İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Philip 99 yaşında öldü!

İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Philip 99 yaşında öldü!

Buckingham Sarayı İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in öldüğünü duyurdu. Kraliçe ve Philip yakın zamanda koronavirüs aşısı olmuşlardı. Peki İngiltere Prensi Philip kimdir, ölüm nedeni nedir?

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in öldüğü açıklandı.

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, 99 yaşındaki Prens Philip'in hayatını kaybettiği açıklandı. Bir süredir sağlık sorunu yaşayan ve Haziran'da 100’üncü yaşını kutlamaya hazırlanan Edinburgh Dükü Philip’in ölümü İngiltere’de üzüntüye neden oldu. Kraliçe Elizabeth ile 73 yıl boyunca evli kalan Philip, Edinburgh Dükü unvanına sahipti. 

Prens Philip taburcu oldu - Sputnik Türkiye

Prens Philip, eşi Kraliçe Elizabeth ile birlikte yakın zamanda koronavirüs aşısı yaptırmıştı.

İlk olarak enfeksiyon nedeniyle sarayda tedavi altına alınan 99 yaşındaki Philip, 16 Şubat'ta doktorların tavsiyesiyle özel Kral Edward VII Hastanesi'ne yatırılmıştı. Enfeksiyon tedavisi biten Prens Philip'in devam eden kalp sorunları nedeniyle de tedavi görmesi gerektiği açıklanmıştı.

İngiltere Prensi Philip kimdir? 

Philip Mountbatten 10 Haziran 1921'de doğdu. Edinburgh Dükü Philip, evlenmelerinin ardından babası Birleşik Krallık Kralı VI. George'un ölümüyle tahta geçen Birleşik Krallık kraliçesi II. Elizabeth'in eşidir. Doğumunda kendisine Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanı verilen Philip'in armasında halen Yunanistan bayrağı ve Danimarka Kraliyet Bayrağı bulunmaktaydı. Prens Philip doğduğu dönemde Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri devlet otoritesindeydi.

İskoçya ve Almanya okullarında Alman Yahudi eğitimciler tarafından eğitim gören Philip, 18 yaşındayken İngiltere'nin Kraliyet Donanmasına katılmıştı.

Son dakika… Prens Philip yaşamını yitirdi - Son dakika dünya haberleri

Prens Philip, İskoçya Gordonstoun okulunda eğitim gördü. Philip, II. Dünya Savaşı'nda iki karşı tarafta olan ailelerden olmasına karşın bu yıllar sırasında görev yaparak, iki Alman kardeşin hukuk mücadelesi ile karşı tarafında savaştı. 16 Temmuz 1942 tarihinde teğmenliğe yükseldi. Aynı yılın ekim ayında, 21 yaşındayken Kraliyet Donanmasının en genç teğmenlerinden birisi olarak, HMS Wallace gemisinde teğmen oldu. Sicilya işgali sırasında, Temmuz 1943'te, HMS Wallace gemisinin ikinci komutanı olarak bir gece bombardıman saldırısında gemisini kurtardı. 1944 yılında, 27. Destroyer Flotilla İngiliz Pasifik filosu ile hizmet yapan ve yeni destroyer olan HMS Whelp gemisine geçti.

Prens Philip Noel'i hastanede geçirecek, Kraliçe Elizabeth ise programlarını değiştirmedi

Japonların teslim anlaşması imzalandığı zaman Tokyo Körfezi'nde bulundu. Ocak 1946 yılında Philip, whelp gemisi ile Birleşik Krallık'a döndü ve HMS Kraliyet Arthur, Corsham, Wiltshire Astsubay Okulu'nda okutman olarak çalışmıştı.

Savaştan sonra, Mart 1947'de Philip, bütün sıfatlarından feragat ederek, İngiliz büyükannesi ve büyükbabasının soyadlarını kullandı. Bundan sonra 'Teğmen Philip Mountbatten' olarak anılmaya başlandı. Aynı yıl, Prenses Elizabeth Alexandra Mary ile dolayısıyla İngiliz tahtının varisi ile evlendi. Evlendikleri gün, kendisine His Royal Highness stili verildi. Kraliçe II. Elizabeth'in babası olan dönemin Birleşik Krallık Kralı VI. George tarafından Duke of Edinburgh yani Edinburgh Dükü olarak atandı.

Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip'in 72. Yıl Dönümü

1952 yılında babasının ölümü üzere tahta geçen II. Elizabeth'e konsortluk eden Edinburg Dükü Philip deniz kariyerini sonlandırdı.

Prens unvanlarından feragat eden Philip, 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı. Philip Birleşik Krallık'ın en uzun hizmet eden Monark Eşi oldu. Uzun süre Cambridge ve Edinburgh Üniversitelerinin şansölyeliği görevini yürüttü.

Philip Mountbatten ve Kraliçe II. Elizabeth'in, Charles, Anne, Andrew, Edward isminde 4 çocuğu var.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler