İnsanlık Tarihindeki Şehitler

Yeryüzünde bilinen ilk şehit insan Habil’dir. Kendisi kardeşi Kabil tarafından kıskançlık üzerine başına taşla vurularak öldürülmüştür.

Ümmeti tarafından öldürülen ilk peygamber ise,  İsa as’nın doğumundan 700 yıl önce yaşamış olan Eş-Iyâ (AS)’dır.

Ayrıca İsrail oğullarının öldürdüğü diğer Peygamberlerde sırasıyla, Ermiyâ (AS), Danyal (AS), Hızgıyl (AS), Yahya (AS) ve Zekeriyya (AS)’dır.

İslam ümmetinin ilk şehidi de Haris bin Ebi Hâle (RA)’dır. Kendisi Rükn-i Yemani’nin önünde namaz kılanları korurken şehit edilmiştir. 

Haris bin Ebi Hâle, Hatice ra’nin ilk eşi Ebû Hâle bin Zurare’den olan çocuğu idi. Dolayısıyla Hatice ra’nin oğlu, peygamber efendimizin sas’in ise üvey oğlu idi.

Burada bilinenin aksine risalet davasının ilk şehidi, Peygamber efendimiz sas’in aile efradından biri olmuştur.

Müslümanların ilk şehit ailesi ise, Yasir ve Sümeyye (RA)’dır.

Sümeyye binti Habbat, Mahzum oğulları kabilesinden Ebû Huzeyfe İbni Muğıre’nin câriyesi idi. Hizmetiyle kendini sevdirmiş, Ebû Huzeyfe’de onu Yâsir ile evlendirmişti.

Yâsir, Yemen’den kalkıp Mekke’ye gelen ve Ebû Huzeyfe’ye sığınarak yanında çalışan bir gençti. Çocukları olunca Yâsir âzad edilmişti.

Ancak bu ailenin İslam’a olan bağlılığı türlü işkence görmelerine yol açmış, Mahzum oğulları kabilesi, aileyi çocukları Ammar ve Abdullah (RA) ile birlikte yakalayarak bağlamış, kızgın saçdan farksız taşlarla işkence yaparak eziyet etmişlerdi. Ancak bu Müslüman aile hiçbir şekilde İslam dininden vazgeçirilememiş, imandan küfre dönme tekliflerini canı pahalarına reddetmişlerdir. Bu aileden Sümeyye ra, Yasir ra ve oğulları Abdullah (RA) acımasızca şehit edilmiştir.

Dolayısıyla İslam’ın ilk çocuk şehidi, Sümeyye ve Yasir (RA)’ın oğulları olan Abdullah (RA)’dır.

Şehidlerin efendisi, peygamber efendimizin amcası olan Hamza ra Peygamber sas’in süt kardeşidir ve Uhudda Vahşi tarafından şehit edilmiştir. İslam’ın ilk askeri birliğine komutan seçilen Ubeyde binil-Haris ra Rasulüllah sas’in amcası El-Harisin oğlu, Batnı Râbiğ mevkisinde yapılan savaşta şehit düşmüştür.

İzmir’de 15 Mayıs 1919 tarihinde gazeteci Osman Nevres (Hasan Tahsin) Yunanlı’ya ilk kurşunu atmış ve kendisi İstiklal savaşının ilk şehidi olmuştur.

İlk denizci şehidimiz, 1921 yılında Recep Kahya, ilk pilot şehidimiz Üsteğmen Ahmet Fehmi beydir.

Yurdu işgal eden Fransızlara 1918 yılında ilk kurşunu Dörtyol Karakese köyünden Mehmet Kara sıkmış ve şehit edilmiş, Denizci Receb Kahya ise 1921 yılında Zonguldak Ereğli’de, İngilizlere kurşun atarak şehit edilmiştir.

1919 yılında Maraş’ta İtalyanlara Sütcü İmam kurşun sıkarak akabinde şehit edilmiştir.

İşte 15 Temmuz gecesi de aynı emperyal devletlerin ülkemizdeki uzantısı olan uşakları ve hizmetkarları tarafından darbe girişiminde bulunulmuş ve bu teşebbüse karşı aziz milletimiz silah bile atmadan, tekbirlerle, tankların önüne yatarak, bedenlerini kurşunlara siper yaparak direniş göstermiş, şecaat ve cesaretini tüm dünyaya bir kez daha ispat etmiştir.

Bu ecdadın torunları olan Anadolu Müslümanları, rüşdünü ve ferasetini bütün dünyaya yeniden ispatlamıştır.

15 Temmuz darbesinin sene-i devriyesi nedeniyle geçmişten günümüze tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hepsinin ruhları şad olsun diyoruz.

 

Şehitler anısına

Şehitlere gün olmaz düğün olmaz,

Rableri katında yürzegun solmaz,

Leylü nehâr yok, zaman hiç olmaz,

Şühedâ ölmez, iman ebed sönmez.

 

Şehide açmış kucağını bekler,

Habibullah, i’lâ-üddiyni söyler,

Ebvâbüs-seadede  bizi bekler,

Müşfik Nebiyi her ümmeti özler.

 

Şehitler başı Habil şamda yatır,

Şühedâ seyyidi uhudda yatır,

Evvel şehidimiz Mekke’de yatır,

Beni-Hatice, Nebinin oğulluğudur.

 

Zamânı âhırde şehit olmak zor,

Bir sünnete yüz şehid sevabı var,

Ölen öldüründe ne içindir, kor,

Mümin diye vurulan şehit odur.

 

Suda ölen şehit, saadet babı,

Cihatta geçen, saniye alyans kabı,

Zül-cenaheyn şehittir deniz babı,

Kutlarım huzura şehiyd varanı.

 

Yaşanırda Şahâdet anlatılmaz,

Şahâdeti kübrayla hasret bitmez,

Şâhid olur ana şehit sırları yitmez,

Guddusi senin kantar bunu çekmez.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.