bu insanlar başlarını sokacak ülke ararken, denizlerde boğulurken onlara hiç kucak açmadınız. Bu ayrımcılık, ırkçılık ve çifte standartlık, iki yüzlülük değil mi?

Küfür tek millettir, Batı tek millettir. İki asırdır Müslümanlar param parça.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.