İlk ve öncü olmak şart!

İlk olmak,

Öncü olmak,

Önde olmak,

Ön almak,

Önder olmak,

İmam olmak,

İlki olmak cennete girenlerin. Ne büyük bahtiyarlık.

İmamı olmak muttakilerin, Allah'a karşı sorumluluğunun bilincinde olanların. Ne büyük saadet.

İstemez misiniz Cennete ilk girenlerden olmayı? Kim istemez ki?

Önder olmak, lider olmak, imam olmak kim istemez ki

İbrahim Peygamber de önderlik istiyor Rabbinden ama herhangi bir önderlik değil. Öncelikle Rabbinden  soyundan gözünün aydınlığı evlatlar vermesini istiyor yetmiyor bu yetmiyor soyundan önderler çıkmasını istiyor. O da yetmiyor bu önderliğin, imamlığın rastgele birilerine değil de muttakilere, Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde olanlara olmasını Allah’tan dua ederek talep ediyor. Ne bereketli bir dua ki Kur’an’a alınıyor ve yüzyıllardır bu dua edilmeye devam ediyor.

Öncü olanlar ve olmak isteyenler öncü kuşak yetiştirmek için de gayret etmelidirler.

Sadece bir çiçekle bahar gelmez. Ama her bahar ilk çiçeğin açmasıyla başlar.

Sıfıra göre bir her zaman büyüktür. İslam da Bir’le başladı. Yavaş yavaş arttı ve 23 senenin sonunda güzel bir noktaya ulaştı.

Bir nesil 20 yılda yetişir. 20 yıl çok kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Musa (as) israiloğullarını 40 yıllık bir eğitime tabi tutuyor sahrada. O süre zarfında Firavun baskısını görmeyen ve süreçte yetişmeyen yeni zihnen özgür bir gençlik yetişiyor. Aynı süre içerisinde Firavun döneminde yetişmiş ve ondan etkilenen kuşaklar da ölmüşlerdir. Bu yeni özgür ve öncü gençlik Kudüs’ü fetheden gençliktir.

Bir iyiliği bir güzelliği ilk başlatan olmak ne büyük bir bahtiyarlıktır. Bu anlamda ilk ve öncü olmak ne güzel.

Peygamberimizin öğrettiğine göre “Kim bir iyilik başlatırsa daha sonra o işi yapanların sevabının aynısı ilk yapana verilir ve diğerlerinin sevabından hiçbir şey eksiltilmez.”

O zaman bir hayrı, bir güzelliği bir iyiliği ilk yapanlardan olabilmek çok karlı ve kazançlıdır. Aynı anda çok daha fazla kazanmanın yolu buradan geliyor. Hatta öldükten sonra da kazanmaya devam etmenin yöntemi de budur.

Aslında Rabbimiz de bizi buna teşvik eder ve bizim Allah’a karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmamızı ve bizi kendisine ulaştıracak bir vesile üretmememizi bize emreder.

Öyleyse öncülerden ve ilk olanlardan olmak için bir gayret içinde olacağız. Vakıa süresi 10. Ayette Allah (cc) “İman ve amelde öne geçenler ahirette de öne geçenlerdir. İşte onlar Allah’a yaklaştırılmış kimselerdir.” Ahirette, cennette öncü olmanın yolu dünyada da öncü olmaktan geçiyor.

“Patenti size ait olan bir iyilik” bularak öncü olacaksınız. Bulunduğunuz yerde güzel ilkleri yapan siz olacaksınız.

Namazla Diriliş platformunu kuranlardan Ahmet BULUT Bey Hadim’deki konferansında şöyle diyordu. “Nihai hedefim 1 milyon insanın namaza başlamasına vesile olmaktır, bu vesileyle bir vakit namazda 1 milyon namaz sevabına nail olmak istiyorum”

Sizin de böyle ilk olmak gibi bir hedefiniz olsun. Mesela ayda 10 kitap hediye edin ve buna bir ömür devam ettirin. 50 yıl ömrünüz olursa 6 000 kitap hediye etmiş olursunuz. 6 000 haneye ulaşmış olursunuz hem de ayda 20 tl gibi küçük bir maliyetle. Hediyenizi kitaptan seçin. Örneğin umre dönüşü hediyeniz kitap olsun seccade teşbih olmasın.

Sizin de çevrenizde ilk yapabileceğiniz iyilikler var. Birilerine öncülük edebileceğiniz güzellikler var. Yeter ki görmek isteyin etrafınıza bir de o gözle bakın ne hayırlar olduğuna şaşırarak şahit olacaksınız. bundan sonra her insanı, her olayı fırsat olarak göreceksiniz.

İlk ve öncü olma düşüncesi sizde hakim oldu mu çevrenizde potansiyel halinde bulunan imkanları fırsata dönüştüreceksiniz. Bunun için hazırlık yapacaksınız çünkü bazı fırsatlar bir hazırlık süreci gerektirir.

Çünkü Doğan CÜCELOĞLU’nun ifadesiyle “ŞANS HAZIR OLANA GELİR”

Selam olsun ilki başaranlara ve öncü olanlara, öncü kuşak yetiştirenlere.

Ne mutlu iyilikte ve hayırda önde gidenlere

Muhabbetlerimle.

YUSUF KAPLAN’DAN GÜZEL SÖZLER

 • Çağrı’sı çağ’ını kuramayan bir çağrı’nın da, o çağrı’nın bağlı’larının da varlığından ve yaşadığından söz edilemez.
 • Çağrı, çağ’ını kurmak, insanlığa hakikat çağlayan’ının leziz suyundan sunmak için vardır.
 • Ey Genç! O yüzden şunu iyi bileceksin:
  Mekke’de Müslüman zihni, idraki, şahsiyeti ve dili inşa edildi. Medine’de bu Müslüman zihni, idraki, şahsiyeti ve dili, Yer’ini buldu, dünyasını kurdu.
 • Mekke’de Çağrı “kuruldu”, Medine’de bu İlâhî Çağrı, Nebevî Çağ’ı kurdu. İkisinin hâsılasından, Hakikat Medeniyeti Çağlayanı doğdu.
 • Ey Genç!
  Sen, rahmet peygamberinin ümmeti, insanlığın yükünü omuzlarında hisseden, bu büyük mesuliyetle insanlığın önünü açacak hakikat medeniyetinin öncü neferisin!
 • Unutma: Kur’ân, Hakikat’in Ses’i, Efendimiz (sav) Nefes’idir.
 • Ey Genç!  Şimdi söyleyeceklerimi can kulağıyla dinle öyleyse!

Yalnızca büyük rüyaların ve iddiaların sahibi kişiler, bu rüyaları ve iddiaları hayata geçirme azmi ve cehdi ile yola koyulan öncü nesiller, geleceğe yürüyebilir, geleceğin yol haritasını hazırlayabilirler.

Yeter ki, niyetimiz salih ve sahici olsun!

Yeter ki, idrakimiz, nebevî olsun!

Yeter ki, ahlâkımız esinini ve besinini sarsılmaz ve savrulmaz, muhkem ve muazzez bir ilâhî hakikat aşkından ve ışığından alsın!

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.