Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

İlk yumruğu vuracaksın

Aykut Kocaman Konyaspor ile çıktığı ilk maçı olan Galatasaray maçından sonra “galip gelseydik farklı şeyler düşünebilirdik ama yine de elimizden geleni yapacağız ” demişti. Daha gelmeden önce kafasında farklı bir Konyaspor ve yüksek bir hedef belirlemişti. O maçtan üç puan almak takımı üst gruba atacaktı. 
 
Trabzonspor maçı da benzer önemde ve kattık bir karşılaşmaydı ve Galatasaray kadar zor bir deplasmandı. Yeşil Beyazlılar her zamanki gibi kontrollü başladı maça. Zaten Trabzon’un da Rakibini öne çıkarmaya pek niyeti yoktu. İlk 15 dakika çok yoğun baskı yaptılar ama güvenlik duvarı gibi olan Konyaspor savunması geçit vermedi. Sonrasındaki 10 dakika ise Konyaspor çok akıllı defans arkası toplarla iki önemli pozisyon buldu. 
 
Konyaspor gibi oynayan takımların önemli handikabı az pozisyon bulması. O yüzden çok becerikli ve son vuruşları iyi olan oyunculara ihtiyaç daha fazla oluyor. Jahoviç aslında böyle bir oyuncu ve Aykut Hoca’nın sistemine de uygun ama üç haftadır formu yerlerde. Kaleciyle karşı karşıya öyle bir pozisyon harcadı ki akıl alır gibi değildi. Sonrasında oyun yine dengelendi ve ilk yarı cılız ataklar ve orta sahada çalınan karşılıklı toplarla geçti. Rodalega’nın 45’teki şutu ise ürkütücüydü. 
 
İlk yarı Konyaspor’da en çok sorumluluk alan yine Ömer Ali’ydi. Çekingen oynayan Traore dışında da takım genel olarak iyi bir görüntü ortaya koydu. 
 
Devre arasında Trabzonlu gazeteciler yine Aykut Kocaman’dan şikayetçiydi. Yok savunma yapıyor, yok oyunu çirkinleştiriyor, kilitliyor basitlikleri... “Ne yapacak, maçı hediye mi etsin?” dedim. Tabi ki önce skoru korumak isteyecekti ve ikinci yarıda da Konyaspor oyun düzenine sadık kaldı ama Trabzonspor’un en hareketli adamı Abdülkadir’in aldığı tartışmalı penaltı ve hemen ardından gelen ikinci gol Konyaspor’un en istemediği oyun seyrini ortaya çıkardı. Yumruk yedikten sonra acele etmeyi sevmeyen boksör gibi gardını koruyup açık kollayacaktı ama bir yumruk daha yiyince nakavt kaçınılmaz oldu. Disiplinli oynarken bulamadığı gollerin kurbanı oldu. İlk yumruğu atmalıydı. Çünkü Trabzon, yüklenmeden iki farklı öne geçince savunmasını sağlamlaştırdı. Aykut Hoca’nın hücum gücünü arttırması bu yüzden hiç etki etmedi. Üstüne bir de Hacıahmedoviç’in berbat hatası yüzünden fark üç oldu. 
 
Lig maratonunda böyle sonuçlar normal. Takım gerektiği gibi oynadı ama savunmanın hatasız oyununa karşılık golcüler yani Jahoviç böyle etkisiz kalmaya devam ederse Konyaspor geriye düştüğü maçlarda kolay tepki veremez. Böyle olursa da yazının başında belirttiğim Aykut Kocaman’ın hedefle ilgili faklı düşünceleri hayal olur. Kilit nokta savunmadayken gol bulmak. Başka çare yok. 

Önceki ve Sonraki Yazılar