İngiliz aklı ve Rusya!

Anadolu ile et ve tırnak olmuş Ortadoğu’yu ana gövdeden ayırdılar.

Masa başında harita üzerinde cetvelle DEVLET-KRALLIK lar oluşturdular.

Kendileri bunları yaparken Osmanlı ordusu 10 cepheye bölünmüştü.

Ruslar; İngilizleri rahatlatmak için doğudan büyük bir cephe açtılar.

Ruslarla Osmanlıyı 500 yıl savaştıran İngilizler, işgallerinde yine Rusları kullandı. Çünkü Osmanlı Rus cephesine çok asker gönderdi.

İngilizler ana gövdeden Arap Yarımada’sını ayırdıktan sonra, gövdesinin başı olan İstanbul’u işgal ettiler.

O yıllarda Anadolu’nun her bölgesi işgal altındaydı.

İngilizler Anadolu’da ki planlarını uygularken Rusların Doğu Anadolu’da olmasını istemiyordu. Rusları Anadolu’dan çekilmesi konusunda ikna edemedi.

Bu sırada İngiliz Aklı devreye girdi.

“Osmanlı yıkıldı, artık kuvvetli Rusya’ya gerek yok” kararı aldı.

Yahudi bir ailenin çocuğu olan Lenin, İngiltere de Marksizm ideolojisiyle yetişmişti. Rus krallığını yıkmak ve Rusya’yı Anadolu’dan çıkarmak için Lenin kullanılacak bir piyondu.

Lenin'e 1917 Kasım’ında Rus krallığını yıkmak için darbe yaptırıldı.

Rus krallığı darbeyi bastırabilmek için Anadolu’da ki askerlerini sınırına çekmek zorunda kaldı.

İngiltere’nin istediği de buydu. “İngiliz Aklı” suya sabuna dokunmadan istediğini gerçekleştirdi.

İNGİLTERE İstanbul ve Anadolu’ya planlarının bir kısmını kabul ettirdi. Sonra arkasına bakarak “yine geleceğim” diyerek gitti.

“Üzerine Güneş Batmayan İmparatorluk” olarak anılan İngiltere’ye karşı I. Dünya savaşından sonra, 3 rakip ülke çıktı. ABD, Almanya ve Yeni Rusya olan SSCB.

6 yıl süren 2. Dünya savaşı Almanya’yı bitirdi, İngiltere, Fransa ve SSCB’yi zayıflattı.

II. Dünya savaşı bittikten sonra savaştan çıkan ülkeler kendi aralarında ,savaşın yıkımını onarma ve güçlenme yarışına girdiler.

1.güç olma yarışına ABD 2-0 önde başlamıştı. Savaştan hiç yara almadan çıkmıştı.

İngiliz aklı yine devreye girdi.

İngiltere ABD’nin tek süper güç olmasını engelleme mücadelesine girdi. Kendisini dinlemeyecek ve durduramayacağı ABD’nin karşısına SSCB’yi çıkardı.

ABD’nin müttefik ve pazar olarak seçtiği ülkelerde yükselişini engellemek için bu ülkeleri SSCB saflarına çekti. Küba (Fidel Castro), Bulgaristan (Todor Jivkov), Şili (Agusto Pınochet), Suriye (Hafız Esad), Mısır (Albay Cemal Abdulnasır), Tunus (Habib Burgiba), Yugoslavya (Mareşal Tito) SOVYET-SSCB saflarına çekildi. Bu ülkelerin kapıları ABD’ye kapatıldı.

ABD 1948’de İsrail’in kurulmasından sonra bölgemize yöneldi. Amaç İsrail’i korumak, bölgemizde kendi hakimiyetini artırmaktı.

Bu amaçla; İran, Türkiye, Irak ve Suriye üzerinde yoğunlaştı.

Bu ülkelerin kesişim bölgelerinde faaliyet göstermEK ve bu ülkeleri zayıflatmak için PKK, PYD, PJAK, KYB, KDP’yi kurdular.

Bu 4 ülke ABD, İngiltere, SSCB arasında güç çatışmasının, rekabetin yaşanacağı bir alan oldu.

Yine “İngiliz Aklı” devreye girdi.

İngilizler SSCB ile işbirliği yapıp, Sovyetler'in güneyinde ki ülkelere sosyalizm rüzgarı estirdi.

Bu rüzgar Türkiye üzerinde solcu, devrimci yağışları bıraktı. Bu yağışlar gençler arasında ayrışmaya neden oldu.

Daha düne kadar birlikte aynı türküleri ve marşları söyleyen gençlerin arasından on binlercesi ayrıştı. Bunlar milliyetçi muhafazakar kardeşlerinin karşısına geçip sol ellerini havaya kaldırıp devrim marşları söylemeye başladılar.

Bu ayrışma sonucunda 20 yıl süren, büyük çatışmalar yaşandı. Ülkenin kamplara bölündüğü bu dönemde 5 bin insanımız yaşamını yitirdi. Milyonlarca genç istikballerini kaybettiler.

1978 yılında bu 3 güç kendi araların da yaşanan güç mücadelesini sona erdirmek ve İsrail’i rahatlatmak için kendi araların da anlaştılar.

Rusya gitti Afganistan’ı işgal etti. Türkiye’de 1980 darbesini yaptırdılar. İran ile Irak’ı 8 yıl savaştırdılar.

1978 yılında bölgede başlattıkları süreç 2011 de bir dönem olarak kapandı. 2011 yılında yeni bir dönem olarak, ARAP BAHARI'nı başlattılar. BU SON SÜREÇ BELİRSİZLİKLERİYLE DEVAM EDİYOR. (YÖNETMEYİ BİLMEYEN İTAAT EDER---ARAP ATASÖZÜ)

“ZULÜM İLE ABAD OLANIN AKIBETİ BERBAT OLUR” ANONİM

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.